{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvilken ps3 skal jeg købe ???
  • #1   9. nov 2012 12Gb giver dig ikke plads til meget mere end et par af de store spil. Du kan så udvide med egen HDD, hvilket potentielt kan være billigere, hvis du vil have en rigtig stor HDD i.

    Ellers ås er 12Gb versionen nok mest henvedt til dem som bare vil bruge deres PS3 som mediecenter og streame film enten over nettet eller fra en netværksharddisk og derfor ikke har brug for den interne harddisk.

    Men skal du spille på den og ikke gider rode med selv at smide harddisk i, så snup en 320Gb version.
    De 12Gb flash er ikke hurtigere, tværtimod smiley


  • #2   9. nov 2012 Fedt lige det svar som jeg ønskede.....
    jeg nupper en gl med 320 gb.... Tak Emil smiley


  • #3   9. nov 2012 No problem smiley


    Nå ja, så er 12Gb versionen vist også lidt mindre. Det er jo den nye super slim PS3 så vidt jeg husker.
    Men den størrelse der er blevet solgt de sidste år er nu ganske udmærket. Ikke voldsomt stor, relativt stilren og anonym og så er kølingen ganske fortrinelig. Med den nye og mindre PS3, så er der ikke fysisk plads til så stor køling, så det må antages at kølingen er dårligere, hvilket igen betyder mere støj.
    Men det er bare gæt.

    Men jeg ville i hvert fald tage 320Gb'eren. Har den selv og der er ikke noget at sætte en finger på. Undtagen at den ikke har PS2 emulerende hardware chip, men det var der også kun på den originale PS3 60Gb, som de kun solgte i et års tid og desuden kostede 5-6.000kr. Kølingen var også dårligere(blev bedre med 40'eren og 80'eren, som var en slags PS3 1.1 - PS3 Super Slim må være en slags 1.3, mens alt imellem 1.1 og 1.3 må være 1.2(dvs de nuværendere 320Gb kabinetter).

    Så ja 320'eren it is smiley


    (alt for meget unødigt pladder, men jeg kan ikke lade være xD )


  • #4   9. nov 2012 nu låner jeg lige tråden smiley
    Hvor køber man en større hdd, og er det muligt at føre over fra den gamle?
    har en 40 nu og det er dæleme for lidt smiley


  • #5   9. nov 2012 Harddisken er bare en standart 2,5" intern harddisk med S-ATA3.0Gb/ps interface. Det vil sige den samme type som der sidder i alle bærbare computere med HDD(nogle har jo SSD).

    Så i principet kan du bare slette partitionen på din bærbares HDD og smide den direkte i din PS3'er og så mener jeg selv at den opretter en ny partition og formaterer den til det rigtige filsystem.

    2.5" harddisk kan du købe i alle seriøse computerbutikker samt butikker som Elgiganten og Cybercity. Det nemmeste(og langt billigste) ville dog være at købe den over nettet.

    Jeg mener også at 2,5" harddiske med S-ATA6.0Gb/ps interface kan bruges, da S-ATA6.0 er bagudkompitabel med S-ATA3.0.

    En 500Gb kan vel erhverves for en 400-500kr. En 1.000Gb koster sikkert 800-900kr. Men selvom 40 er for lidt, så er en 160-320Gb rigeligt for de fleste medmindre du virkelig bare har voldsomt mange spil og smider film derover på også.

    At skifte harddisken er meget simpelt på en gammel 40Gb'er. Der er et bagcover der skal tages af, harddisken pilles ud og den nye sættes i. Meget simpelt - meget nemt smiley


  • #6   9. nov 2012 Det lyder jo let smiley hvordan får jeg så alle gemte ting over på den anden? :S


  • #7   9. nov 2012 Hmm... ja det er jo så ikke lige så nemt. Altså hvis du kender nogen der er en haj til computer og hardware, så er jeg sikker på at de kan flytte det over.

    Men altså det du skal gøres er at tage tage din 40Gb harddisk og den nye harddisk og smide den i en stationær computer. Så kører du et partitionsprogram og beder det om at kopire partitionen fra 40Gb harddisken over på den nye harddisken. Derefter udvider du med partitionsprogramet partitionen på den nye harddisk til sine sine fulde x-antal Gb.

    Når du kopirer en partition, så bliver den nye kopirede partition i sin originale størrelse(i dette tilfælde 40Gb) og derefter skal man manuelt udvide partitionen, hvilket jeg er sikker på at man kan hvis man kan finde et partitions program, som kan arbejde med PS3'erens filsystem(jeg aner ikke hvad det er for et, men hvis det er et af standart partitionerne, så er det nok Fat32 eller NTFS)


  • #8   9. nov 2012 okay, tak, det må jeg arbejde lidt i smiley

  • #9   9. nov 2012 Det gør du bare smiley Altså partitionsarbejde er egentlig ikke så vanskeligt, hvis man kender de basale ting. Jeg har rodet intensivt med computere i snart 8 år og det giver jo en del basisviden, så for mig er det jo simpelt nok.

    Men igen så vil det nok være en fordel hvis du kender en der ved noget om det. Ikke fordi jeg ikke tror at enhver kan gøre det, men det sparer en for rigtig mange timers læsning smiley

    Ellers så er det bare at springe ud i det. Der er sikkert massere af guides ude i cyberspace. Fandt lige hurtigt noget der ligner det du skal bruge:
    http://www.diskgenius.net/help/clone-partition.html

    God weekend smiley


  • #10   9. nov 2012 Emil din "nørd" ja det er positivt ment smiley

    - Hvornår kommer der en ps4 eller Xbox 720 ?! Syntes ikke jeg kan finde en pålidelig kilde på nettet..


  • #11   9. nov 2012 Jeg ved det ikke helt. Jeg har været ude af spillemiljøet i et par år eller 3 nu. Jeg købte udelukkende min PS3 for at kunne sætte et (også nykøbt) G27 rat til og spille Gran Turismo 5. Alle andre spil er jeg egentlig ikke så interesseret i og dermed helleri kke i nye konsoler.

    Men jeg mener at have hørt at det er sent i 2013, hvilket også er hvad det første hit på google siger:
    http://www.ps4playstation4.com/ps4-release-date-countdown-begins

    Det giver også fin mening, da jeg endnu ikke har hørt om nogen større spil reklamere for at blive udgivet på PS4 platformen. jeg er sikker på at vi bliver overhældt med PS4 spiltitler til E3 messen til sommer.

    Hvad jeg dog har hørt er at Gran Turismo 6 kommer på PS3 platformen, men det er kun et rygte. Det er dog sikkert at Gran Theft Auto 5 kommer PS3'eren, da det allerede kommer foråret 2013. Og efter min mening er det de 2 vigtigste spil på til playstation overhovedet, så jeg skifter ikke min PS3'er ud med en PS4'er.

    PS4'eren bliver sikkert også mindst dobbelt så dyr som PS3'eren er nu, så det er også værd at tage med i tankerne hvis man tænker over hvorvidt man skal købe en PS3'er nu eller vente til 4'eren kommer. Selv hvis man køber en PS3'er i dag til fx 2.000kr, så kan den sikkert sælges for 1.000kr om et år, så det er ikke fordi det er voldsomt mange penge man taber smiley


    Men ja jeg går ikke op i det længere. Ovenstående er bare min logiske sans smiley


  • #12   9. nov 2012 Takker for svaret smiley

  • #13   9. nov 2012 No problem. Jeg lever for at tjene smiley

Kommentér på:
Hvilken ps3 skal jeg købe ???

Annonce