DMU-Licens, bane, klub etc... Vejen til banen? DMU-Licens, bane, klub etc... Vejen til banen?
Hejsa folkens.
jeg har efterhånden kørt motorcykel i halvt årti og føler at jeg vil mere med det end det er aktuelt lige nu.
Efter at have kørt på jyllandsringen og med kørekursus A og B, så er det gået op for mig, at kørsel på de offentlige veje slet ikke kan måle sig, med den oplevelse jeg har fået med fra banen. Jeg har pga. dette læst lidt frem og tilbage om hvorledes vejen til banen er brolagt.
Når jeg læser på DMU's hjemmeside så informerer de om at man skal være med i en klub. Det giver også fin nok mening, men jeg har ingen anelse om hvilke og hvor man finder en klub når man f.eks. som jeg bor i Aarhus - og er det alle klubber der kan være behjælpelige med at opfylde mit ønske om banekørsel?
Som i nok kan fornemme så er jeg ikke sikker på særlig meget, andet end at jeg gerne ville flytte min motorcykelpassion over på banen i stedet for at narre mig selv til at tro at jeg kan tilfredsstilles med almindelig landevejskørsel...
Jeg høre meget gerne folks erfaring og dertil måske også erfaringer om økonomien omkring dette gesheft, for indtil videre har jeg hørt mest om hvor dyrt det er, i stedet for at få at vide hvordan jeg kommer igang...
jan 2008
Følger: 15 Følgere: 19 MC-er: 4 Emner: 9 Svar: 844
Du nævner selv kørekurserne, men dem har du været igennem, så næste trin ville jeg mene var at få noget køretid på baner i form af trackdays.
http://www.trackdayguiden.dk/ er ret informativ.
Du kan komme ud og køre hos forskellige udbydere(se f.eks. deres kalender) uden at skulle have licens og klubmedlemskab. hvis du vil have licens og køre løbsserier, så vil jeg foreslå at du tager fat i AMK siden du er fra århus.
http://amk-racing.dk/
mvh
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 4 MC-er: 5 Emner: 61 Svar: 289
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 4 MC-er: 5 Emner: 61 Svar: 289
Jeg synes måske at det er i overkanten som start at skulle til udlandet hver gang der skal køres, ville gerne kunne køre herhjemme også.
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 4 MC-er: 5 Emner: 61 Svar: 289
jan 2008
Følger: 15 Følgere: 19 MC-er: 4 Emner: 9 Svar: 844
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 4 MC-er: 5 Emner: 61 Svar: 289
mar 2008
Følger: 11 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 191 Svar: 965
AMK er i øvrigt en fin motorklub til en som dig, der bor i århus. www.amk-racing.dk
Du kan søge frilicens det første år du kører med. Et nationalt licens gælder kun her hjemme. Ellers skal du have Internationalt licens.
Jeg syntes Padborg er en fin bane at starte på, det er forholdsvis billigt at køre der, for at få noget banetid.
Har hørt at en god og billig måde at komme til sverige at køre på, er at tage færgen fra Grenå!
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 8 Svar: 57
Zenergy Racing har 3 dages trackday på Padborg Park nu her torsdag - lørdag.
Prisen er 2600,- og jeg mener der er 25 % rabat til indregistrede mc.
Når du rigtig kommer igang med at køre på et banejern er 2000,- pr dag nok ikke helt skævt, der skal bruges lidt dæk/benzin/bremseklodser osv. Tilmelding svinger imellem 700 og 1500 vil jeg tro.
Grunden til jeg foreslår et 3 dages med Zenergy er at her har du mulighed for at få et rigtig indtryk af hvad du vil , f.eks hvilken mc du skal kigge efter osv.
Du får rig mulighed for at snakke med folk der har kørt i årevis og efter sådan en tur har du fået uddybende svar på alle spørgsmål.
Der overnattes i biler / campingvogne / telte / trailere , har du ikke noget at overnatte i er der mulighed for overnatning i nærheden for rimelige penge.
maj 2007
Følger: 4 Følgere: 4 MC-er: 5 Emner: 61 Svar: 289
Det lyder som om at der er hjælp at hente hos en del af jer og at der eksistere et godt netværk inden for sporten som jeg blot ikke har kendskab til.
Som det ser ud lige pt, så lyder det som en brand god idé at komme til et arrangement hvor man kan blive målt og vejet som en start, og så kan jeg jo udvikle mig derfra.
jun 2005
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 14
Så hvis jeg var dig ville jeg tage et par track days og der efter tage licens, det plejer at være halv pris fra juli eller august.
Du kan jo tage en snak med amk.
Hvis du køber en racer, få så meget med til den du kan. Især et extra sæt hjul. Og husk det er mere manden end maskinen. :oD
DMU-Licens, bane, klub etc... Vejen til banen?