827 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
3 Svar
260mm støddæmper ? 260mm støddæmper ?
hej folkens.
jeg står og mangler nogle støddæmpere til en gammel honda, den skal bygges en del om og nu står jeg og mangler et sæt støddæmpere som helst skulle være 260mm, men kan ikke finde nogle nogen steder, kun til scooter, atv og crossere, så tænker jeg lidt om 2 fra en atv/crosser er stærke nok til vægten på cyklen, det er en vt1100 så den vejer jo lidt, sådan en cross støddæmper kan jo klare en del prygl.
nogle som har lidt forstand på det område eller ved hvor man kan få mc støddæmpere i den størrelse (måske en som ligger inde med et sæt) så vil jeg meget gerne høre
0 synes godt om
aug 2011
Følger: 6 Følgere: 10 MC-er: 5 Emner: 12 Svar: 1.323
http://www.hagon-shocks.co.uk/
aug 2011
Følger: 17 Følgere: 24 MC-er: 5 Emner: 53 Svar: 1.484
F.eks et par gamle Ohlin dæmpere kan man somregel hæve eller sænke inden I, 15-20mm. og ellers kan man lave Nye bundstykker så dæmperen passer I højden.
Jeg byggede et par gamle Ohlins om til min 900, da jeg skulle ha 17" hjul på, og ikke ville ændre på cyklens frihøjde .. Det virker 200 gange bedre end det originale ..
maj 2008
Følger: 9 Følgere: 9 Emner: 8 Svar: 1.130
Ellers spørg dem, de har set et og andet genem årene
260mm støddæmper ?