{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.052 visninger | Oprettet:

Forsikringpriser {{forumTopicSubject}}

Jeg går pt. og ser på forsikringsselskaber, da jeg går med drømmen om at købe en Triumph Daytona 675 (super fed maskine). Ved mit nuværende selskab, Danske Forsirking, har jeg fået en pris der hedder (hold godt fast) 31.256 for 1 års skadesfri kørsel., men står på pristrin 4 (man starter på 1) Til dette skal det siges at jeg har fået 20% rabat da jeg er medarbejder.
Jeg har ringet til Tryg, og de forsikre ikke sportsmaskiner til pesoner under 25.
Har kontaktet Fair. De vil kune tegne ansvar. hvilket jeg ikke gider, da cyklen for ny koster små 200k. Har også kontaktet IF. De tegner slet ikke forsikringer på den cykel, lige gyldigt hvor gammel kunden er.
Det skal siges at jeg overvejer meget kraftigt at sætte alarm på cyklen, men dette rokker ikke ved prisen hos mit nuværende selskab, med den begrundelse af hvis nogen vil have din cykel så tager de jo hele cyklen. Jahh, men hvem fanden har lyst til at kører rundt på en cykel der hyler og skriger, så alle kan se og hører at den er stjålet?
Hvad gør jeg nu?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hængt 3 lamper op 1.200 kr.
  • Ophængning af lampe 400 kr.
  • Hænge tre lamper op 800 kr.
  • Samle Ikea Pax to skabe 1.000 kr.
  • Hænge 2 billeder op 450 kr.
  • Udskift kontakter 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forsikringpriser
Kommentér på:
Forsikringpriser

Annonce