{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.422 visninger | Oprettet:

Honda trans alp {{forumTopicSubject}}

Hejsa
Jeg står lidt og overvejer en cykel (har kun taget 6år). Efter meget søgen er jeg faldet over såden en bandit, (trans alp). Er der nogle der har et rigtig godt kendskab til denne type?
Det gælder alt fra kører egenskaber til "alm slidtage", (nogle årgange man skal gå uden om)
Jeg vil helst ikke fortryde valget, når nu man endelig har taget sig sammen.
Håber der er belæg for et svar


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte en stikkontakt og et strømkabel 870 kr.
  • Udskift / ombygning af 2 stk 400V kraftstik til 230V stikkontakter i bryggers 3.250 kr.
  • Fræsning af stubbe 3.500 kr.
  • Udskiftning af håndvask armatur i bad 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Honda trans alp
  • #1   30. dec 2008 Personligt ved jeg intet om dem, men måske du kan suge lidt nyttig viden ud af denne hjemmeside? : http://honda-allroad.dk/ smiley

  • #2   30. dec 2008 Test af en Trals Alp: http://honda-allroad.dk/test/transalp-svensk.pdf

  • #3   30. dec 2008 Er det ny eller brugt du overvejer? Hvis det er brugt, hvad er budgettet?

    Transalp'en er en god, solid allrounder, men ikke går fejl i byen med. Den har ingen svagheder som sådan, hvis den bare er almindeligt vedligeholdt. Motoren gør hvad den skal, men den er ikke blandt de bedste.
    Der er dog mange glimrende alternativer som f.eks Aprilia Pegaso, Yamaha XT Tenere og Kawasaki Versys, Suzuki V-Strom, der er mere gadeorienteret.


  • #4   30. dec 2008 Det er en seriøst god motorcykel. Teknisk er den knaldstærk og maskinen har en genial momentkurve, med masser af dynamik fra lave omdrejningstal.

    Det er ikke nogen racer, men derimod et rigtigt godt all-round transportmiddel.

    Er den holdt nogenlunde rimeligt ved lige, kan den nok leve lige så længe som dig smiley


  • #5   30. dec 2008 www.tenere.dk kan sikkert også hjælpe!!

  • #6   30. dec 2008 Hej Brian!

    Jeg vil også foreslå dig at tage en smut ind forbi www.honda-allroad.dk
    Der er en masse info, og en masse mennesker der ved noget om det.
    Nu ved jeg jo selvfølgelig ikke hvad du har af brug til en fremtidig motorcykel, eller hvilket budget du arbejder med. Evt tag et kig på storebroren, Africa Twin. Den kan du også finde en masse om inde på honda-allroad.


  • #7   30. dec 2008 Jeg kørte i ca. 6 år på en Transalp fra ´87, som jeg dog byttede væk da jeg anskaffede mig min nuværende MC.

    Det var en god, solid og stabil maskine. Rigtig god til ture gennem byen, osse i myldertrafikken. Du sidder meget oprejst, næsten som på en stol, og bliver ikke træt i ryg eller arme ved lave hastigheder. Regnvejr var jeg heller aldrig nærvøs for at køre rundt i.

    Ved 130 kmt var der mange rystelser på min gamle ´Alp, og efter 1 lille time omkring +110 kmt begyndte fingre og bagdel at falde i søvn. Så hold det i mente hvis du påtænker at købe en ældre model og tænker på at køre gennem Europa.

    Min gamle ´Alp begyndte at kommer med "tikke" lyde, men kun en gang i mellem. Dette fik den nye eger at vide, og han har selv skifted knastkæde-strammerene. Om dette var grunden til tikken, har jeg dog ikke fået tilbage melding om.
    Den tikken kunne høres ved tomgang, men den var der ikke hele tiden.
    Lyt efter dette når du skal ud og kigge på dem.
    Div reserve dele lå vidst omkring en 3000-5000kr for nye knastkæde-strammere, hvis jeg husker rigtigt.

    Eller havde jeg ingen problemer overhoved med den i de 6 år. Kun når jeg f.esk om vinteren glemte at hive batteriet ind i varmen, eller der var for lidt vand på det.

    Hvis jeg skal være lidt negativ om min gamle Transalp, så syntes jeg ikke den var så sjov at køre på. Det kan jeg se nu, når jeg sammenligner med min cbr600f ... men det er jo osse en helt anden type maskine. Med sjov mener jeg, langsomt i optrækket, max 120-130kmt MED rystelser.
    Men som transport maskine er den rigtigt god.

    Forsikringen burde du kunne få MEGET billigt, og det kan sikkert ikke betale sig at have andet end ansvar på den.

    Hvis du køber en gammel eller ny Transalp, så har jeg vidst nogle gamle microfiler liggende på den, som jeg evt kan prøve at finde frem og sende til dig hvis du efter et køb, skulle have interesse for dette.

    Held med det smiley
    MVH
    Jacob


  • #8   30. dec 2008 Hej
    jeps.. tjek honda-llroad.dk og tenere.

    ellers så kan jeg komme med lidt af mn egne erfaringer.
    jeg havde for nogle år siden en årgang 1995.
    jeg havde den desværre kun i et år inden jeg kom op og slås med et vejtræ... desværre vandt træet..
    men jeg fik kørt ca 30.000 km på den. De enestenødvendige reperationer var olie/kæde/dæk skift.
    Den kørte bare altid og min fik virkelig tæv. blev brugt året rundt og til hygge i grusgraven i weekenden. og så lige 2 ferie med fuld bagage og damen bagpå.

    ang køreegenskaber så den selvfølgelig lidt blød i det. men det er hvad god frihøjde giver.. og det er ikke nogen let cykel. men når den først køre så går det bare derudaf.. min blev forresten kaldt for GUMMIgeden. smiley

    generelt kan alle årgange bruges og motoren kan holde til en million km. har mødt en med 150.000 km på klokken og der var nærmest kun skiftet olie..
    men det komme selvfølgelig an på budgettet..

    men ellers held og lykke med projektet, for mig vil det altid være den bedste cykel jeg har haft.


  • #9   30. dec 2008 Ville nok overveje at finde en fra efter 89 for at få skivebremse på.
    Og så skal du checke at sædet ikke har trykket CDI boxens stik i stykker...
    Ellers er der ikke de store svagheder ved Transalp'en såvidt jeg har forstået. Motoren er stærk som en okse, så vær ikke bange for den har gået mange km. Stil hellere spørgsmålstegn ved en gammel cykel der ikke har gået så langt på speedometer. Kig hellere efter generelt slidtage, og spørg dig selv om km og stand matcher hinanden.

    Checke eger i fælgen, at de ikke er for rustne.
    Ellers bare checke alle de småting som man jo checker ved alle brugtkøb. Oliespild, slør i kronrør, bremser, kølesystem, rust i stel, utætheder i forgaffel og bagdæmper, lys, dæk, kædekit, etc.

    Held og lykke med dit eventuelle køb og meld dig da ind i allroaders her på mcg hvis du får fingrene i en.


  • #10   30. dec 2008 Ralf J: Nu er det jo en Trans Alp Brian spørger på..


  • #11   30. dec 2008 Rent størrelsesmæssigt, prismæssigt er der nu stor forskel på de to maskiner. Det er vist kun motoren på den første Africa Twin, 650eren der har lighed der.

  • #12   30. dec 2008 Den første Africa Twin lånte motoren fra Trans Alp'en, men da 650motoren ikke kunne bores mere byggede Honda en helt ny 750 motor til de efterfølgende modeller for at kunne kunkurrere på markedet.

    Ja, jeg ville også gerne læse den artikel... Kan det købes i en bladkiosk?


  • #13   30. dec 2008 Ok ja..

  • #14   30. dec 2008 Har fået stillet nysgerrigheden. Nu er det vist bare et finde en brugt cykel. Jeg takker for den meget gode respons der har været.

Kommentér på:
Honda trans alp

Annonce