Suzuki VS 1400 Intruder US-model 1992

4.672 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Suzuki VS 1400 Intruder US-model

Årgang:
1992
Motor:
V2 motor
Suzuki 1360 cmm motor
Har tre ventiler per cylinder
Har en kaburator per cylinder
Hestekræfter
68 Hp standard, har muligvis lidt flere pga. powerluftfiltre.
112.80 Nm ved 3100 omdrejninger
Fælge
Specielt fælg foran
Standard bagved
Dæk
Front: ???/??-??
Bag: 170/80-15
Topfart
167 km/t, men er ikke bygget til fart. 100-110 er langt mere behageligt og der har den også den gode lyd. Siges at kunne tage 0 - 100 på 6,8 sek, men hvem har tid til at se på uret? (:
Tuning
Power luftfiltre
Specielle lydpotter
Styling
Bred forgaffel
Bredt forhjul
Special lavet bagskærm
Specielle sidespejle
Specielt italiensk sæde
Dobbelte for- og baglygter
Ekstraudstyr
Bemærkninger
VS 1400 Intruder blev produceret fra 1987 - 2003, min er den gamle model fra før 1997 (1992).

En fed cruiser, med god lyd og suverænt bundtræk. Denne US-model er fire gears, hvorimod at de "almindelige" 1400 intrudere er fem gears. - Længe leve de dovne amerikanere (:

Denne motorcykel er min første, og jeg er super glad for den. Eftersom at jeg er en høj fyr er jeg glad for at jeg ikke valgte en 250 ccm, selvom prisen var tiltalende på en kineser. Men jeg har altid været fasineret at VS 1400'eren, lige fra da jeg startede med at se på MC'er. Der er noget over de to store cylindere (: Der udover der der kadantrækket som jeg er glad for, så er der ikke kæde at tænke over. Det passer jo bare sig selv. Jeg har døbt hende "The Beast" kort efter at jeg fik mit navn på registreringsattesten, og det har hun heddet lige siden... (:

Projekter:
Nyt malerjob - Det nuværende er ikke udført særligt flot.
Ny chrom
Ny bagskærm - Har en liggende, skal bare lige tage mig sammen (:
Men det vegtigste er nogle ordenlige powerluftfiltre og en ordenlig instilling, så jeg undgår eksplotioner i udstødningen.

Anden information:
Har skivebremser både foran og bagpå.
Kører ca. 15 km/l (Mine egne beregninger)
13 L benzintank + 3 L reservetank
Vejer ca. 240 kg tørvægt. (Standard)
Kommentér på:
Suzuki VS 1400 Intruder US-model
Annonce