2.808 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Nyt batteri. Men hvilket??? Nyt batteri. Men hvilket???

Hej MCG.

Efter en vellykket konfirmationskørsel skulle vi smide konfirmanden af ved selkabslokalerne. Da vi skulle starte igen kunne min cykel ikke komme igang. Heldigvis havde en gæst startkabler i bilen, så jeg kom igang igen.

Jeg har ikke haft nævneværdige problemer med mit batteri sidste år udover at det nogengange har virket som om den havde svært ved at trække starteren . Da jeg kørte den til vinteropbevaring sidste år måtte jeg ha startkabler på, men ellers har det fungeret upåklageligt. Jeg havde batteriet af i vinters og havde det på en intelligent lader så det var friskt til foråret og har derefter virket fint.

Jeg regner med at jeg skal have mig et ordentligt batteri. Jeg læste i et amerikansk intruder forum at lige netop VL 1500 har et stort forbrug ved start af motoren.

Hvad kan i anbefale? Jeg skal have mig et batteri som sparker røv.

Har kigget lidt på det her. http://www.mc-importen.dk/reservedele/10304000000/vehicle/41939/article/353279

Men ved ikke om et GEL batteri leverer varen bedre.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samling af Kyoto kommode / delvist samlet 500 kr.
  • Klipning hæk 1.400 kr.
  • Udskifte vandhane til opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Nedtagning af radiator. 2.380 kr.
  • Montering af parasol på fod 1.000 kr.
  • Ophæng af tv og diverse 950 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nyt batteri. Men hvilket???
Kommentér på:
Nyt batteri. Men hvilket???

Annonce