{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.215 visninger | Oprettet:

"Ret og Pligt" d.24-3,sygedagpengesag {{forumTopicSubject}}

- For evt. interesserede, så har jeg i dag modtaget en mail fra radioens p1 "Ret og Pligt"s socialrådgiver Susanne Lyngsø. Hvor hun skriver at mit spørgsmål, vedr. mine sygedagpenge beløb og, utilfredshed over kommune`s afgørelse, bliver taget op i programmet næste mandag d. 24 marts kl. 14.03.

Sagen ligger hos ankenævnet, da kommunen slet ikke ville forholde sig til, en § på Retsinfo.dk - som jeg er overbevist om, kunne være brugt i min sag.

Sagen handler om, at jeg har fået sygedagpenge for 33 timer, indtil jeg d. 7 januar, begyndte en ny uddannelse - Jeg havde i 3.5 uge før sygemeldingen været på 33 timer, for at se om jeg bedre kunne holde til, at blive i malerfaget. Reglen på Retsinfo.dk, siger at, hvis man i de sidste 4 uger før sygemeldingen, har haft anderledes timeantal, så skal beregningen af sygedagpenge, ske efter 13 ugers reglen. Havde kommunen gjort dette, havde jeg fået fuld sygedagpengebeløb.

- Jeg har sammen med mailen idag også modtaget "Ret og Pligt"s svar - og det var positivt.

Skulle andre sidde med lignende sager kan jeg kun anbefale at I bruger Retsinfo.dk,og forsøger at få jer en fair behandling.

- Hvordan sagen ender, ved jeg selvfølgelig først, når Ankenævnet har talt.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af Philips Hue Simirue panel på soveværelse (lampe) 590 kr.
  • Nedrivning 1.000 kr.
  • rengøring 100m2 900 kr.
  • Min ene stikkontakt virker ikke 600 kr.
  • Elektriker 1.200 kr.
  • Tilslutning af opvaskemaskine 510 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  "Ret og Pligt" d.24-3,sygedagpengesag
Kommentér på:
"Ret og Pligt" d.24-3,sygedagpengesag

Annonce