Ducati Monster 750 i.e. SOLGT [Tidl. motorcykel]

2.429 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 14 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Ducati Monster 750 i.e. SOLGT

Årgang:
Motor:
Årgang: 2002
Displacement: 748.00 ccm (45.64 cubic inches)
Engine type: V2
Stroke: 4
Compression: 9.1:1
Bore x stroke: 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches)
Fuel system: Carborator
Valves per cylinder: 2
Cooling system: Air
Gearbox: 5-speed
final drive: Chain
Hestekræfter
64.00 HP (46.7 kW)) @ 8750 RPM
62.00 Nm (6.3 kgf-m or 45.7 ft.lbs) @ 6500 RPM
Fælge
Flotte
Dæk
standard
Topfart
under 300
Tuning
Lige monteret et sæt Termignoni carbon potter på den! Jaahh! Det er den bedste lyd EVER! Det syntes mine naboer dog ikke.. :) Åbent luftfilter kasse, med K&N filter i.
Ved ikk om det går under tuning med har skiftet kæde og sat 14 tands tandhjul foran.
Styling
Fjernet vindskærm, da dette ikke kører hjemme på en "naked" bike.
Fjernet sædecover.
Ekstraudstyr
1 tank taske samt en tailbag til de lange ture..
Bemærkninger
Jeg bor i England for tiden, så hun står på engelske plader selvf.! :) Hun kommer dog ti Danmark når jeg tager hjem herover fra i slutning af sommerferien, så regner med først at betale afgifterne til næste forår. Måske man er heldig den falder lidt til den tid.
Det er min 1. cykel siden jeg kørte galt for 2 år siden. Så det er rart at komme op på hesten igen!!

PS. til andre Monster ejere: Jeg kan varmt anbefale at montere andre potter på dyret. Det åbner virkelig lyden op på hende! Det er alle pengene værd!!

9. Juni
Så kom der nye billeder af potterne samt lidt fra MC ferien til Danmark. Perfekt i starten af Maj med skønt vejr 14 dage i streg!

Efterfølgende er der kommet ny kæde og 14 tands tandhjul foran (istedet for standard 15t) Det er blevet en helt anden cykel. Kan varmt anbefales. Den er meget "nemmere" at køre på i byen, da den nu kan trække ved ca 2000 o/min imodsætning til de ca. 3000 før! Og det virker ikke til den snurrer for hurtigt når man kører motorvej!

6. Juli
Så kom der danskeplader på dyret!! Weeehaaaaaaa!! Det er det dyreste stykke blik jeg nogensinde har købt!!


Skriv &xl=true i adresse baren, efter den originale tekst, for at få billederne i stor størrelse.

Solt den 5/3-2008 kl 16:45 *snøft*
Kommentér på:
Ducati Monster 750 i.e. SOLGT
Annonce