{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.562 visninger | Oprettet:

Spraymaling? {{forumTopicSubject}}

Jeg står over for et projekt hvor jeg skal have malet min MC, men jeg har nogle spørgsmål til brugen af spray maling på dåse. Har fundet frem til at Motip skulle være noget af det bedste, så det er vist på plads.

1. Vil gerne male den sort med blå striber på langs, men hvad er fremgangsmåden? Tænker at male striberne først og dække dem af når resten skal males, men hvad dækker jeg af med og hvor længe skal der gå før jeg kan male den anden farve?

2. Da jeg ikke er maler ekspert, så regner jeg med at få en prof til at male tanken, men hvad gør jeg lige med farvekoder, så der bliver brugt samme farve sort og blå?

3. Er der noget jeg skal tage højde for når jeg skal male på Chrom? Skal det fjernes helt eller er det nok bare at slibe overfladen op så malingen kan side fast?

4. Klar lak, hvornår benytter man dette? Og hvor mange lag skal bruges?
Tænker også at polere mine forgafler op igen og give dem klar lak så poleringen er beskyttet mod ir, men vil det virke?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Spraymaling?
Kommentér på:
Spraymaling?

Annonce