{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  ER-5 ?
  • #1   26. maj 2007 Jeg købte min første mc for 2 mdr siden, og valget faldt på en ER-5 fra 2006...
    Jeg havde undersøgt hvorfor en jeg ville starte med i 8 mdr, og søgt og spurgt folk her i forumet, og der var faktisk kun positive ting om den, når man vil starte med en 500 ccm!!
    Mange vil selvfølgelig skrive at du skal købe en 600 ccm eller lignende, men faktum er at det er en kanon starter cykel, som heller ikke bliver kedelig når man har fået lidt mere erfaring, så derfor er den heller ikke kun for begyndere vil jeg sige!!

    Den er faktisk mere eller mindre vedligeholdelses fri, hvis man må bruge dette ord, det er ihvertfald ikke en der går i stykker hele tiden, der er ingen usædvanlig stor olieforbrug som man jo tit hører om ved GS'eren..

    Den har et super moment og optræk, og er skide sjov i sving og på længere ture, så kan kun anbefale den.... Jeg er ihvertfald ikke blevet skuffet smiley

    Der er ikke nogen specielle ting man skal holde øje med, andet en de ting som man løbende skal tjekke ved alle mc'er....!!!

    Men skriv hvis du vil vide mere!!


  • #2   26. maj 2007 Hvilken årgang er det???

  • #3   26. maj 2007 Tog kørekort på sådan en, så kender den kun derfra.. og størrelsen er ikke et problem, har jo min 750'er hvis det skal gå hurtigt.. det er kun en ekstra cykel jeg skal ha.. men ville gerne vide lidt om service på den, hvis du ved det.. smiley

  • #4   26. maj 2007 Skal først have min til 12000 km service næste gang, så ved ikke lige hvad de laver til 18000 km service, eller om der er en forskel, men prøv at høre Jesper fra Lyngby af, han plejer at have styr på de ting

    http://www.motorcykelgalleri.dk/html/gal_visbruger.asp?userID=43


  • #5   26. maj 2007 Takker :o)

    ER5 er en super fin MC. Den er den i klassen der har det bedste bundtræk og mellemregister, og køreegenskaberne er også helt ok for typen.
    Der er ikke nogen typiske fejl på den, og motoren har været produceret siden midten af 80'erne.
    Ved det næste service er det nok bare oliefilterskift, kontrol af luftfilter og nye tændrør. Bremsevædske skal skiftes for hvert 2. år, så det kan være den skal have det. Mener ventiljustering på den er ved 12.000km.

    Gå efter en 2001 model eller senere. Den fik et facelift der som gjorden en anelse bedre.

    Imod er der ikke rigtig noget at sige. Nogen mener det er et minus den har tromlebremse bag, samt traditionelle støddæmpere. Men du har ikke brug for mere bremsekræft på baghjulet, end hvad tromlen kan give dig, og der er intet galt med en twin affjedring. Den virker betydlig bedre end den mono-dæmper du finder på f.eks en GS500

    Så hop du bare på sådan en.


Kommentér på:
ER-5 ?

Annonce