Aprilia RSV Mille R [Tidl. motorcykel] 2003

1.289 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 15 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen mc er oprettet og stemt ind. Opret din egen mc

Aprilia RSV Mille R

Årgang:
2003
Motor:
1000 CCM V2 60 grader
Hestekræfter
130
Fælge
OZ
Dæk
120/190 pirelli
Topfart
280
Tuning
Standard
Styling
Standard
Ekstraudstyr
Standard
Bemærkninger
Generelt:
Jeg købte Millen ny i Sverige i April 2003 og kørte på den i knap et par sæsoner, hvorefter jeg flyttede tilbage til DK og registrerede den på dansk plade. Så mærker man virkelig afgiften :(

Køreegenskaber:

Er suveræne! Den føles nærmest bedre jo hurtigere man kører i svingene. Idet der er en 'R' model, eller 'Factory' som de kaldes fra og med 2004, har den Öhlins affjedringskomponenter og radialt monterede Brembo kalibre foran.

Affjedringen kan indstilles på en række parametre, men jeg har aldrig eksperimenteret med det, idet jeg (1) ikke ved nok om det, og derfor er bange for at fucke det op og (2)synes at standardindstillingen virker fint til mig.

Den er ret følsom for slidte fordæk, hvilket giver sig udslag i at styringen bliver meget 'træg' så man føler at den nærmest skal tvinges til at dreje.

Bremserne er et kapitel for sig - Jeg har aldrig nogensinde prøvet så effektive og let doserbare bremswer før. De er simpelt hen fantastiske. Bagbremsen bider, som på alle sportscykler, ikke særligt godt.

Ergonomisk passer MCen perfekt til mig. Jeg føler ikke så meget at jeg sidder ovenpå men mere "i" cyklen - Man føler virkelig som en integreret enhed.

Konklusion:
Styreegenskaberne er fortræffelige og motoren som jo er en V2 giver en herlig fornemmelse af "grunt". Der er efter min mening rigeligt med kræfter i de 130 HK´.

Cyklen giver med de mange kulfiber detaljer og den ualmindelige sexede Öhlins bestykning et lækkert indtryk.

Kvaliteten har jeg ikke nogen klager over.
Kommentér på:
Aprilia RSV Mille R
Annonce