830 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 1 Svar

Lambdasonde Lambdasonde

Lambdasonde aka. lampesonde.

Kender i et sted man kan købe et sæt hvor der både er sonde, ledninger, og en box/"speedometer der "viser" blandingen?

Lidt alla: http://i270.photobucket.com/albums/jj114/powertvmedia/09_Tech%20Articles/DynoJet%20Wide%20Band%202/IMG_6879.jpg

Og: (link fjernet)

(link fjernet)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hæng spisebordslampe op 250 kr.
  • Græsslåning 950 kr.
  • El tjek og eventuelt fjerne stikkontakter i lejlighed 1.000 kr.
  • Montering af gardiner og TV stand 1.500 kr.
  • Fjernelse af ukrudt under hæk 600 kr.
  • Måske defekt kabel i loftet - tjek og reparer 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Lambdasonde
  • #3   21. apr 2009 http://www.innovatemotorsports.com har en masse spændende produkter til netop dette. Mange af dem kan også datalogge, så man kan analysere data via software på sin computer. Nogen bruger det til f.eks at datalogge A/F, omdrejninger og gasspjældsåbning så de selv llave fuelmap til en Powercommander, men det er lige så brugbart til at inddyse karburatorer med.

    Jeg har iøvrigt en LM-1'er på vej ind af døren: http://www.innovatemotorsports.com/products/lm1.php

    Komplet kit med LM-1 enhed, bredbåndssonde etc. Kan udover A/F datalogge 5 kanaler. Sættet er indkøbt til motorcykelbrug, men da jeg har fortrudt at jeg ikke købte en LM-2'er med SSI-4 som tilbehør er sættet til salg. Komplet og uåbnet. Regner med at det skal koste ca. kr. 2000,- hvilket er under min indkøbspris. PM hvis interesseret.







Kommentér på:
Lambdasonde

Annonce