532 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
6 Svar
Køb & Salg - vintersæson Køb & Salg - vintersæson
Jeg vil lige høre om der er prisforskelle på MC'erne afhængigt om det er lige før eller efter vintersæsonen.
Jeg har så godt som besluttet at jeg skal prøve noget nyt og andet (bare ikke lige hvad endnu) men vil lige høre hvad jeres erfaringer er mht til MC skiftet.
Er det smartest at sælge kværnen nuher inden vintersæsonen - og så købe en ny til foråret (jeg tænker jo på at man sparer en vinteropbevaring samt betalinger på MC-lånet i banken)
Hvad siger i?
0 synes godt om
jun 2004
Følger: 54 Følgere: 53 MC-er: 3 Emner: 118 Svar: 2.299
sep 2004
Følger: 24 Følgere: 24 MC-er: 1 Emner: 67 Svar: 610
Basse
aug 2004
Følger: 52 Følgere: 49 MC-er: 1 Emner: 291 Svar: 3.015
Utroligt med alle de konstruktive svar, hva?
jul 2005
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 2 Emner: 28 Svar: 734
Det tømmer også den blå for billige Mc'er(cykler der ikke er sat til langt over prisen)
fra marts til maj er priserne meget svingene..
fra august er det mest købers marked, de folk som ikke har fået cyklen solgt til overpris i foråret sætter den ned for at få den solgt inden vinteren.
Andre har mistet lysten og ved at vinteren snart kommer så den ikke kan sælges før foråret, så de sætter den nok lidt billigere..
Så køber får nok den bedste handel i efteråret, og sælger i foråret..
aug 2006
Følger: 22 Følgere: 21 MC-er: 2 Emner: 130 Svar: 2.294
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.198
Lidt anderledes kan det være med en ny Cykel. her vil man jo oftest have en ny model, og så er det smartest at handle til foråret. Er det ikke vigtigt med næste års model, er forhandlerne nok til at snakke med om de cykler,de måtte have på lager nu.
Køb & Salg - vintersæson