2.290 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

skævbremsning - årsag skævbremsning - årsag

Hej.

Ikke så mc-relateret, men..

Har en bil stående som bremser ret skævt. umiddelbart er det forhjulene da rattet drejer meget mod venstre. ..spørgsmålet er om det kan være bremser eller om dækkene kan være skyld i det? Dæktrykket er dog i orden.
Bremserne piver en del når man triller og bremser stille, men de stopper stadig bilen. smiley

Hav en god aften.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Havearbejde 3.150 kr.
  • Have arbejde 205 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Klippe hæk ned 1.000 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Hjælp til hænge lamper op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  skævbremsning - årsag
  • #1   18. aug 2013 Højest sandsynligt stempler i en kaliber der sidder fast.

  • #2   18. aug 2013 Det lyder som br.klodserne eller kaliberen hænger .
    Skæv bremsning kan også være br. Slangerne.


  • #3   18. aug 2013 det kan være mange ting, også sporing. Få styretøjet målt ordentligt ud inden du begynder at forsøge dig med udskiftning af diverse dele

  • #4   18. aug 2013 sporing? Er det ikke dækrelateret? ja undskyld hvis jeg spørger dumt. :o)

  • #5   18. aug 2013 Skævbremsning kan også skyldes en bærearm der skifter vinkel fordi bøsningerne ikke sluttet tæt. Men ellers ovenstående ja...

  • #6   18. aug 2013 Start med at kigge på den højre hjulbremse, det kan jo være du har klodser der sidder fast eller glidebøsninger der er groet fast.. Eller en færdig caliper. Hvis caliperen sidder fast, så køb en ny. ( med mindre du er meget nærrig og ved hvordan sådan en skal samles igen...)

  • #7   18. aug 2013 Sporing/bremsekaliber renovering. Endten stempler, eller de der glidepinbolte som Greg skriver.

  • #8   19. aug 2013 Altså selvom det ER sporingen, så er det altid en god ide at skille sine bremser ad MINDST 1 gang om året, helst efter vinter og se hvordan stempel og glidere har det og rengøre og smøre... så der ville jeg helt sikkert starte, medmindre at det er gjort for nylig og du er sikker på at det er ok..

  • #9   19. aug 2013 Er det sporingen der er årsagen, så er det fordi der er noget der er slået skævt, eller så kører du med nogle fælge som er meget forkerte til bilen. Der skal være kuk i enten KPI, camper eller fælgens indpresning, før bilen bremser skævt uden bremserne fejler noget. Og disse ting kan meget sjældent justeres. Camper kan nogle gange, men det er nærmere undtagelsen end reglen.

    En bil er lavet således at mindre skævbremsninger ikke kan mærkes, den vil næsten altid føles som at bremse lige, medmindre skævbremsningen er så kraftig at den ene side nærmest er virkningsløs.

    Dine bremser sidder fast, ingen tvivl om det. Af med begge forhjul, ud med bremseklodserne (de skal kunne fjernes med fingrene), tjek om du kan presse caliberstemplerne ind med en større tang uden større besvær, tjek om gliderboltene glider frit.

    Sidder stemplerne fast, så skal der, som nævnt ovenfor, nye calipre på. De skiftes som et sæt, ikke en af gangen.

    Dine bremseklodser tager skade af at blive kørt meget varme. Hvis en af klodserne har antaget en rødbrun farve(Ikke alm rustbrun, men rustbrun med et tydeligt rødt skær), så har den været for varm. Så hedder det nye skiver og klodser i samme reparation.


Kommentér på:
skævbremsning - årsag

Annonce