BMW forventet værditab "index" BMW forventet værditab "index"
Hej Folkens,
Så fik jeg solgt min Bandit, altså motorcyklen, til en super fyr fra ringkøbing.
Så i den anledning skal jeg jo ud og købe noget andet og mere adventure maskine, men ef af BMW´s GS modeller.
Nu holder en BMW efterhånden prisen ret godt i forhold til f.eks. Suzuki, men det er nu også fair nok.
Der hvor filmen knækker lidt for mig er følgende - Når en MC efterhånden bliver ældre så falder værdien, ligesom alt andet, men er det på samme måde med MC´er at der danner sig en tendens hvor en MC taber mere værdi ved nogle års intervaller end andre?
F.eks. at værditabet på X MC er samlet 25.000kr mellem 0-2år og 55.000kr mellem 3 og 7 år osv. osv.
Jeg er nemlig i tvivl om jeg skal gå efter en maskine der er 12 år gammel og derfor forvente en større afskrivning hvis jeg sælger den igen efter 3 år. Kontra at købe en 6 år gammel maskine og have en en mindre afskrivning efter 3 år end den gamle.
Nogen som har lidt input om ovenstående?
På forhånd tak
dec 2007
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 2 Emner: 7 Svar: 61
jeg tror ikke man kan stille det op sådan, at der er nogle maskiner der taber mindre end andre ...
men den pris politik som visse japanske mærker har haft, har været negativ for tab på den mc man har købt ..
i dag kan man få en ny 2007 model til langt under den pris den kostede i 2007
og det med en mc der er over 10 år gammel er nemmere at sælge hmmm
der er mange til salg på 123mc af den alder, som har været tilslag længe ..
Mvh KIm
maj 2007
Følger: 56 Følgere: 59 MC-er: 5 Emner: 110 Svar: 1.792
Men gaaaab, jeg håber da ikke det skal være afgørende for hvilken bike du køber
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 24 MC-er: 6 Emner: 14 Svar: 2.919
Denne GS'er har et tab på 100k over 6 år, hvis man regner ekstraudstyret med - der kan de færreste Zuki'er være med: http://www.123mc.dk/bmw-r-1200-gs/mcid-46245
Som en tommelfingerregel kan man sige at jo ældre motorcyklerne er, jo mindre falder de i værdi.
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 24 MC-er: 6 Emner: 14 Svar: 2.919
Så en kinøjser er af høj kvalitet? De nøjes med et prisfald på 5-10k over 5 år:-)
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 24 MC-er: 6 Emner: 14 Svar: 2.919
Uanset hvad, så er det mere popularitet/efterspørgsel, der er afgørende for hvor godt en motorcykel holder prisen fremfor kvaliteten (jeg ved ikke hvilke kvalitetsparametre, der omtales - popuaritet/efterspørgsel kan også opfattes som en kvalitet i sig selv).
jul 2009
Følger: 3 Følgere: 2 MC-er: 1 Emner: 25 Svar: 578
650 GS - Køb for at lærer at kører off-road kombineret med at have en god maskine til asfalt også. Tænker den vil være i mine hænder ca. 3 år måske mere hvis jeg får et dybt kærlighedsforhold til den de første 3 år.
1100 GS/1150 GS - Samme argument med off-road egenskaber som ovenstående, dog er den noget sværer at have med at gører for nybegyndere tænker jeg, med forventet tid i min garage på 3+ år eller dvs. 3 år + de år det tager mig at blive træt af den
Mine overvejelser er bare at hvis jeg køber en 650 GS, ca 12 år gammel, til ca. de 50.000 i dag at så vil mit værditab være for stort til at jeg kan regne med en fornuftig pris for cyklen i når den sælges efter ca. 3år.
De økonomiske aspekter for genskøb af anden maskine er en vigtig parameter for mig da jeg pt. har mange andre ting som er vigtigere end at bruge pengene på MC, som f.eks. renovering af hus + familieforøgelse.
Derfor mit indlæg
mar 2007
Følger: 1 MC-er: 2 Emner: 46 Svar: 298
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 24 MC-er: 6 Emner: 14 Svar: 2.919
Meget naivt og også urealistisk. Men hvis du køber en ældre F650GS/R1100GS er det begrænset hvor meget du vil tabe, da de allerede har taget det store værditab.
Et par alternativer til F650GS, der ikke er helt så stærke offroad, men klasser bedre til touring især V-Strom'en:
http://www.123mc.dk/suzuki-dl-650-v-strom/mcid-48207
http://www.123mc.dk/honda-xl-650-v-transalp-hmc-motorcykler/mcid-39960
nov 2006
Følger: 68 Følgere: 69 MC-er: 25 Emner: 294 Svar: 1.890
men som Niklas skriver køb den du er forelsket i..
BMW forventet værditab "index"