Føj siger jeg bare! {{forumTopicSubject}}
Jeg er fuldstændig målløs over at brugere og folk herinde kan være så ondskabsfulde overfor en mentalt retarderet og psykisk syg mand. Findes der ingen empati eller realitetssans? Manden har jo tydeligvis brug for hjælp og vi er fuldstændig enige om at hans opførsel i tråden absolut ikke er i orden, men det er der jo tilsyneladende en grund til, som der blev gjort opmærksom på flere gange. Netop den grund og hele hans reaktion burde have fået flere af jer til at stoppe istedet for at blive ved.
Jeg håber sq der er flere der har dårlig smag i munden og en anden gang tænker sig om inden man kører en sådan tråd fuldstændig ud af proportioner.
Føj siger jeg bare....
maj 2005
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 32 Svar: 259
aug 2007
Følger: 38 Følgere: 41 MC-er: 2 Emner: 46 Svar: 931
jul 2005
Følger: 25 Følgere: 39 MC-er: 5 Emner: 157 Svar: 3.580
Hvilken tråd er det vi taler om?
aug 2007
Følger: 38 Følgere: 41 MC-er: 2 Emner: 46 Svar: 931
jun 2007
Følger: 7 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 5 Svar: 60
Han gik jo helt amok uden nogen grund? vi skrev da RIP til hans broder der var død. Men så mistet han helt jordforbindelsen ..
hvis du havde læst hele tråden, fatter jeg ikke du kan komme med de udtalser ..
Og kan satme ikke ha ondt af en mentalt retaderet, der har mordforsøg/brændstiftelse/grov vold på samvittigheden ..!
For min skyld kunne han hoppe i havnen, i dont care ..
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Som der også stod i tråden var manden psykisk syg. Der var linket til en bt artikel hvor han var flygtet fra en psykiatrisk fængsel. Alene hans opførsel sagde det hele.
Manden er jo tydeligvis i sorg og tydeligvis psykisk syg, alligevel var folk ualmindelig grove ved ham.. Det gør man bare ikke ved psykisk syge mennesker!
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg tror tråden netop blev slettet, den forsvandt i hvert fald, da jeg sendte den skideballe, jeg havde siddet og skrevet.
Det er skræmmende, at en flok ellers ret fornuftige "Voksne" mennesker arbejder så totalt målrettet på at konvertere en persons ulykke, til deres egen farce!!!!
Ja, han var ikke noget lys, Nej, han var ikke velformuleret, Jo han var dybt ulykkelig og frustreret, og en lang række brugere gjorde ALT hvad de kunne for at frustrere ham yderligere.....
Skændsel!!!!
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Grunden er jo at han er psykisk syg!!!! Det er jo lige præcis det der er min pointe!
Cracker jack du skal være velkommen til at have din mening.
Jeg reagerer fordi den tråd simpelthen blev kørt alt for langt af alt for mange folk som tilsyneladende ikke har nogen form for empati!
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Jeg blander mig normalt udenom sådanne tråde, men det der skete i den tråd det var bare for meget....
Føj!
jun 2007
Følger: 7 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 5 Svar: 60
Men nægter og tro på du læste hele tråden .. Så ville du ikke skrive sårn' ..
mar 2008
Følger: 48 Følgere: 57 MC-er: 6 Emner: 48 Svar: 984
hans overskrift på den hans tråd havde jo intei med indholdet med tråden at gøre!!
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Oplægget i tråden havde ALT med emnet at gøre. Kommentarerne her fra forum skabte indholdet - Manden blev decideret "SPILLET" - Føj.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Du kan føje mig til rækken af usmagelige moraliserende individer.
To gange - for min skyld!
maj 2006
Følger: 81 Følgere: 76 MC-er: 7 Emner: 59 Svar: 2.980
HJÆLP skal han da have, inden han gør ondt på sig selv... Eller for den sags skyld "andre"...
/Rass
jun 2007
Følger: 7 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 5 Svar: 60
for i ændre sku' ikke min mening, Et retaderet fjols ! kan satme ikke ha' ondt af ham .. Men han er hvor han hører hjemme, og håber han skal tilbringe sine sidste dag der .. End of story ..
feb 2008
Følger: 42 Følgere: 29 MC-er: 4 Emner: 13 Svar: 51
Gu` har han brug for hjælp, men det får man sgu ikke ved at svine og true andre mennesker.
Drengen skal sgu lukkes inde, og nøglen smides væk, da han jo er totalt uden for pædogoisk rækkevidde..
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg hedder altså ikke Kurt:-)
Jo - man kan altid have ondt af syge mennesker, og Nej, han skal ikke true, men som han meget tidligt i tråden bad om: "Læs det eller lad være, men fri mig fra åndssvage bemærkninger!!!!!!"
Det blev åbenbart ikke respekteret - og jeg mener fortsat, at bare fordi en person er ked af det, retarderet, frustreret, syg eller bare irriterende, så er det dybt forkert udelukkende at søge at skubbe ham yderligere ud over kanten, hvilket var nøjagtigt hvad der skete.
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 107
som sagt læste du nok ikke det hele, for han var godt nok selv skyld i det. personlig grinte jeg min røv i laser at en person kan være så dum at høre på.
men sig endlig til næste gang i mødes og synger kumbaya my lord, vi andre kunne åbenbart bruge det
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Der er ikke nogen her der stiller diagnoser - vi konstaterer bare i enighed- at manden har et problem.
Thomas H:
Jeg kan næsten more mig over dit indlæg. Jeg har meget svært ved at forestille mig at Sebastian med hans baggrund eller jeg(og det ved jeg da)som gammel og meget rutineret erhvervsleder sidder blåøjet og synger "Kumbaya". Vi er nok begge langt mere hårdhudede en de fleste af jer seje konskvente drenge herinde.
Har du overvejet, om vi ikke bare "skiller skæg fra snot"!!!
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Desuden så er der allerede flere i denne tråd der er godt igang med at pege fingre og kaste med mudder. Det kunne da være rart hvis vi kunne debattere istedet for at angribe og anklage!
Vi er da helt enige om at han startede det, men er det bedre at forsætte end det er at starte? Hvis vi er nede på det niveau med "at han startede" så kan jeg godt forstå at min pointe ikke kan ses. Er vi det?
okt 2009
Følger: 61 Følgere: 18 MC-er: 7 Emner: 11 Svar: 41
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Det giver jo blot Sebastian endnu mere ret i hans balle!!!
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 107
hvad er det lige du vil debattere det er skam synd for hans bror men hvorfor giver det ham ret til at opføre sig sådan? desuden opsøger han jo selv at komme op og skændes da han går amok over der en som skriver "rip til din bror" men hvorfor poster du 3 emner om det samme" hvor er det lige vi skal hjælpe en som vil stikke dig ned hvis du prøvede? der er folk som tager sig af de ting, desuden må dem som har ham spærret inde jo ikke gøre deres arbejde godt nok hvis han ikke bliver overvåget mens han er på nettet eftersom han tydeligvis ikke selv kan håndtere det.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
maj 2006
Følger: 47 Følgere: 46 MC-er: 1 Emner: 62 Svar: 1.385
Men folks provokationer var sgu ikke det fedeste at læse. I bør fandeme skamme jer.
jun 2007
Følger: 7 Følgere: 6 MC-er: 2 Emner: 5 Svar: 60
Må den retaderet dreng jo lade være, og gå ud og spille bold med de andre tosser !
kort og godt! hvorfor FANDEN skal en retaderet mentalt forstyrret dreng sidde og genere os??? han skal være der hvor han er og kigge ned i gulvet.. De skal sku' da ikke have Computer med internet ..
Betaler sku' nok i min skat til den retaderet fyr!!
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Der er ikke noget med gode gamle dage i det her, der er heller ikke noget med lejerbål og "Kumbaya"
Manden er tydeligvis SYG, og det er der så en flok individer, der på modbydeligste vis udnytter.
Han har ingen ret til at true - Nej - han HAR ret til at udtrykke sin sorg og frustration - elegant eller uelegant, men INGEN RASKE mennesker har nogen form for undskyldning for at gøre hans manglende stabilitet til underholdning!!
Thomas - dette har intet med moderne eller gammeldags opfattelse at gøre - det er ganske almindelig anstændighed, det handler om.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Hvis det skal være så firkantet, så kan I jo spørge jer selv om I reelt ikke er med til at få hans vrede til at gå udover en anden, netop da i er med til at køre den helt op. Fx en ansat der hvor han er anbragt.
Thomas H han har ikke ret til at opføre sig sådan absolut ikke, men du må forstå at nogle mennesker ikke er som dig og mig oven i hovedet. Det er sådanne mennesker der opfører sig sådan.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Indlægget er jo netop for at undgå lignende en anden gang, så folk måske lige tænker sig om inden de skriver en sviner
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 107
at han selv kommer her og gejler folk op med dødstrusler og de svare på det må stå for hans egen regning, det ikke os som opsøger ham og vil svine ham til
feb 2010
Følger: 12 Følgere: 12 MC-er: 1 Emner: 20 Svar: 284
og ja han blev provokeret ud i nogle ret ærgelige udtalelser.
Jeg har ondt af ham og hans tab, både sind og "brow".
Et eller andet sted tror jeg nu, selvom det var meget alvorligt med hensyn til hans bror, spillede lidt på det i et ønske om at få opmærksomhed.
Måske fik han ikke den opmærksomhed han regnede med at få, det kunne man ihvertfald se af hans gentagne spam af det samme link.
Ja han blev vel nok drevet længere og længere ud.
Synes det er ærgeligt det ikke blev stoppe i tide af en administrator.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Som jeg skrev tidligere så ærgrer det mig at der er folk der ikke kan sætte sig i hans sted og forstå hvorfor han reagerer som han gør. Kunne man det tvivler jeg på at man ville trække den så langt
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 107
det vel også ret trist han ikke kan sætte sig ind i normale mennesker ikke acceptere den form for opførsel og ikke har tænkt sig at læne sig tilbage og tænke nej nej nej hvor synd for ham at han truer mig på livet.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
En af diskussionsdeltagerne har sendt et dump af den til mig, så jeg har den i sin helhed - det er ikke smigrende for hverken trådstarter eller debattører herfra. Jeg vil ikke lægge tråden ind som indlæg her, men fremsender den gerne, hvis I anmoder om det i PB.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Når man begynder på "at han startede", "han gjorde sådan og sådan" så er man i min verden umoden og navlepillende, da man ikke kan se indad og ikke indrømme egne fejl. Kan man til gengæld godt se at man måske var grov i forhold til hans situation (pyskisk syg), ja så har man lært noget, og det kan man tage med sig til en anden gang, således det ikke kommer så vidt igen...
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Kurt jeg synes da klart du skal lægge den ud, så kan folk læse den igennem igen og måske forstå at de en anden gang skal klappe hesten og se på helheden (manden er psykisk syg) inden de kommer med grove kommentarer.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg hedder sgu heller ikke Kurt for dig;-)
Faktisk så skriver vor kære hjælpeadministrator, at han ikke kan acceptere indhold med trusler liggende i åbent forum. Det vil jeg respektere. Til gengæld kan man få ordlyden hos mig, hvis man vil. Antallet af henvendelr kunne jo også indikere om debattørerne er seriøst interesserede eller bare vil underholdes - der er jo lidt læsestof i tråden:-)
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
jul 2009
Følger: 7 Følgere: 8 MC-er: 1 Emner: 36 Svar: 1.273
Skrevet: 26-05-2010 17:41:44
Narrowhead, jo der var flere der fulgte ed fra start til slut... Bl.a mig.
Kurt jeg synes da klart du skal lægge den ud, så kan folk læse den igennem igen og måske forstå at de en anden gang skal klappe hesten og se på helheden (manden er psykisk syg) inden de kommer med grove kommentarer.
Det er så INGEN undskyldning for at true folk på livet eller lign.
Opfører man sig som Rasmus gjorde, så får du på "munden" både her på galleriet OG ude i den virkelige verden, uanset hvor meget hans opførsel skreg langt væk af råb om hjælp.
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Jeg synes ærlig talt det er godt vi har folk som dig der tænker situationer som denne så godt igennem, føler hans smerte og har indsigt og medfølelse for den slags mennesker.
Når det så er sagt kan du starte med at acceptere at ikke alle er som dig, inkl mig selv. Efter den opvisning han lavede, og til-og-med truede folk på livet, ville det rage mig en fjer om han hang sig selv i en pose makaroni i ren frustration. Hvis han ikke kan tåle mosten, men kan og MÅ gøre som han gjorde, sidder på institution burde der sku være nogle medarbejdere der overvågede disse mennesker og deres færden på internettet.
apr 2006
Følger: 26 Følgere: 31 MC-er: 5 Emner: 51 Svar: 646
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Det er surt at hedde Kurt, men det er sgu værre at hedde Sverre:-)
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Undskyld Lennard:-)
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg tror sgu ikke du skal misforstå tråden. Jeg kan ikke tale for andre end mig selv, og jeg er ikke sur, men blot noget pikeret....
jul 2009
Følger: 7 Følgere: 8 MC-er: 1 Emner: 36 Svar: 1.273
Forkølet med snot udenbords vs trusler på livet... Jeg forventer sgu et bedre forsøg fra din side af, for det var ynkeligt det der.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Dit sidste spørgsmål kunne jeg nok også stille, men måske skal vi bare acceptere, at folk smider alt på nettet i dag.
Du kan købe en NIKE-chip og lægge i din ske. den fortæller så hvordan du løber, hvor hurtigt du løber, hvor mange skridt du går, hvad er din puls(?) osv, og mere end 100000 mennesker på verdensplan lægger disse data direkte ud på nettet i dag...
Pointen er vel bare, at vi netop som brugere skal være ret vågne overfor, hvad vi kaster os ud i i cyberspace...
apr 2006
Følgere: 17 MC-er: 1 Emner: 21 Svar: 2.539
Hvad kan/skal man forvente af MCG? At en psykisk person laver et indlæg- og bringer (næsten) 95% af alle tråd-deltagere i det røde felt (sådan da)... tja, det siger jo en hel del om stedet, tonen, adfærd mv.
Jeg læste hele tråden (som nu er slettet) og nu denne... og jeg har bare én ting at sige; Hverken den første tråd eller denne skulle nogensinde have været startet.... MCG er bestemt ikke stedet for den slags! Argumenter og forsøg på "fornuft" er sjældent noget der finder fælles fodslag og/eller enighed....her på MCG! Og har man dette i mente, så skal man måske ikke stille de store forventninger i den retning.....
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
..og slet ikke nu, hvor tråden ligger i OT
jun 2006
Følger: 140 Følgere: 141 MC-er: 5 Emner: 105 Svar: 1.798
Manden skulle bare politianmeldes for trusler. Længere er den ikke!
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
MKB du har fat i det rigtige. Omvendt så mener jeg stadigvæk at visse folk herinde burde have holdt sig i skindet, netop pga hans situation, og netop fordi hans opførsel skreg langt væk af at han ikke var normalbegavet. Jeg er godt klar over at hans situation ikke er en undskyldning og jeg undskylder ham heller ikke på noget tidspunkt. Det jeg beder folk om, det er at sætte sig i andres sted inden de agerer, således lignende situationer kan undgåes..Det ser desværre bare ikke ud til at der er ret mange herinde der formår det
CJ det tager jeg da som et kompliment
Omvendt så synes jeg det er synd for dig hvis du mener at jeg sidder på en høj hest fordi jeg har en mening om et emne og ytrer denne, så må det være træls at være dig og skulle gå og kigge opad hver gang du hører nogen der har en mening om noget.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Nu bliver det vist til en "min-mor-laver-bedre-frikadeller-end-din-mor" diskussion
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
At jeg virker opdragende er ikke min hensigt, og det kan jeg da kun beklage hvis det er det du bliver irriteret over. Jeg håber til gengæld (hvis du kan se bort fra det opdragende) at du kan se min pointe og kan forstå hvorfor jeg reagerer som jeg gør.
Nu siger du selv moral, problemet og grunden til at jeg himler op er jo netop pga den manglende moral. Det har intet at gøre med at folk ikke har min moral, men nok nærmere at de mangler moral i. desuden er det fedt at du endelig fortæller hvad dit problem er istedet for at du kommer med kommmentarer som "ja far" "lommepsykologer" osv. Så er det lidt nemmere at forholde sig til din mening
apr 2009
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 40 Svar: 298
Det undrer mig, at folk herinde ikke har større indsigt i livet, end at indse, at i bare skal - undskyld sproget - holde jeres fede fingre fra fadet i sådan en situation. Ved at svare på hvad han skriver, LIGEMEGET HVAD, så hælder i jo bare mere ild på bålet. Det svarer sgu til at skyde en fodbold efter et mål, der er dækket af mursten. Du kan jo for helvede ikke score?!
Igen undskylder jeg på forhånd - men hold kæf... hvor er der mange usympatiske folk herinde. Intelligensmæssigt er det jo scootergalleri version 2. Forventer skam ingen mensa-klub, men for helvede - det er da basal menneskelig adfærd at se, at en person tydeligvis er fuldstændig gak i låget - og man derfor skal holde sig væk.
Og nej, jeg jeg synes skam heller ikke han er en hæderlig gut hvis han har gjort alt det der står, men alt sker af visse grunde. Lur mig om han nok ikke lige har haft det mest varme omgivelser som barn, for at ende på sådan et mentalt plan.
Ja, blot et surt opstød herfra, men come on. Jeg havde sgu forventet mere herinde.. Men tonen bliver også mere og mere grov, desværre..
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
At være total usympatisk har nødvendigvis ikke meget at gøre med Intelligens...
"Det svarer sgu til at skyde en fodbold efter et mål, der er dækket af mursten. Du kan jo for helvede ikke score?!"
Det handler ikke kun og at score... Det handler om at være med!
apr 2009
Følger: 4 Følgere: 3 MC-er: 1 Emner: 40 Svar: 298
Nej, men jeg finder en stor sammenhæng imellem sympati og intelligens herinde, ud fra hvordan folk formulerer sig og "opfører" sig..
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
velkommen hos MENSA - Undskyld, men dine indlæg siger mere om dig end nogen anden - sorry:-)
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Har du overvejet om Sebastians oplæg her er provokerende - fordi det rammer plet???
Sandheden er jo ofte ilde hørt:-)
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Sikkert, men jeg vil indrømme at jeg morede mig over hans indlæg + andres... Ikke fordi jeg så ham nede med nakken og ville træde mere i hans sorg, men nok mere fordi jeg ikke er sympatisk nok til at lade hans sygdom (hvis eksisterede) overskygge hans holdninger til tingene. Det gør mig da ikke uintelligent! Gør det?
jul 2007
Følger: 12 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 58 Svar: 1.151
Generelt synes jeg dødsannoncer og mindevideo'er ikke hører til på nogle gallerier - dødsårsag ligegyldig!
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Dette er stadig en OT tråd. Finder du den upassende, så lad være med at deltage i den - den har tydeligvis relevans for et antal brugere - ellers er de sgu dumme, når de spilder deres tid i den.
...... men OK vi er heller ikke lige smarte allesammen;-)
apr 2006
Følger: 26 Følgere: 31 MC-er: 5 Emner: 51 Svar: 646
I har reddet min aften, sidder nu med popcorn og cola, og raller af grin, bare fortsæt.
Som der er skrevet tidligere er det som om enhedslisten og DF diskuterer, nej bedre Johnny Hansen fra Greve
apr 2006
Følgere: 17 MC-er: 1 Emner: 21 Svar: 2.539
Kun mod tåber kæmper man forgæves! Det er en "kamp" der ikke kan vindes. Afvig fra jeres forventninger- og husk på, at dette er MCG! Uanset hvad der skrives, og uanset hvor godt man end måtte være ift. hensigt med ens "budskab", så vil og skal dette blive løftet "ned" på et sandkasseniveau - og hvorfor? Fordi "man kan".... Ikke fordi det er en god forklaring - men det er fakta!
Sjældent skal man finde seriøse debattråde hvor man bare finder anskuelse af fornuft - der er langt imellem disse "kager".
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Fuck da det
jul 2009
Følger: 7 Følgere: 8 MC-er: 1 Emner: 36 Svar: 1.273
Jeg valgte så ikke at poste i føromtalte tråd, jeg så den kun.
Jeg spiller ikke though guy, jeg konstatere blot at opfører man sig som en idiot, så får man svar på tiltale/nogen på munden.
Jeg har ikke brug for din eller andres medlidenhed.
Og så skal du for øvrigt ikke bestemme hvor min diller skal være
Knud (vestegnen) der er ikke nogen endelig facit liste eller nogen endelig sandhed, så den kan ikke ramme plet nogen steder, der er forskellige meninger og længere er den ikke!
apr 2006
Følger: 26 Følgere: 31 MC-er: 5 Emner: 51 Svar: 646
Der bliver heller ikke spist så mange popcorn der
jul 2007
Følger: 12 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 58 Svar: 1.151
apr 2005
Følger: 27 Følgere: 26 MC-er: 1 Emner: 112 Svar: 1.063
apr 2005
Følger: 27 Følgere: 26 MC-er: 1 Emner: 112 Svar: 1.063
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
jul 2007
Følger: 12 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 58 Svar: 1.151
apr 2006
Følger: 26 Følgere: 31 MC-er: 5 Emner: 51 Svar: 646
Min er jo solgt, så jeg daskede naboens med battet, nu er han sur, men jeg har det godt
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
jun 2006
Følger: 140 Følgere: 141 MC-er: 5 Emner: 105 Svar: 1.798
Har fundet en øl og popcorn... Men squ ikke nogen patter ... LoL
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Men så kan du vel godt se at det er en uheldig måde du starter ud på med at bruge ord som "lommepsykolog" og "far" samt nedladende indlæg med "lol" som afslutning? Vi kan vel godt blive enige at det er nemmere og mere konstruktivt at ytre sin mening uden overstående? samt nemmere at få den anden i en dialog når man selv er seriøs og ikke useriøs og nedladende?
mar 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 5 Emner: 184 Svar: 4.919
MEN det er sku skræmmende, så mange, der verbalt SKAL puste sig op, når de sider bag skærmen, og taster!!
Uden at kalde folk navne eller lignende, undrer jeg mig over at folk, i den originale tråd, hvis den var så slem, ikke kunne tie den ihjel.
JO jeg kan da se en vis underholdnings værdi, når personer, som "hende" et eller andet oprettede en dum tråd, og fik en sviner......
MEN når nu en person,opretter noget på en så tragisk baggrund, JA naturligvis kan man skrive kritisk, men høfligt. Skriver trådstarter så som et svin, er det så ikke bare at hoppe ud af tråden??
Denne tråd, bliver nok lidt misforstået, for jeg tror jeg forstår meningen med Sebastians indlæg, som en måde at starte en diskussion, for at få folk til at tænke lidt over hvad der skete, OG det har jo virket!!
Nej jeg er IKKE uddandet i at have med menesker eller røvhuller at gøre.
SÅ hvilken bås jeg skal puttes i, må i selv om, det kan ikke ophidse mig!!
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Al respekt jesper ...men når du ikke engang har set originale tråd burde du måske stoppe der... Du sidder og danner dig en mening ud fra Sebastians indlæg. Den er sku da ikke holdbar.
Tråden var efter min mening alt andet end bare en sviner til en knægt der lå ned. Mordtrusler, knive i hoften og andet godt fra havet... Man skulle have været der
mar 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 5 Emner: 184 Svar: 4.919
/Jesper
apr 2006
Følgere: 17 MC-er: 1 Emner: 21 Svar: 2.539
God sommer alle-zu-sammen.... :o)
okt 2008
Følger: 6 Følgere: 5 MC-er: 1 Emner: 19 Svar: 798
Careface
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Er den der til mig? Dvs jeg er "hun"?
Man kan jo altid komme bagefter og sige det var sjov eller at det var ironisk. Fair nok du synes at jeg påtvinger andre min mening, men hvis nu du ser bort fra det, kan du så se pointen i mit indlæg og i det jeg forsøger at få bl.a dig til at forstå? Dvs hvis du fjerner fokus fra mig som person som du tilsyneladende ikke kan lide, kan du så en mening med hele denne tråd?
Og jeg kunne egentlig godt tænke mig at du lige forklarede mig hvordan det skal forstået at du snes jeg er skinhellig (jf min profil).
maj 2008
Følger: 6 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 10 Svar: 168
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
maj 2010
Følger: 1 Svar: 8
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Og så fiskede jeg efter om du kunne forklare dig selv og argumentere for dig selv, for alt det andet du har skrevet (dvs imellem alle beskyldningerne, dvs det der faktisk indeholder lidt mening i forhold til hvad du synes om emnet) er jo taget direkte fra de andre der skriver i tråden
Men fint nok at jeg får ret g du får fred.. Så er vi begge tilfredse
Martin c u are welcome
apr 2006
Følger: 21 Følgere: 20 MC-er: 2 Emner: 33 Svar: 348
apr 2009
Følger: 10 Følgere: 53 MC-er: 2 Emner: 192 Svar: 7.492
KURT, jeg vil godt have den gamle tråd hehe
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
mar 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 5 Emner: 184 Svar: 4.919
MEN endnu vigtigere, skulle den tråd, have fået røde lamper til at blinke et sted, og være blevet slettet meget før DESVÆRRE!!
På en sidenote
FUCK han er langt ude!!!
Tvivler på han noge sinde, kommer indenfor pædagoisk rækkevide, frygter han nok ikke bliver gammel!!
Håber han får den hjælp han behøver!
aug 2005
Følger: 47 Følgere: 44 MC-er: 4 Emner: 32 Svar: 3.492
Indrømmer gerne at jeg er helt blottet for empati og det rager mig langsomt om han sætter ild på sig selv eller bare hopper i havnen,
bare han gør det et sted hvor jeg ikke skal feje op
okt 2008
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 571
fedt når voksne mænd fortøller hvad der er rigtigt og forkert
Er der snart Ø ræd
okt 2008
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 571
okt 2008
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 571
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Håber da du kan se det fra min side
maj 2010
Følger: 6 Følgere: 6 MC-er: 1 Emner: 37 Svar: 674
dec 2006
Følger: 13 Følgere: 51 MC-er: 4 Emner: 135 Svar: 1.568
aug 2006
Følger: 11 Følgere: 11 MC-er: 1 Emner: 43 Svar: 296
jul 2006
Følger: 36 Følgere: 39 MC-er: 4 Emner: 266 Svar: 1.732
aug 2006
Følger: 11 Følgere: 11 MC-er: 1 Emner: 43 Svar: 296
Sikke et dræn da! ^^ "Pas på mig! jeg er farlig" uhh lol
Har også set den youtube film, og gir dig helt ret, kæft den var dårlig lavet
Godt vi ik skal ha ondt af alle de idiotiske scooter hoveder der kører uden hjelm og med hoved under armen, så kunne vi jo ik lave andet end at "rip rappe" dagen lang
Men da altid noget han blev slettet, så vi ik skal gå rundt og frygte for vores liv mere haha
OT Er totalt glad idag! skal starte i virksomhedspraktik i mit gamle firma hvor jeg blev udlært, efter 2 års arbejdsløshed
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
CJ jeg har på intet tidspunkt været nedladende, sarkastisk (hvilket desuden er svært at aflæse på et forum, når man ikke kan se kropssprog med mere) eller brugt nedladende ord rettet på din person (eller andres for den sags skyld) Det er der forskellen er.
mar 2004
Følgere: 120 MC-er: 11 Emner: 394 Svar: 9.124
Jeg har som sådan ikke mere at kommentere eller forklare, da det gennemgående i tråden står tydeligt hvor mit synspunkt ligger i forhold til den behandling flere personer gav gutten igår. Så hvis flere af jer vil grave, kalde mig grimme ord, og være nedladende overfor mig, så skal I være velkommen. Det samme gælder med opdragende
mar 2007
Følger: 15 Følgere: 13 MC-er: 5 Emner: 184 Svar: 4.919
Den anden havde jo et stort problem!!
Tina er jo underholdende til en vis grad, eller var i starten. NU er det bare ud igen!
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Sidstnævnte bevarer sit overblik og sin ro, og vurderer taktisk hvad hvert eneste indslag skal være ud fr forrige indlæg. Rasmus B fra i går blæste direkte og ukontrolleret ud ad en tangent......
..efter min beskedne opfattelse
aug 2005
Følger: 47 Følgere: 44 MC-er: 4 Emner: 32 Svar: 3.492
Forskellen på Tina C kommer jo helt an på hvilke slags piller eller stoffer , sprut der er indtaget den pågældende dag :=))
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.160
Jeg VAR med sidste gang, og du har ret, det var totalt usammenhængende, men der var stadig ikke den samme envejsaggression, og "hun" søgte efter riinge evne stadig at vende provokationerne ind efter indvendingerne - en helt anden tilgang end Rasmusses
okt 2008
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 5 Svar: 571
hvem af hjemmepsykerne mangler
apr 2009
Følger: 10 Følgere: 53 MC-er: 2 Emner: 192 Svar: 7.492
og jeg kan sgu godt forstå at nogle af klubmedlemmerne følte sig trådt over tæerne.. kan godt være den omtalte er metalt retarderet, men han er tydelig BEVIDST over det, og så må man tage konsekvensen..
en ting er, en mongol (som ikk ved han/hun er mongol) som går amok og ikke kan styre sine ord og handlinger, men en anden ting er en psykopat (der som Rasmus er KLAR over at han er blæst) går amok og begynder at true med at han er psykopat..
når det er sagt, ville jeg ikk spilde min tid på at konfrontere ham..!
Føj siger jeg bare!