{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.599 visninger | Oprettet:

Shadow VS Intruder {{forumTopicSubject}}

Når jeg nu om et par måneder er færdig med at bygge på min cykel og der ikke er mere at lave, så kommer det sgu til at klø i fingrene på mig. Jeg går allerede og tænker på hvad jeg skal kaste mig over næste gang. Det kunne meget vel blive en intruder eller en shadow - men hvad skal jeg vælge. De ligner jo hinanden en del, og ligger også i samme prisleje. Hvad mener I er den bedste cykel, og hvorfor? Hvad har de to cykler af +'er og -'er. Giv gerne nogle velbegrundede forslag til hvad jeg skal vælge.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Shadow VS Intruder
  • #1   21. mar 2007 Den ligner hinandenog er dog meget forskellige. I samme motorstørrelse, er der noget mere smæld i intruderen, der tilgengæld her sig egen opfattelse af begrbet køreegenskaber.

    Shadow er mereciviliseret, og styrer pænere.

    Shadow har rigtig mange aludele, men ikke meget chrome, Intruderen har meget fed chrom.

    Her er et lille link, hvor man sammenligner et antal 600-800 cruisere. Det giver en del info: http://www.motorcyclecruiser.com/roadtests/1997_v_twin_motorcycles_comparison/


  • #2   21. mar 2007 Hvad med størrelsen på dem. Hvis man ft sætter to 750'ere ved siden af hinanden. Jeg er jo en lille fyr på 191 cm. og ca 100 kg, så min cb500t er ret lille til mig.

  • #3   21. mar 2007 Jeg kan sagtens se at de har masser af forskelle, men de ligner altså også hinanden på mange punkter

    http://www.dba.dk/asp/soegning/detail.asp?annonceid=48664794

    http://www.dba.dk/asp/soegning/detail.asp?annonceid=48942290


  • #4   21. mar 2007 Når du stille to 750 ved siden af hinanden er de nærmest nøjagtigt lige lange i stel og højde. Intruderen har lidt større akselafstand (efterløb) og virker en smule stejlere.

    Placering af hænder og fødder er nærmest det samme, men det ændrer sig omgående, hvis du ændrer på styr, risers og fodhvilere.

    Køre I jævnligt mere end to på en intruder vil jeg varmt anbefale at sænke de bageste fodhvilere.

    Kører I i øvrigt to, er intruderen mere trækvillig end shadowen i sammenlignelige motorstørrelser.

    En ting til:

    Begge cykler findes i et hav af variationer. Hos Shadow er der andet end slagvolumen og gearing til forskel. Der er varianter med kæde eller med kardan, der er vist også forskelle i bredden.

    Intruder er udadtil helt ens fra 400 cc til 800 cc. Enkelte tidlige japanske modeller (f.eks.min) har 21 " forhjul ellers har de 10". Alle har kardantræk. Først 1400 modelen bliver fysisk anderledes fremtrædende.

    Ovennævnte gælder selvf. for de oprindelige Intruder - ikke de plastic intrudere i fat-boy stil



  • #5   21. mar 2007 Af de tomodeller du viser, viljeg (uden at have set dem irl) foreslå 700 modellen. Det er en US-model.

    Årsagen er det mere punch den har end 600CC. Især, hvis I nogensinde er to og dine 100 kg er den ene, gør det forskel.

    Du kan sagtens sidde på dem, men jeg ville da anbefale noget fremrykkervæsen



  • #6   21. mar 2007 Hekto:

    Det er da rigtigt, at man kan laver fine customvariationer over de fleste pastaretter smiley

    Det der med at komme om hjørnerne med cruiser - jeg ved ikke om det passer men specielt efter amerikanernes opfattelse skull Hysoung Aquila være helt uovertruffen!

    Forbløffende? - jeg kender ingen herhjemme, der har erfaringer med den.


  • #7   21. mar 2007 Hvis du er en tung fyr og du gerne vil have fart og power skal du vælge en motorcykel meget HK & Nm.

    Jeg syens at Shadow er klart den flotteste og den der har mest stil. Den ligner også mere en chopper / Bobber end intruderen. Den har også bedre stel, bremser og køreegenskaber.

    Hvad med en Drag star 650 (ikke classic) Der er så meget man kan lave ved den og de er MEGA meget fremme i uysa. Der hedder de star motorcycles og der er modeler vi ikke har her hjemme. En Drag star mindre om en HD i stel og opbygning der er derfor du kan få så meget til dem og dette giver dig mulighed for at bygge dem meget meget om. End anden grund er at det er en rigtig motorcykel (luftkølet) så der er ikke så meget man skal tage højde for som vandkøler og alle de slanger osv når man bygger om. Der er også derfor de er meget fremme i usa. De er meget nemmere at bygge en luftkølet vildt om end end vandkølet, benzinindsprøjtet motorcykel.

    Her er lige et link til den Shodow side jeg godt kan lide. Især den Bobber......:O)

    http://www.sl-custombike.com/


Kommentér på:
Shadow VS Intruder

Annonce