Svar på tiltale. {{forumTopicSubject}}
Hej Alle.
Jeg er ikke nogen helgen!
Men jeg oplever tit at folk de spørg om hvad der sker hvis man kører uden nummerplader eller andre underlige ulovligheder .. jeg fandt lige det her der fortæller lidt om hvad man kan komme ud for.. og jeg citere:
<b>Prisen for at køre ulovligt:</b>
Hvis du kører ulovligt, f.eks ved at tune den eller pille nummerpladen af dækker din ansvarsforsikring ikke!
Det kan koste rigtig mange penge, hvis du bliver indblandet i et uheld også selvom det ikke er din skyld.
<b> Eksempel </b>
Du kommer kørende på et ulovligt køretøj. En 31 årig mand træder ud foran dig, og du rammer ham. Du er uden skyld i ulykken, men har alligevel ansvaret. Manden kommer slemt til skade og er sygemeldt i 3 mdr. Hans Méngrad efter ulykken er 8%
Du skal betale:
Tabt arbejdsfortjeneste i 3 mdr. 75.000
Svie og smerte i 3 mdr. 13.500
Tab af erhvervsevne 450.000
Méngrad 53.560
Ialt 592.060 Kr.
Oven i det kommer udgifter til medicin og behandling.
Citat slut!
Tænk over det hvis du kører uden rigtige plader på din cykel, eller uden forsikring!
Heeeeej..
okt 2004
Følger: 15 Følgere: 12 MC-er: 2 Emner: 44 Svar: 199
Pjat til side !
Det er for dumt at kører uden plade, eller uden afgift, selvom det er fristende med de høje afgifter. Ved et evt. uheld vil det næsten være umuligt at betale sig fra. Man vil blive økonomisk ruineret i mange år.Så hellere betale, inden uheldet er ude.
www.theducklings.dk
jan 2005
Følger: 38 Følgere: 35 MC-er: 3 Emner: 175 Svar: 927
Hva står der på dit flag i dit avatar....?
dec 2003
Følger: 40 Følgere: 41 MC-er: 2 Emner: 114 Svar: 2.067
der er mange måder at komme i uheld på......
jun 2006
Følger: 18 Følgere: 12 Emner: 190 Svar: 2.107
Rådet for større færdselssikkerhed ..
Taget <b>direkte</b> fra der..
jun 2006
Følger: 18 Følgere: 12 Emner: 190 Svar: 2.107
jul 2004
Følger: 8 Følgere: 27 MC-er: 1 Emner: 66 Svar: 2.810
jun 2006
Følger: 18 Følgere: 12 Emner: 190 Svar: 2.107
mar 2006
Følger: 24 Følgere: 21 MC-er: 1 Emner: 16 Svar: 311
Hvis du kører ulovligt, f.eks ved at tune den
Hvad mener de med "tune" ?
Det må stå nærmere forklaret eller er min cykel ulovlig pga powercommander ?
apr 2004
Følger: 16 Følgere: 18 MC-er: 2 Emner: 136 Svar: 1.369
jan 2006
Følger: 37 Følgere: 32 MC-er: 2 Emner: 85 Svar: 2.189
Citat:
§ 108. Forsikringsselskabet hæfter umiddelbart over for skadelidte for erstatning efter § 105, stk. 1.
Stk. 2. En aftale mellem forsikringsselskabet og forsikringstageren om, at selskabet skal have regres mod den, der efter § 104 er ansvarlig for skaden, når forsikringsbegivenheden er fremkaldt af den ansvarlige ved uagtsomhed, har kun retsvirkning, hvis forsikringsbegivenheden er fremkaldt ved en uagtsomhed, der kan betegnes som grov hensynsløshed.
Jeg har arbejdet i forsikringsbranchen i 16 år, og mig bekendt er der ikke endnu gjort "grov hensynsløshed" gældende i en sag om erstatning fra en motoransvarsforsikring, og da slet ikke bare fordi den er ulovligt tunet. Hvis det skal gøres gældende, handler det om den måde man kører på, og ikke hvad man kører på.
sep 2006
Følger: 63 Følgere: 63 MC-er: 4 Emner: 116 Svar: 2.638
sep 2006
Følger: 63 Følgere: 63 MC-er: 4 Emner: 116 Svar: 2.638
dec 2005
Følger: 27 Følgere: 12 MC-er: 3 Emner: 20 Svar: 112
Jeg kænder personligt nogle stykker, der har været involveret i ulykker, en med for meget alkohold i blodet, en anden ungmand det kører på ulovlig knallert, ja han lavede en støre ullykke, en anden væltede pisse fuld på sin cykkel ud foran en bil og lavede buler, og ja der har sku nok også været andre episoder, jeg ikke lige nu kan huske, men faktum er at de nævnte fik dækket udgifterne af deres forsikkring.
Jeg har da også læst/hørt om adskillelige 1000 andre ullykker på tunede knallerter, fulde billister osv, men faktum er at det er ikke mange man har hørt om som er blevet ruineret af erstatningskrav.
Jeg tror et er teori/regler og noget andet er praktisk.
Må jeg spørge er der nogle af jer der kænder til personer som har skullet betale selv for en erstatningssag ?
HB
okt 2005
Følger: 18 Følgere: 16 MC-er: 1 Emner: 9 Svar: 209
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Så er det i virkeligheden ligegyldigt,om eksemplet denne streng indledes af er 100% korrekt eller ej.
De juridiske og økonomiske konsekvenser af at miste forsikringsdækning i ansvarssager er så uoverskuelige, at de kan ødelægge ens fremtid totalt.
dec 2005
Følger: 27 Følgere: 12 MC-er: 3 Emner: 20 Svar: 112
Igen Jeg har aldrig !!!
HB
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg har faktisk en bekendt, der kørte bil uden kørekort, og blev involveret i en ulykke. I første omgang, tog hans forsikringsselskab sig af sagen, men de rejste faktisk erstatningskrav mod ham, og han kom til at betale en større reparation af modpartens køretøj plus leje af erstatningsbil. Til at held, var der ingen personskade!!
Uden at vide det med sikkerhed, tror jeg at vurederineg var, at han sætter sig i et køretøj vidende om, at han ikke må/kan køre det - altså en form for forsæt i den handling, der udløser ulykken.
Skadelidte vil altd opnå en eller anden erstatning - uanset om skadevolder er forsikret/kan betale. Det sørger forsikringsfonden for, men i de "rigtige" situationer førerde et krav videre på skadevolder.
dec 2005
Følger: 27 Følgere: 12 MC-er: 3 Emner: 20 Svar: 112
Jeg syndes bare at det er utroligt at man ikke i medierne, har hørt mere om, KÆMPE erstatnings sager, som har ruineret folk, for mange ulykker med feks alkohold indblandet, og hvor skadelidte ryger på sygehus, med store skader, og måske invilidiatet til følge + selvfølgelig skader på biler/huse osv der snakker vi jo om million beløb.
Denne type ulykker hører man da jævnligt om, men ikke at den person som har forvolt ulykken, han og hans famillie har måtte flytte fra hus og hjem.
Kokt ned til en kort sætning, der må da være minst 1 familie hver uge, som må flytte fra hus og hjem, i forhold til de ullykker der sker, så igen det er da mærkeligt at man ikke høre mere om det.
HB
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg tror faktisk ikke det sker så ofte. Betingende er det jo, at der enten ikke er en forsikring, eller at rammerne for ansvarsdækning "med forsæt" er overskredet.
Sådan noget som spritkørsel og ulykker opstået deraf håndteres ikke almindeligvis som forsætlige handlinger. Ingen vil jo vedkende sig, at de sidder hjemme, planlægger at drikke 7 genstande, for derefter at sætte sig i bilen og køre nogen ned! Man "troede" det var OK
At køre uden gyldigt kørekort er en valgt forsætlig handling. Man kan ikke på noget måde "tro" at det er OK.
Selvfølgelig skal det jo også ske noget, før komplikationer opstår.
Min bekendt, kom til at udrede i omegnen af 60000. Det kan man leve med, men det er ikke rart. Det kunne have gået langt værre.
sep 2006
Følger: 63 Følgere: 63 MC-er: 4 Emner: 116 Svar: 2.638
Forsikringen lagde ud for skaderne, men rejste der efter erstatningskrav mod ham.
Svar på tiltale.