1.698 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 60 Svar

Politikontrol. Politikontrol.

Hvornår må politiet bringe et køretøj til standsning? -Med mindre det er eks. razzia.

Jeg har købt mig en lidt "smart" sommerbil og synes det er meget upassende at jeg ikke kan fremvise mit omend lidt mørke fjæs i bilen uden at skulle kontrolleres af Ordensmagten?

Blev dags dato bragt til standsning uden grund. Ingen usikker, rådden eller anden tvivlsom kørsel. INGEN grund.

Jeg synes faktisk det er krænkende. Der er ingen forsikringssag, efterlysning, fejl eller mangler ved køretøjet. Hvad fanden bilder Politiet sig egentlig ind?

-Er det bare misundelse? Racisme? (jeg er mulat)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montere fatning 400 kr.
  • Samling af spisebord 1.350 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Hækkeklipning 500 kr.
  • 2 lamper og 2 billeder 500 kr.
  • Tilslutning af komfur 350 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Politikontrol.
  • #1   18. apr 2007 Det må de til hver en tid de skulle få lyst til det..

  • #2   18. apr 2007 JA de må altid lave rutine tjek. Men tror altså ikke at de gider holde dig ind blot pga. din hudfarve. Tror bare de keder sig lidt og så prøver de at lave noget fornuftigt. De passer jo bare deres arbejde. Men jeg ved det selvfølgelig ikke.

  • #3   18. apr 2007 Min mors onkel havde engang et monster af en jaguar og hver gang han var ude og køre i den blev han faktisk stoppet af politiet.. Han har aldrig set ret prangende ud selvom han have rigeligt $$$.... Og så syntes de åbenbart altid han så lidt for "dårlig" ud til at køre i sådan en bil, og det endte da med han solgte den fordi han ikke gad det lort mere..

  • #4   18. apr 2007 Jeg blev også stoppet for et par uger siden, udelukkende fordi betjenten ville se hvad det var for en bil =)

  • #5   18. apr 2007 Hmm, hvilken bil er det om man må spørge?

  • #6   18. apr 2007 Der er hjemmel derfor i færdselslovens § 77, 1. pkt:

    Politiet kan standse et køretøj og lade det undersøge for fejl og mangler samt kontrollere, at føreren opfylder betingelserne for lovligt at kunne føre køretøjet.


  • #7   18. apr 2007 Jeg kender en ældre mand, han er faktisk et pænt stykke over pensionsalderen..Han har en gammel veteran-motorcykel,- en førkrigs-model, og en sjælden gang sker det at han triller en lille tur på den. Sidste sommer blev han stoppet af to flinke betjente, som overhovedet ikke lagde skjul på, at den eneste grund til at de stoppede ham var for at studere hans fine motorcykel nærmere.
    Specielt den ene af betjentene var meget interesseret i den, han kørte selv motorcykel i sin fritid.. Den ældre mand kan forøvrigt være glad for at de udelukkende stoppede ham for at beundre hans veterancykel,- han har nemlig aldrig været ejer af et kørekort til motorcykel,- men det glemte de helt at spørge til.. :o))

    Men kan det ikke være grunden til at du blir stoppet ? Ganske simpelt fordi at de gerne vil beundre din bil lidt nærmere, de er jo også kun mennesker..

    Mvh. Michael.


  • #8   18. apr 2007 Tjaeee, jeg er nu også tit blevet stoppet i bil. Og jeg er sgu' så bleg at man skulle tro jeg kom fra Hvide Sande...

    Men når det så er sagt, så er der nok også sket en stigmatisering. Ved fra en ven i politiet, at mange af de fede biler som de "mørke" kører i, ikke stemmer overens med stel.nr., nr.plade og ejer. Når deres erfaring så siger dem, at en "som dig" nok ikke har rent mel i posen, så er det desværre ikke politiet du skal blive sur på, men dem med samme hudfarve som dig, og som laver lort i den.
    F.eks. visse pizzaria-ejere...


  • #9   18. apr 2007 Jeg ligner en ganske almindelig leverpostejsfarvet white trash forstads knægt... Og jeg bliver altså også stoppet utallige gange når jeg har kørt i en speciel bil. ISÆR da jeg kørte i BMW og ISÆR ISÆR da jeg havde en cabriolet af denne.
    Værst var det dog da jeg en overgang havde en Hummer H2. den blev jeg engang stoppet i fire gange på en uge.


  • #10   18. apr 2007 selv jeg bliver stoppet og jeg gør heller ikke noget forkert (er altid usyldig) selv om de syntes noget andet det er altid de andrs skyld :-}}}

  • #11   18. apr 2007 Tjaa, vil slutte mig lidt til de andre,
    jeg er altså også blevet stopepten del gange, bar pga mine biler har været lavet lidt speciele ( se lige bort fra min gamle golf diesel jeg har nu hehe)

    specielt da jeg kørte civic og Bmw ku jeg snilt komme ud for at blive stoppet hver 2 eller 3 gang de så mig, den ene gange blev jeg stoppet 4 gange på vej igennem byen og ud igen og hjem til mig selv, til sidst gad jeg ikke engang ligge mig kort væk, så bejenten kiggede så mærkelig på mig da mine kort lå ud over det andet sæde ved siden af mig, så nåede jeg lige ud fra byen og halvt hjem så blev jeg sku stoppet igen, men ku så ikk holde mig tilbag mere og spurgte hvad fanden de havde gang i, han kaldte så over hans radio g fik bekæftet at jeg var blevet stoppet så mange gange, hehe han grinte bar lidt og lovede mig så at NU ku jeg køre hje HELT uden flere stop, de kan være rigtig irreterende, men de gør jo bar deres arbejde, og så længe de ikek er højrøvede og smarte har jeg intet problem med dem:D


  • #12   18. apr 2007 hvordan fanden havde du tid til at se hvor du kørte det kan ikke værer meget du så så travlt du har med alle andre

  • #13   18. apr 2007 Navn: Arne N
    Oprettet: 20-10-2005 09:22:51
    Landsdel: Fyn
    Alder: 30 år
    Hjemmeside: Ikke angivet
    Beskrivelse:
    Stud. inden for Sundhedsvidenskab.
    Elsker progressiv kørsel og at udvikle sig i eksempelvis svingteknik være det sig i bil eller på MC.
    Har ved siden af MC, hhv en Toyota Supra mk3 3.0. Audi Fabia 1...
    Stud. inden for Sundhedsvidenskab.
    Elsker progressiv kørsel og at udvikle sig i eksempelvis svingteknik være det sig i bil eller på MC.

    >>Har ved siden af MC, hhv en Toyota Supra mk3 3.0. Audi Fabia 1.4, Alfa Romeo Alfetta GTV (1981-projektbil) og min dejlige VW 1303 fra 1973.
    Skjul noget af teksten


  • #14   18. apr 2007 V.B??

  • #15   18. apr 2007 han bor i Odense smiley

    rene hvad er det for noget vås at skyde af. Hvorfor skulle Politiet løbe væk. De er sq da skide ligeglade om føreren er blå eller lilla


  • #16   18. apr 2007 @Sebastian.. sorry lavede et for langt copy paste.

    - der blev spurgt hvilken bil han havde så skulle bare have det copy pastet..


  • #17   18. apr 2007 @Sebastian... det skal du nu ikke være sikker på smiley

  • #18   18. apr 2007 nu må i sq styre jer smiley
    En ting er at Politiet helst ikke kører ind i Volsmose delen, men at de er bange for at stoppe biler med "ikke danskere" eller "ikke hvide"(som en eller i overstående tråd skriver) det er sq for langt ude!


  • #19   18. apr 2007 det behøvedes ik kun at være "ikke hvide/ikke danskere"... der er også et par...chopper typer som jeg kender, som politiet helst heller ikke stopper..

  • #20   18. apr 2007 Stop nu den rascisme snak... Det har INTET med det at gøre at du er blevet stoppet...

    Jeg er også blevet stoppet et par gange eller 5! Den ene gang ville de såmend bare se motorcyklen jeg kørte på... Politiet er trods alt mennesker ligesom du og jeg... smiley Selvom man kan være uheldig og møde en betjent hvor man bliver itvivl....

    Fortsat god aften...

    Rune


  • #21   18. apr 2007 V:B Chopper typer.?? Hvad er det for noget vrøvl..????

  • #22   19. apr 2007 Jeg er enig i at det intet har med hudfarve at gøre.
    Førhen kørte jeg vfr 400 og blev stoppet et par gange mest af alt for han skulle lige se og høre cyklen, mc betjente interesser sig jo også for motorcykler specielt dem man ikke ser hele tiden så mon ik det er de samme med biler.
    Mikael


  • #23   19. apr 2007 First of all så kørte jeg i min Toyota Supra som er åben, stor, lidt "opsigtsvækkende" men ej Brian-gejlet på nogen måde.

    Jeg søgte efter udsagn som John Doe's mht §77.1. Tak for det.

    KWAK. Drop din latterlige tone. Jeg kender blot fakta.

    Mikkel V. Jeg er enig med dig.

    Jesper Lyngby. Tak jeg er altid enig med dig. smiley

    Kim L. Behøver jeg kommentere??!

    Nu var det sådan at de hverken tjekkede sprut, bilen eller andet. De ville bare lige se mig an.
    Danskt navn=danskt klingende navn på ejer af bilen og et smilende mørkt fjæs - det er sgu ikke nogen god cocktail så jeg forventer da at skulle vise mit kørekort frem i tide og utide.
    Nu laver jeg en log bog. Er ikke blevet stoppet i flere år og nu få uger efter køb af bilen har jeg balladen...
    -I kan tro de har gang i kuglelejerne i nakken når man passerer dem, så det var ventet at jeg sku stoppes.

    MEN, hvis de vil kigge på biler må de købe sig en Matchbox samling, bilkort eller få sig nogle ekstra vagter og købe en bil i 1:1.
    Men jeg tror de blev lidt overraskede, den ene betjent kiggede også længe på mit kørekort (dato osv) Tror ikke han ku forstå bilen er min, står i mit navn osv. Og havde ikke kørt sidelæns. -Den dag smiley
    Happy Drifting.


  • #24   19. apr 2007 Hvad jeg hører er at politiet feks på Nørrebro ikke kører ud til en sag alene. Een bil til at klare tingene og een bil til at holde øje med patruljevognen.

  • #25   19. apr 2007 Åh Lars flet dog næbbet.

    Hvis der var tidl anmeldelser eller andet så ville det jo have været præsenteret for mig.
    Og i så fald er bilen jo nem at finde via reg. nr. Der kører en bil FULDSTÆNDIG MAGEN TIL rundt i Odense. Samme model. Samme Targa tag, samme farve. Samme fælge..

    Har jeg bragt nogen forskelsbehandling på bordet? Nej, det er fakta. Jeg har et danskt navn, dansk far, mørk mor. Ergo er jeg dansker men jeg ser ikke sådan ud.
    Og JA det gir ekstra kontrol, om du vil det eller ej.


  • #26   19. apr 2007 Jesper Lyngby har fuldstændig ret. Politiets succesrate er simpelthen højere når de stopper biler hvor chaufføren ligner en med anden etnisk baggrund end dansk. Så Politiets reaktion er helt i tråd med hvad de er ansat til, og hvad man kan forvente af menneskelig adfærd. Og selvfølgelig skal de opføre sig ordenligt.

  • #27   19. apr 2007 Lars H..........

    Man bliver simpelthen stoppet mere hvis chaufføren er mørk. Det er ikke et racismespørgsmål, men et statestikspørgsmål.. Det er selvfølgelig surt for Arne H, men det er nu engang vilkårende for tiden....
    Hvis politiet er på jagt efter ulovlige våben, er de jo også mere tilbøjelige til at stoppe en Rockerlign. type end en ældre dame med blomsterhat... Bare et eksempel.


  • #28   19. apr 2007 Det er korrekt Niels H.
    Det er blot ikke flatterende at føle sig "mistænkeliggjort". Det er samme følelse at gå i Bilka og blive bedt om at tømme tasken, uden at have gjort noget vel at mærke.


  • #29   19. apr 2007 Race eller ej..... Når politiet stopper nogen i dag er det tit udseendet de går efter.... Hvis du ligner en bølle eller en med anden etnisk baggrund.... Desværre... Kender både politi-folk og folk med anden etnisk baggrund og desværre er vi alle "rasistiske" et eller andet sted... og hvorfor.. Vi er sku allesammen mennesker, bare med forskelligt udseende og farve..... Hhmm.. Var der ikke da Arne blev stoppet, så aner ikke om det havde noget som helst med dette at gøre..... Skulle bare dele min menneskelige erfaring smiley

  • #30   19. apr 2007 John.
    Jeg kender også strissere privat og deres holdning som ofte kan være meget nedladende. Hovne skiderikker desværre.
    Omstændighederne bag min standsning var som jeg forklarede. Jeg kørte som een der sku til hyrevognskøreprøve, og der var absolut ingen færdselsmæssig grund.

    MEN min ven som kører pumpet Subaru Impreza WRC har præsteret at blive stoppet i sin bil med dengang 350 hk - fordi han kørte mistænkeligt langsomt. AHA.
    Han er så blond og kridt-hvid.
    Så kort og godt skal man ikke stikke snuden for langt frem.


  • #31   19. apr 2007 Rene J.
    Nu kan jeg høre du ikke ligefrem er den hurtigste løve på savannen...

    Jeg ville tro politiet er hamrende ligeglade med om det er en hvid eller mindre hvid de stopper.

    Men ærligt, gad du stoppe en eller anden 2g'er og der så stiller sig 20 andre op og råber og skriger?
    Kujonerne i det billede er da 2g'erne, det er da simpelt at sige...

    Tvivler på de i den forstand bliver bange, de fleste gider bare ikke bakse rundt med tumper, som der er en fandens masse af


  • #32   19. apr 2007 jeg havde en Nissan 350Z, blev stoppet konstant bare fordi de ville kigge på bilen.... de var bare nysgerrige, så havde ikke så meget mod det, men selvfølgelig blev det da en smule irreterende til sidst.

    Mvh/Henrik


  • #33   19. apr 2007 Hvem har du købt bilen af? den kan være "belyst" og så skal politiet stoppe den hver gang de ser den!
    Har en kamarat der var udsat for dette, og han blev stoppet en til fem gange, hver dagen i et halvt år.


  • #34   19. apr 2007 Rene J.
    Kunne det tænkes hvis nydanskerne snakkede normalt til folk, andre folk så udviste bare en smule mere respekt for dem?

    Er da klart folk synes typer der skaber sig højlydt er nogle fjolser. Og alt andet lige, kender nu ingen der har respekt for dem, ikke det mindste...

    Respekt gør man sig fortjent til, det får man ikke fordi man er den højestråbende på gaden smiley


  • #35   19. apr 2007 Henrik Amager.
    Tjah. Det blir sgu da irriterende i længden. Tænk, hvis jeg havde en dame. Så troede hun sgu da der var noget med mig hvis vi blev stoppet i tide og utide.

    Morten. Den er købt af en ganske alm. dansk gut. Bilen står i mit navn, er omreg. og forsikret i mit navn med mig som eneste bruger. Der bør ikke være nogen belysning på bilen andet end nærlys...

    -Men om jeg så kontaktede panserne for at høre dem ad sku jeg da absolut ikke forvente nogen hjælp til at få en belysning fjernet, hvis jeg kender dem ret.
    De havde INTET at sige til mig.

    Sammenlign det med at gå i detailforretning og bliv bedt om at tømme lommerne gang på gang. Selv om man har rent mel i posen er det sgu da irriterende og krænkende.


  • #36   19. apr 2007 Rene.... Det er rigtig....Vi skal bare skide det hele et stykke og gøre nøjagtigt som det passer os uanset hvem det går ud over, bare vi selv har det sjovt....Hvad fanden er det for en holdning?????
    Hvis det forholder sig sådan som du beskriver situationen fra klostervej, er det vel ikke politiet der er galt på den. De må jo ikke bare skyde de der snothoveder der altid tror alting er til diskusion, og jeg synes det er ok de tager flugten istedet for at gå i håndgemen med en 5-10 idioter. Helt sikkert det fornuftige valg, når de nu desværre ikke må skyde dem.


  • #37   19. apr 2007 @Rene J - Jeg er meget enig med Niels H, det er da en mærkelig holdning du har til tingene. Synes du helt seriøst at det er ok, at en flok gutter ( Er sgu ligeglad med baggrund) truer politiet. Jeg må da sige, at jeg er glad nok for, at der er politi tilstede. Ellers er det jo bare ham der er størst og har flest venner som har ret. Og ked af at sige det, jeg tror ikke ham fyren nede fra pumpecentret har mere styr på at holde orden i en gade end politiet eller samfundet i det hele taget.
    Jeg håber du tager gas, ellers er du da et sørgeligt tilfælde.


  • #38   19. apr 2007 altså jeg ville nok først begynde at undre mig hvis det gentager sig smiley
    Gentager det sig er det jo bare at købe en peberspray og give igen smiley


  • #39   19. apr 2007 Du har fat i noget der Lennart, de sådan landet liger:D


  • #40   19. apr 2007 det er sådan landet ligger stavet sådan ca skrevet rigtigt:P En kompination af en der er en herre dårlig staver og en nok lidt for hurtig indtastning, ender som regelt i vollapyk:D

    men giver lennart ret i hvad han siger:)
    Kom viddere...
    Det snart 20grader igen og der skal køres istedet for at skændes:D


  • #41   19. apr 2007 Jeg har også haft en "Smart i en fart" bil, hvor jeg blev stoppet i tide og utide. Jeg er arisk og kører normalt.

    I starten blev jeg også meget irriteret over det, da min paranoia straks vendte det til at det måtte være misundelses chikane fra politiets side af.
    Jeg tænkte lidt nærmere over det, og kom frem til at jeg i stedet burde være glad for det, da jeg jo holdt meget af min bil, og ville blive ked hvis den blev stjålet. Jeg tænkte at hvis de stopper mig så ofte, så burde der også være en god chance for at en evt. biltyv ville blive nappet, hvis han forsøgte sig med min bil...

    Summa summarum; Arne, se på de positive 90% frem for de negative 10%


  • #42   19. apr 2007 Haha det skal jeg prøve på.
    Har blot mega dårlige erfaringer med de padder. -Har forresten ren straffeattest.

    Jeg behandler folk med respekt, taler ordentligt til folk osv.
    MEN ofte har de unge betjente skulket fra de timer på PG1-2-3 osv.


  • #43   19. apr 2007 -Kwak- : Blev nogle af dine tidligere indlæg ikke lige slettet??? eller hvad skete der lige der... mente da du havde skrevet en længere smørre... smiley

    Rune


  • #44   19. apr 2007 Kwaaak.

    Jeg aner ikke om dine indlæg er blevet slettet. Har ikke set dit spørgsmål før nu. Du lyder lidt som en kvinde man ikke lige får svaret ASAP...
    Jeg har fået de oplysninger jeg ønskede jf et tidl indlæg.
    Der er forskel på at være uenige og være uenige på et seriøst plan. Det skal være min kommentar til dig smiley


  • #45   19. apr 2007 Syntes sgu det er helt ok at folk af udenlandsk udseende bliver stoppet i dyre biler/cykler.

  • #46   19. apr 2007 men ikke danskere?

  • #47   19. apr 2007 Nej Sebastian.

    Underviser du ikke også Specialklasser? Du må da være vant til de typer. smiley


  • #48   19. apr 2007 Utroligt at den ikke er kommet før nu.
    Arne den er til dig
    http://www.kinagrill.dk/


  • #49   19. apr 2007 Jo Sebastian, også danskere, men i sidder alle og bander over de østlændinge som render og napper jeres biler og cykler osv. men så snart der bliver taget lidt flere stikprøver end normalt så piver i også ?

    Jeg syntes sgu det er helt fint at der er mere kontrol med hvem der køre i hvis bil/cykel, og så vil jeg skide på om personerne er slæbt op af det mørkeste hul i Afrika, eller en mager gut fra Ølstykke, så længe der bliver snuppet folk i køretøjer som de ikke selv ejer.

    Og det er en fallit erklæring overhovedet at begynde at spille racisme kortet.


  • #50   19. apr 2007 Jeg syntes det er helt fint de stopper folk der er jo desværre mange spritbilister så det skal bare stoppes og hvad gør det hvis man bare har rent mel i posen......

  • #51   19. apr 2007 Havde også en kammerat der havde en Ford Escort XR3i cabriolet, der var kåret til danmarks flotteste Escort. Han blev også stoppet i tide og utide, og var pisse træt af det! Han var ægte vestjyde!
    Så unge mænd, med special biler, bliver stoppet ofte, også uanset farve.
    Man kører jo også sådanne biler for at blive set, og lagt mærke til, og det blir man! Desværre også af politiet....


  • #52   19. apr 2007 Casper.
    Min bil er indreg. i mit navn. De slår bilen op og den hører til i Odense. Jeg blev stoppet i Odense.

    Den er åben. Jeg kører pænt. Jeg sidder og nyder solen og motorens rumlen med min ven Allan.
    Der er intet mystiskt eller mistænksomt ved det.

    Mikael. Jamen det er da helt fint de stopper folk hvis de kører usikkert. Men i mit tilfælde ville de ikke have nogen udåndingsprøve og kørte på ingen vis usikkert...

    En mørk gut i en anerledes bil - det duer åbenbart ikke.


  • #53   19. apr 2007 Lars K.

    Tak for dit indlæg. Har nok nærmere købt bilen fordi jeg har villet have den siden jeg kan huske.
    Men hvorfor man skulle være mere interessant for strisserne, det er mig uforståeligt.
    Jantelov måske?


  • #54   19. apr 2007 Casper, lad lige være med at skræe alle over en kam.
    Jeg bander sq ikke over østlændinge osv!

    Men at have den holdning at fordi man er af udenlandsk udseende så er det bare i orden at Politiet tjekker er jeg ikek med på

    Politiet må tjekke alle de vil, men sq ikek alene pga udsendet. En der har mørk hud er altså ikek lige med en der er suspekt smiley



  • #55   19. apr 2007 Måske ikke , men nu er der stigende tyverier begået af østlændinge, så er det logik for burhøns at man tjekker udlændinge specielt efter i kortene.



  • #56   19. apr 2007 "En mørk gut i en anerledes bil - det duer åbenbart ikke"

    Snup en kiks makker, du er nok ikke den eneste der er blevet stoppet uden et grundlag som du lige kender til.


  • #57   19. apr 2007 Nu er det emne s´gu da vist ved at være lidt udvandet, hva´?

    Snup en øl, find saltstængerne frem, og nyd en festlig melodi med lidt kæledyr:

    http://www.youtube.com/watch?v=V_9sbNXNNYA

    Kom så allesammen, i kor ! ! !


  • #58   19. apr 2007 Til Sebastian- Selvfølgelig har du ret, men man kan godt forstå politiets reaktion. Det har ingen ting med racisme at gøre, kun om hvor de forventer at deres succes rate er størst. Og desværre tror jeg, at der er nogle få, som gør det meget svært for mange mange andre. Min tidligere kæreste var fra Irak, første gang jeg gik ned gennem strøget med hende i hånden mærkede jeg, hos hende, en harme over de gutter af anden etnisk baggrund som stirrede på os, råbte af os eller på anden måde tog notits af os ( Og det var mange- rollerne er vel oftest byttet om tænker jeg.)
    Jeg spurgte hende, hvorfor hun dog var så vred på dem. Svaret var, at det var fordi, at de her gutter som bare stod og var små provokerende, bruger meget tid på at spille hårde og hele tiden råber af andre, bare gør hendes tilværelse så meget sværere. Selvfølgelig er det en fejl af os " originale" danskere at skære folk over en bred kam. Men det er bare svært at lade være. Disse typer kører folk så langt ud, så der ikke er langt til de negative automatiske tanker om personen når man støder på en person af anden etnisk herkomst.

    Derfor Sebastian og Arne- Hvis Arne bliver stoppet ( Læg mærke til hvis) pga. han har en mor hvis gener har givet ham en lidt mørk hudfarve, da ligger årsagen ikke hos racistiske betjente, tror ikke man kommer langt i det job hvis man ikke møder alle på akkurat samme måde. Betjentene er som alle andre mennesker som umiddelbart ville tænke, at der er større ssh. for at en mørk fyr begår kriminalitet end en blegfis fra Lolland finder på at hugge en bil.


  • #59   19. apr 2007 Sådan Søren.
    Et sagligt indlæg i stedet for snup en bla bla osv.
    Jeg er på sin vis enig. Dejligt med noget insider viden også fra det virkelige liv i stedet for spegede gisninger.

    Jeg laver en fortegnelse over hvor tit jeg blir stoppet. Og vil så prøve at tage den lidt med ro. Men kan nu nok ikke sige mig fri for at vise min irritation.


  • #60   20. apr 2007 Her er jeg så igen og vil give en ret igen:D

    kan tale 10000% nej 2000000% med på den historie der søren, min kæreste er også fra østen, og har også været ude for at 8 Seje drenge sku råbe efter mig. Kom gående sammen med kæresten, går stille forbi 8 gutter der hænger op af t is hus, den ene hilse på min kæreste og hun hilser pænt igen. Da vi når om på den anden side er de lige store nok til ku mande sig op ogråbe: DU NOK STOR HVA!! uden nogen for for grund. Altså hvad fanden sker der for den slags mennekser, Det er den type der ødelægger det for alle andre, jeg blev så irreteret at jeg vendte 180 grader og ville gå tilbage, hvor minkæresteså valgte og tag en diskotion i stedet for om at der også var danskere der havde råbt efter hende, siger ikke at der ikke findes dansker som også er nogle klap hatte, men ser man på de tal der nu en gang er. Kan man se at det ikke er dansker der står øverst. Det endte så med at jeg blev indu mere sur og det gik halvt ud over en post kasse og så surmulede jeg ellers resten at turen hjem i toget:P Men derfor skal man ikke dømme alle over en. og det er self surt for dig Arne at du bliver stoppet i tide og utide, men sys det er lidt forkert og vende det til at være racisme. en betjent bliver nød til at gå lidt efter hvad der mest fremme og hvad der er tal på, hvis man kan sige det sådan, altså kommer fru nielsen trillende med sin rolator og en ung mørk fyr rullende i hans fede dyt, ville du så gå hen og udspørge fru nielsen? De gør bare deres arbejde ikke andet, de er mennekser ligesom du og jeg og iøvrigt er der mange østlændinge der også er betjente, og desøger stadig flere. Netop for at få den racisme prædken af vejen. Når politiet holder sprit razia skal vi ale ud og puste uanset om man har drukket eller ej, det da også pisse irreterende når man står og skal hjem fra abejde eller lign. Men det er nødvedigt, for at få fat i den mand\dame som kunne have kørt galt og ødelagt livet for en masse andre mennekser. Så de efter folk der køre gade race, og alle der har en stylet bil der brumer lidt eller høre lidt højt musik de bliver smidt i søgelyset. Sådan er det med alting. Jeg kender selv rigtgt mange der ikke er Danskere og ville da ikke tøve et sec med at stole på dem mere ind jeg ville med en dansker, vi er alle mennekser, og kan alle lave fejl men hvis vi skal slippe for alle de små prolemmer der er rundt omkring skal v også ku se lidt længere ind bar lige inden for ens eget perspektiv.
    men Arne gør det da til en sjov ting og blive stoppet hvis det virkelig er så tit smiley hils pænt på dem skyd en sjov kommentar af, lær dem og kende. til sidst vil de bar hilse på dig når du kommer trillende mens de står og holder os andre hen får at se kort:) No flere venner no bedre:D

    Lige i dag ville jeg da hvis jeg sku være helt ærlig ønske der var lidt mere politi på de danske lande veje, kom lige ud for noget lort med bilen på vej hjem fra arbejde, men det en anden historie i et andet emne smiley

    God weekend til alle:D


Kommentér på:
Politikontrol.

Annonce