{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Norton Electra DeLuxe AKA Little Horn 1965

3.653 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Norton Electra DeLuxe AKA Little Horn

Årgang:
1965
Motor:
400 ccm parallel twin med overliggende ventiler og overkvadratisk cylindre ( 66x56mm; boring x slag). Topstykket er delt. Enkelt Amal Monoblock karburator.
Elstarter og kickstart
4 gear med rulleskift
Hestekræfter
omkring 35hp på pinden.

0-100km/h på en lettere overskuelig tid ( med garanti under en halv omgang fra den lange tynde viser på chronometret)
Fælge
19" for
18" bag
Dæk
Noget fra engang i starten af 70'erne
Topfart
Skulle lige kunne klare en ton-up (101mph~163km/h)
Tuning
Skal bores til første overstørelse
Styling
Masser af chrom fra fabrikken
Ekstraudstyr
Skal lige alle kasserne igennem, så kan det være der dukker noget op :P
Bemærkninger
En af de første mc'er med en elstarter der rent faktisk virkede efter hensigten. Desuden er den med rulle-skifte ( som moderne cykler) isted for kamplade, som mange andre cykler havde dengang.

Der er ikke lavet ret mange af dem, men det er et projekt jeg glæder mig til at komme i gang med :DD

Jeg har ikke helt besluttet mig til hvordan den skal laves endnu. Det kunne være som lidt roadstar agtig eller 100% orginal.
Kommentér på:
Norton Electra DeLuxe AKA Little Horn
  •   14. jun 2009 Efterhånden en
    imponerende samling af Norton du har.. smiley
    Denne her har har da en lidt speciel facon på cylinder og top,- er der nogen speciel grund eller fordele ved den delte top ?
    Det er da ikke noget man ser særlig ofte på en parallel twin.

    Men nogle herlige maskiner du har, og dejlig at nogen har lysten og modet og den tekniske kunnen til at holde de gamle englændere kørende.

    Mvh. Michael


  •   13. jun 2009 Velkommen til.....
    dig og din bike. OG - for det første: hvorfor er der ikke flere billeder af den færdige cykel, for det fortjener den virkeligt - den er i særklasse. For det andet: der er alt fot lidt tekst om den og det arbejde er er lagt i den,

    Og så får du kun en høj, da jeg ikke har flere Xhøje, og det har den om nogen fortjent.....respekt for det arbejde der er lagt i den.


  •   13. jun 2009 velkommen, , høj
    glæder mig til at se den som, på billede, go sommer, og giv gas, når den er klar, , mvh hc


  •   13. jun 2009 velkommen til med den
    høj er sendt , det er godt der er nogle der passer på de gamle englænder


Annonce