{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.292 visninger | Oprettet:

Stefan Noer
Stefan Noer
Tilmeldt:
17. jan 2018
Følgere: 11 Emner: 11 Svar: 27

Forsinket gasrespons {{forumTopicSubject}}

Hej alle,

Jeg har en Suzuki Gsxr 1100 n fra 1992, som jeg fik ud at køre sidste år, efter at have stået stille i 13 år. Den var til mekaniker og derefter startede og kørte den fortræffeligt i omkring 1000 km. Så var der 14 dage hvor den stod stille og da jeg så startede den havde den helt vildt svært ved at stå i tomgang. Nogle gange kunne den være lige ved at dø, hvorefter jeg skruer op for tomgangsskruen, så den passer. Så lidt efter kan den stå helt vildt højt i omdrejningerne.
Når jeg kører på den er det som om den mangler kræfter i forhold til før, og hvis jeg åbner gassen hurtigt, så er der lige 1 sekunds forsinket reaktion, før der sker noget, hvilket der ikke var før.

Det føles lidt som om den nogle gange slår ud og kun kører på 3 cylindre.

Nogle idéer om hvad det kan være?

Det skal siges, at karburatorene blev renset hos mekaniker, tændspolerne er nye, samt tændrørshætter og tændrør. Da den ikke kunne starte før den kom til mekaniker var det pga defekte tændrørshætter


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Murer - reparation af mur 1.850 kr.
  • Min siemens iq800 vaskemaskine lækker med vand, når den dræner vand fra tromlen. 1.150 kr.
  • Etablering af udendørsvandhane 2.800 kr.
  • Reparation af ledning på græsslåmaskine 1.200 kr.
  • Stikkontakter skal genmonteres efter ny backsplash i køkken 555 kr.
  • Gardinskinner opsat 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forsinket gasrespons
Kommentér på:
Forsinket gasrespons

Annonce