748 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
14 Svar
db killers db killers
som kan ses har jeg v&h classic på geden.
til de korte ture synes jeg det er alle tiders med lidt støj i gaden, meeen når jeg skal køre langt og især motorvej, får jeg høreskader.
jeg drømmer om at eje en indsats der kan tage en smule af lyden, og som skal være relativt nem at montere og demontere.
nogen der ved om dette kan fås til v&h. og evt nogle der vil linke direkte til stumpen hvis det er en tysk side, da tysk ikke er en del af mit ordforråd....?
0 synes godt om
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 135
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.196
Har et billigere forslag - ørepropper
De tager også vindstøj
sep 2006
Følger: 13 Følgere: 12 MC-er: 1 Emner: 105 Svar: 787
dec 2005
Følger: 37 Følgere: 36 MC-er: 5 Emner: 45 Svar: 501
Yderligere findes der en ret forkromet udgave af potter til formålet, hvor du med en knap, elektronisk kan styre et spjæld i potten (ret fanzy!!) *G* -Hvad de hedder kan jeg ikke huske, men min makker køre med sådan en pot på sin Intruder. (Find ham i min venneliste herinde under "Jacob H". Spørg evt. ham)
Ellers er der jo som knud er inde på.. ørepropperne
jan 2007
Følger: 11 Følgere: 11 MC-er: 4 Emner: 55 Svar: 334
jan 2006
Følger: 9 Følgere: 7 MC-er: 2 Emner: 29 Svar: 153
Hos Cruiser Custumizing fås til Vance&Hines noget de kalder Big Shots Quiet Baffle.
Tror det er det du leder efter!
-Q
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 135
Fenris............... jeg har jo ikke fået andet map i maskinen da jeg fik v&h på, tror jeg da ikke, og med de org potter var modstanden større.
men ellers kan jeg nok selv producere et eller andet, men kunne jo være der fandtes noget.....
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.196
Du er teknisk interesseret, og vil selv gerne maksimere. For andre er det andre værdier, der tæller - det kan man så forstå eller ryste på hovedet af .-)
Det korte og det lange er, at over en kam, tror jeg ikke en gang halvdelen af de cykler, der forsynes med bullerpotter er blevet justeret ind!!! Det handler bare om "federe lyd".
På samme måde sætter masser af MC.ister åbne KN-filtre - på cykler med vacuumregulerede karburatorer, for så har de KN-filtre!
Jeg personligt gider nærmest ikke gå ind i de diskussioner. Brian er tilfreds med sin cykel, og i bund og grund, er det Brian der skal være det - hverken dig eller mig
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.196
Jeg har nok selv samme tekniske vinkel som du har og justerer og optimerer også, så jeg ville næppe få mange chok
Men - det er fordi jeg har den interesse. Imidlertid må jeg jo acceptere, at forlk, der dels ikke har interessen og evt. ikke kan selv, heller ikke vil betale som gale. De gør de ting, som de nu synes - det er helt fint med mig.
Matematisk er logik entydig, men nu lever ikke alle efter matematiske modeller
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 135
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 135
desuden alt den snak om optimering, når jeg er færdig blir min mc stald suppleret af en sv1000(tror jeg), så kan jeg køre power maskine og hygge maskine når jeg vil....
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 135
selv hvis jeg kunne købe en champaghe pige der var kønnere end min kone, så ville jeg sku stadig "nøjes" med min kone. hehe
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.196
Du var luret *G*
maj 2008
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 9 Svar: 12
Jeg er selv på jagt efter dB killers til V&H cruiserz. Kunne være lækkert om Brian kunne dele erfaringerne han har gjort efter alle disse fine indlæg?
I øvrigt blev der skrevet noget om en "Ågesen", har han mon noget der kan bruges?
mvh - Palle
db killers
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside