{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.391 visninger | Oprettet:

Dræn fra tank dæksel på en Mille 03' {{forumTopicSubject}}

Hej
Tilfældigvis skulle jeg fornyligt tanke lige efter at jeg havde vasket cyklen. Da jeg åbner dæklet er der vand rundt om det og noget render ned i tanken kan jeg se. Der er 2 drænhuller. Et plant et og et forhøjet et. Se billede. Det plane hul vil selvfølgelig dræne mest, men det er blokeret eller stoppet. Det andet fungerer fint, men dræner ikke i bund.
Der går 2 dræn slanger ud af tanken. Det ene går til det blokerede/stoppede og er mærket 'Canister USA only' og det forhøjede er mærket 'drain'.
Jeg har googlet på det og nogen skriver det er blokeret fra fabrikken og andre siger det kan renses med trykluft hvilket jeg har prøvet uden held. Jeg har også prøvet med et stykke wire om noget kunne lirkes løs. Jeg er derfor i tvivl om der i det hele taget skal være forbindelse? - virker dog underligt når slanger og det hele er monteret. Er der en som har erfaring med dette? (Jeg har ikke fået kigget i min Haynes rep. bog endnu, men håber det kan give lys på sagen.) På Forhånd tak for svar.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskifte vandhane 165.000 kr.
  • Service plæneklipper 70.000 kr.
  • Fældning af 6 træer og flækning- svinninge 1.000.000 kr.
  • Oprydning og organisering 138.000 kr.
  • Rengøring af sommerhus, inkl. stue, køkken ogbadeværelser 80.000 kr.
  • Gen - samling af Evetofte klædeskab fra Jysk 80.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dræn fra tank dæksel på en Mille 03'
Kommentér på:
Dræn fra tank dæksel på en Mille 03'

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce