{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Honda CB 750 DOHC FA 1981

4.592 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Kim H
Mand | 64 år | Oprettet: 27. okt 2011


Honda CB 750 DOHC FA

Årgang:
1981
Motor:
4 cylinder rækkemotor 748 ccm DOHC
Hestekræfter
+80 HK .. Er blevet ret frisk med de nye Mikuni karburatorer (skal måske i bænk til vinter for at finde de sidste 5-10%)
Fælge
Comstar Stålfælge (originale)
Dæk
Standard
Topfart
+180 km ( ikke testet )
Tuning
Megatron Udstødning, KN indsugning og nu med Mikuni racer spjældkarburatorer
Styling
Caferacer med malet og let ombygget tank (skåret og svejset for at få en lige underkant ift originalen). Cyklen er strippet for alt der ikke giver fremdrift (næsten). Nu med Rizoma sidespejle, en rundere classisk forlygte samt fjernede påsvejsninger til kædeskærme, støtteben mm.
Ekstraudstyr
Alu skærme, Alu sideskjold, Motogadget digitalt spedometer, clipon styr, håndsyet sæde og redesignet bagende, ny baglygte og sideblink, tarozzi fodhvilere, hårdere bagfjedre og op strammet forgaffel, let sænkning (4-6 cm)
Bemærkninger
Ville lave en tolkning over en "moderne" luftkølet caferacer baseret på en honda cb 750 DOHC med et så industrielt look som muligt - arbejdet er lavet af Wrenchmonkees. http://www.wrenchmonkees.com/motorcycles/monkee-34.html
Kommentér på:
Honda CB 750 DOHC FA
Annonce