{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.390 visninger | Oprettet:

D'oh {{forumTopicSubject}}

For et par år siden købte jeg min meget fine SV650'er på afbetaling gennem Suzuki's finansieringselskab, ab finans (som er en del af Amagerbanken). Herefter sænkede Suzuki priserne voldsomt, og i kombination med de lave brugtpriser, skyldte jeg pludselig mindst 30.000 kr. mere i min motorcykel end den var værd. Hvis jeg ville sælge, så måtte jeg selv lægge mindst 30.000 kr. oveni. Bare ærgerligt, ikke? Nej:

(link fjernet)

"Er genstandens værdi lavere end sælgerens tilgodehavende, må sælgeren affinde sig med at få genstanden tilbageleveret, hvilket betyder, at du ikke skal betale det manglende beløb.

Dette er dog under forudsætning af, at du ikke er årsagen til, at genstandens værdi er lavere, f.eks. ved manglende vedligeholdelse eller vanrøgt.

Hvis du frivilligt tilbageleverer bilen til sælgeren, fordi du ikke kan afdrage på den, er udgangspunktet, at der gælder de samme principper som ovenstående, nemlig at du ikke skal betale det resterende beløb."

Jeg kunne have leveret min motorcykel tilbage uden at skulle betale en krone. Den eneste konsekvens, det kunne have, var at Suzuki måske ikke ville lade mig finansiere en motorcykel en anden gang.

Det vidste jeg ikke. Måske gjorde du heller ikke?

P.S. Jeg opdagede det, fordi en kammerat skyldte mere i hans bil end den var værd, og så afleverede han den bare tilbage, fordi det ville have kostet ham penge at sælge den. Jeg sagde: "Det kan man da ikke, medmindre den er leaset?!" Men det kunne han og det kan man. Så næste gang du køber en dyr motorcykel, så er det måske værd at købe den på afbetaling, så ved du i hvert fald, at den ikke taber mere værdi end du betaler af på den. smiley

P.P.S. Jeg er stadig glad for, jeg ikke afleverede min SV'er tilbage, selvom den har været et dyrt bekendtskab. smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vi mangler og sætte lys i huset 700 kr.
  • Hjælp til ophængning af 5-7 billeder 500 kr.
  • Opvaskemaskine fejl 900 kr.
  • Boret huller i køkkenlåge og isat hængsler 1.250 kr.
  • Dissemble and assemble cage 525 kr.
  • problem med vandtilførsel til opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  D'oh
  • #2   3. maj 2010 Dannie:

    Jeps - og det er nok noget man lige skal tænke rigtig godt igennem:-)


  • #3   3. maj 2010 Det er ikke korrekt, Dannie. Hvis du læser linket, så vil du se, at man ikke behøver holde op med at betale, men blot kan aflevere genstanden tilbage. Det var også, hvad min kammerat gjorde, han var ikke bagud med nogen betalinger, og han røg ikke i RKI eller noget, de blev bare nødt til at tage bilen tilbage og acceptere, at han ikke skyldte dem penge mere.

    Den eneste konsekvens, det har haft for ham, er at han muligvis ikke kan få finansieret en bil af det finansieringsselskab igen.


  • #4   3. maj 2010 Snetyv: Er der taget ejendomsforbehold i din MC?
    Lånegivere er nemlig blevet opmærksom på dette, og derfor vælger de pant frem for ejendomsforbehold. Og så går den ikke.


  • #5   3. maj 2010 Jeg har været udsat for at miste en bil pga. "misligeholdelse" af af betalingsbetingelserne. Der skete det at jeg skiftede forsikringsselskab, men beholdte dog bilen i det gamle forsikringsselskab. Det tog de ilde op og opsagde kaskoen med øjeblikkelig virkning, samtidig kontaktede de financeringsselskabet og meddelte at kaskoen var opsagt. Derefter fik jeg brev fra financeringen at aftalen var misligeholdt, og jeg røg direkte i fogedretten. det hjalp ikke at jeg tegnede en ny forsikring hos det nye selskab da jeg havde "misligeholdt" aftalebetingelserne. Jeg skyldte ca 70.000 kr på bilen som havde en handelsværdi på ca. 50.000 kr. Jeg afleverede nøgler og papir på bilen så var den potte ude af verdenen og jeg vær gældfri. Senere fik jeg uden problemer financeret en anden bil hos selvsamme financeringsselskab... Ps. Jeg gik med tankerne om at skifte bilen ud alligevel. "tjente" ca. 20.000 kr

  • #6   3. maj 2010 Snetyv:

    Er du helt sikker på det????

    I bund og grund er en financieringskontrakt en aftale om at betale et bestemt antal rater over en vis tid, til en vis værdi - den kunne jeg umiddelbart forestille mig, at der kun er en vej ud af - misligholdelse (eller evet. et forlig).

    ... men jeg er da ikke 100 % sikker:-)


  • #7   3. maj 2010 Det ved jeg faktisk ikke, Jesper, så skal jeg have kigget i papirerne. Men igen, det betyder ikke noget for mig, så længe jeg ikke vil af med den, men det kunne være info til andre, når man ser maskiner blive solgt med et kæmpe tab. smiley

    Det er i hvert fald værd at undersøge muligheden, hvis man står i en situation, hvor man har brug for at sælge og selv skal lægge penge oveni. smiley


  • #8   3. maj 2010 Du tager for en gangs skyld fejl, Knud, se også Peter's historie lige ovenfor. smiley

    Dog har Jesper muligvis ret i, at der nogle gange bruges pant og andre gange ejendomsforbehold, og den derfor ikke virker hver gang.


  • #9   3. maj 2010 Undskyld for spam.

    http://www.familieadvokaten.dk/Emner/645.html

    "Du har købt en bil med ejendomsforbehold til en oprindelig værdi af 150.000 kr. Bilen er nu 70.000 kr. værd, men du kan ikke betale dine afdrag. Sælger har endnu 90.000 kr. til gode. Når sælger tager bilen tilbage, får han kun "betaling" for 70.000 kr. Dette er "bare ærgerligt" for sælger, idet han ikke kan kræve de resterende 20.000 kr. af dig. Dette gælder, uanset om din manglende betaling skyldes manglende evne eller manglende vilje til at betale."

    Om pant: "Sælger vil ikke kunne få pant i bilen som sikkerhed for, at du skal afdrage på købesummen. Han skal sikre sig ved et ejendomsforbehold, hvis han ønsker at sikre sig. Heller ikke Y Finans eller X Kredit, som giver dig kredit efter aftale med sælger, må få pant i bilen. Er dette overtrådt, vil du stadigt ikke skulle betale sælgers overskydende tilgodehavende (de 20.000 kr. i eksemplet)"

    Så selv med pant hænger du ikke på noget.


  • #10   3. maj 2010 Knud skrive også at hat er ikke 100% sikker.
    Men det er ikke en situation man er stolt over at komme i når alle afdrag er betalt hvergang til tiden, men det er da dejligt at de ikke er til at hugge eller stikke i mht. forlig. Nu har de bare tabt endnu flere penge på financeringen. smiley


  • #11   3. maj 2010 Det ved jeg godt, det var heller ikke kritik, Knud kan godt tage sådan en lille en. smiley

  • #12   3. maj 2010 Den tager jeg da fint:-)

    Jeg er som sagt ikke 100 % sikker, jeg læner moig bare op at "Aftaleloven", og den plejer at blive temmelig konsekvent håndteret.


  • #13   3. maj 2010 Faktisk tror jeg alligevel, du har ret i, at man teknisk set skal misvedligeholde den, men de fleste finansieringsselskaber vil nok sige "ja tak", hvis man fortæller dem, at man ikke har planer om at betale mere, men gerne vil levere varen tilbage, når alternativet er, at den får kørt endnu flere km og de først får den om et 3-6 måneder, hvor den vil være endnu mindre værd.

    Men teknisk set har du nok ret, så undskyld herfra. smiley


  • #14   3. maj 2010 (link fjernet)

  • #15   3. maj 2010 Godt, så har vi vist slået fast, at det i hvert fald er værd at overveje muligheden, hvis man nogensinde står i en situation, hvor man sidste år købte en R1'er til 270k og nu ikke kan finde nogen, der vil betale mere end 150k for den. Så kan man i hvert fald komme af med den uden den har kostet mere end udbetalingen + de afdrag, man allerede har betalt, medmindre man har misvedligeholdt den.

  • #16   3. maj 2010 det bedste råd er nok, altså hvis folk endnu ik har købt. at droppe spekulationerne i denne type finansiering og efterfølgende fremgangsmåde og derfor hellere betale kontant eller spare en del op til udbetaling og låne resten i en bank.. helst så meget udbetaling at man oparbejder en vis friværdi hurtigst muligt

  • #17   3. maj 2010 Men hvis du køber en motorcykel kontant og den så falder meget i værdi, så er det bare ærgerligt for dig. Hvis du køber en motorcykel på afbetaling, og den så falder meget i værdi, så er det bare ærgerligt for finansieringsselskabet.

  • #18   3. maj 2010 ja... men du taber jo så afdragene, udbetalingen og låneoprettelses omkostningerne, og på den anden måde slipper du for at skulle spekulerer på at aflevere den. i øvrigt har jeg lige købt en mc (blir leveret denne uge) og forventer skam at den falder i værdi, da jeg jo slider på den hver dag og den blir ældre hver dag... så alt andet skulle jo være mærkeligt. jeg vil ik kalde det værditab, jeg vil kalde det prisen for at bruge den
    hvis folk begynder at finansiere for at de kan aflevere tilbage, så stiger lånerenterne vel?


  • #19   3. maj 2010 Snetyv:

    Der er da ikke noget at undskylde:-)

    ....vi diskuterer jo bare;-)


  • #20   3. maj 2010 Ja, og/eller udbetalingen og/eller minimum afdrag per måned.

  • #22   3. maj 2010 Nej, det passer ikke. De må ikke sætte dig i RKI, når gælden er ude af verden, og det er den, når du afleverer køretøjet tilbage.

    Læs nu de links, Dannie, det er den samme information fra flere forskellige advokater. smiley


  • #24   3. maj 2010 Gjorde det selv med en bil for en del år siden.
    Ringede til finansierings selskabet og sagde, at jeg ikke kunne sælge den, og ikke betale afdrag. MEN at jeg havde en der ville handle den (forhandler) imod en anden bil!
    Min rest gæld ville gå fra 170.000 til 30000.
    Om de helst ville det, og nedskrive min gæld til 15.000 ELLER om jeg skulle afleverer den tilbage??
    De valgte min version, og jeg kom ud af dem med "oprejst pande"


Kommentér på:
D'oh

Annonce