2.965 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 41 Svar

Oktan 95 kontra oktan 98 Oktan 95 kontra oktan 98

Jeg har en ZZR 600 fra 1993, som er i fornuftig god stand.

Jeg undrer mig over at jeg kører næsten 80 km længere på en tank, når jeg tanker 95, kontra når jeg tanker 98.

Er der nogen der har samme erfaringer, og i så fald kender årsagen til det ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • TV mounting / hanging 600 kr.
  • Nedtagning af loftslampe som er ved at falde ned og pt hænger i én skrue 400 kr.
  • Loftspots slukker ikke 600 kr.
  • Lavt tryk på varmt vand bruser 1.000 kr.
  • Gravearbejde med minigraver, 12kvm 1.600 kr.
  • Rensning af tilstoppet afløb 950 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Oktan 95 kontra oktan 98
  • #1   12. dec 2010 Tvivler jeg stærkt på at du gør hvis du regner det præcist ud.
    Oktan er et udtryk for hvor høj temperaturen skal være før benzinen antænder, massefylden for 95 og 98 er den samme, så de indeholder den samme mængde energi.


  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 293 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.722
    #2   12. dec 2010 Ja det tvivler jeg så også ret meget på. :o)

    Der er dog visse MC'er som kører bedre på det ene frem for det andet, men en så tydelig forskel i forbrug, tvivler jeg på man ser...


  • #3   12. dec 2010 Den er desværre god nok.. ca 13 iter 95 er lig med ca 275 km med hvad der i mit behov må betragtes som almindelig kørsel.

    ca 13 liter 98 er sjældent lig med mere end 200 km med samme kørsel..


  • #4   12. dec 2010 Det er mange ting der gør sig gældende på vejen, elevation over havets overflade, luft temperatur, luft fugtighed, dæktryk, kørselsmønster, oppakning.

    Du går med 100% sikkerhed og snyder dig selv til at tro det er oktanen der gør forskellen.


  • #5   12. dec 2010 Jeg kører sjældent med oppakning.

    tjekker dæktryk min engang om måneden.

    gider ikk køre i regnvejr.

    Bor ved vandet.

    Havde en periode sidste sommer, hvor kæresten sad en del bagpå. Det klippede ca 30 - 40 km af en tankfuld 95

    Er selv mekaniker, så kender alt til hvad der påvirker smiley


  • #6   12. dec 2010 Hvis du er mekaniker så burde du også vide at 80km forskel mellem 95 98 oktan, er fuldstændig urealistisk.

  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 293 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.722
    #7   12. dec 2010 Noget er galt med den udregning...

  • #8   12. dec 2010 såfremt din udregning er korekt (tvivler dog)... er der så ikke bare at holde sig til 95.. længer kan den vel ikke være.. smiley

  • #9   12. dec 2010 Når vi kører til frankrig hvert år (dog i bil) så har jeg også regnet ud til at der er forskel.
    Min mondeo st200 kørte LÆNGERE på 98 oktan frem for 95 dog ikke så stor % mæssig forskel som du har oplevet.
    På min mc bemærker jeg ikke nogen betydelig forskel på v-power 99 og alm. 95 oktan på km/l.
    Jeg syntes også 80km forskel på blot 13l er helt vildt


  • #10   12. dec 2010 nicky, Jojo, bevares smiley Det har du helt ret i, men man kunne jo nemt undre sig, når man udemærket ved at der ikke burde være forskel på benzinens brændværdi, men kun på bankefastheden..

    I min verden gir det ingen mening, men der er ikke noget at være i tvivl om. Den er overraskende god til at have det samme forbrug ved skiftende ydre påvirkninger, såsom kølig vejr om foråret, varmt vejr om sommeren.

    Kører sjældent på motorvej, jeg er typen der hyggetriller sammen med et par kammerater, og den er rimelig sikker inden for +/- 10 km af de 270, så sætter den ud et par gange, indtil man lige drejer over på reservetanken... med 95 altså..

    Det samme gentager sig omkring de 200 km med oktan 98. I begge tilfælde fyldes der ca 13 liter på

    Ville såmænd bare høre om der var andre der havde andre erfaringer smiley


  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 293 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 125 Svar: 20.722
    #11   12. dec 2010 Det har jeg.

    Min SV'er kører en del bedre på 98 end 95 - men forbruget ligger altid indenfor plus / minus en halv kilometer på literen.

    Der har været et par gange hvor jeg kørte langt på den med omkring 120 - der steg den voldsomt til 20km på literen - ellers altid ca 14,5 ved hvad jeg kalder "almindelig" kørsel - dvs svingture...


  • #12   12. dec 2010 Sajmon, det gir jo også mening i almindelig henseende.. svingture er altid dyrere end landevejskørsel og lav motorvejshastighed..

    Din er der jo også indsprøjtning på, det må alt andet lige forventes ikke at være så følsomt overfor den slags, sammenlignet med en karburatorcykel

    Min ligger normalt omkring 21 - 23 på literen og ligger der rimelig konstant efter mit behov.. på 95.


  • #13   12. dec 2010 er det fra samme benzin selskab??

  • #14   12. dec 2010 lyder også utroligt.

    men hvorfor kører du 98 oktan på en cykel med kaburater?

    der er jo ikke noget at hente?


  • #15   12. dec 2010 ?

  • #16   12. dec 2010 Selv om du er mekanikker, vil jeg tilkoble mig koret, der råber DET ER SKU IKKE MULIGT!!!

    Du siger du kører 21 km. på literen med normal kørsel på 95... MEN kun 15 km pr. liter på 98 altså en forskel på godt 30% (alle tallene er hovedregning, gider ikke fluekneppe ;-D)

    Den forskel kan du umuligt trække ud af Benzinen. beklager, ville ønske du havde ret!...

    Til foråret, må du ud og prøve igen. den har du lavet fejl på den test.


  • #17   12. dec 2010 godt jeg køre 95 på alle mine køretøjer...
    jeg spare en del kan jeg forstå...


    : )

    mvh


  • #18   12. dec 2010 hmmm.. 95 98.. er det 96 blyfri... og 98 blyholdig...eller 98 blyfri.. eller er det Shell race 98.. eller....eller... ?


    : )

    mvh


  • #19   12. dec 2010 96blyfri= 95blyfri

  • #20   12. dec 2010 Det er prøvet med flere forskellige benzinselskaber...

    Jeg er egentlig lidt ligeglad med økonomien i det, grunden til jeg begyndte at køre på oktan 98 var udelukkende for at være god ved den.. mht. risiko for tændingsbanken.. Opdagede så den store forskel i benzinforbruget. I starten var det kun V-Power jeg kørte på, men har prøvet med flere forskellige selskaber, og lige så snart det er oktan 98, så fremkommer den voldsomme forskel.

    Jeg kan ikke selv give nogen forklaring på det, og ved godt i har svært ved at tro på det, det havde jeg os selv i starten, men det er testet over en hel sæson under de skift i kørselsforhold og ydre påvirkninger, der nu måtte fremkomme over en hel sæson. Den er god nok.

    Jeg har tænkt mig at skille karburatorerne af, rense og renovere dem her hen over vinteren. Ikke fordi jeg oplever nogen problemer med dem, rent kørselsmæssigt, men nu er den 17 år gammel, og er ret sikker på det aldrig er gjort.

    Så kan det være den holder op med det smiley Medmindre der kommer nogen lig ud af skabet, når man begynder at skille dem ad, så kan jeg personligt ikke svare på hvad årsagen er smiley


  • #21   12. dec 2010 Som mekanikker, kan du vel næppe forestille dig, at du kan finde noget i dine karburatorer, der kan give en forklaring??
    Det er banketallet vi taler om, tror ikke der sider sensorer, der siger OK slip hestene fri, det ER rette benzin smiley


    SOM du selv siger, det lyder HELT hen i vejret, og vil stadig ikke tro det er rigtigt! MEN omvendt, kan jeg jo ikke påstå du lyver, da jeg ikke har været der, og set resultatet!! smiley

    MEN vil nok stadig holde på en bruger fejl, af en slags smiley


  • #22   12. dec 2010 "Jeg er egentlig lidt ligeglad med økonomien i det, grunden til jeg begyndte at køre på oktan 98 var udelukkende for at være god ved den"

    Du kan da ikke have stor mekanikker viden. Det er ikke bedre for en MC at køre med højere oktantal end det anbefalet. Det giver kun en slunken pengepung.
    En mulig forklarring til det du har oplevet. Der er sprit i 95 oktan, det er ikke sikkert der er det i 98oktan. Så når du kører med 98oktan brænder den kondensvand med, og går derfor lidt dårligere.


  • #23   12. dec 2010 Kondensvand... Den var ny smiley

    Det er godt nok en stor andel kondensvand der er i benzinen så smiley

    Det er vist ikke stor mekanikerviden du har, hva jesper smiley

    Spar mig for de hånende personlige kommentarer, og fis ind på arto.dk, hvis der er flere af dem.


  • #24   12. dec 2010 Hvidovre-jesper:

    Det er selvfølgelig også nemmeste og slå på brugerfejl, når man ikke kan forklare fænomenet...

    I må meget undskylde mig, men jeg har ikke set et eneste seriøst bud på fænomenet. Det er ikke sikkert cyklen fejler noget som helst, og det er heller ikke derfor jeg har tænkt mig at renovere de karburatorer.

    Om den kører 200 eller 270 km på en tank er mig totalt ligegyldigt, og grunden til jeg undrer mig er den samme, som gør ingen af jer tror mig..

    Ha en go søndag smiley


  • #25   12. dec 2010 ha ha jesper virum, du aner ikke hvad du snakker om

  • #26   12. dec 2010 min kører kun 201 m. på 1 litter efter jeg er begyndt og køre på v-power...
    Jeg har forklaringen den hedder håndtaget i bund og maximal accelleration...


  • #27   12. dec 2010 kan ikke se hvad problemet er ... du køre længere på 95 end på 98 altså det er billiget så forset da med 95 ... længere den ikke

    Jeg har prøvet 92 95 V power bio ting og hvad fanden de ellers kalder det .. det er faktisk lige meget


  • #28   12. dec 2010 Bo: Har aldrig påstået jeg har stor mekanikkerviden, eftersom jeg ikke er mekanikker. Men undrede mig over, at du som mekanikker mener du er ekstra god ved din MC ved at bruge 98oktan frem for 95oktan. Du burde jo vide der ingen gevinst er ved det, såfremt den kører fint uden banken på 95oktan.
    Skriver også jeg ikke ved om det er tilfældet, om der er sprit i 98 oktan.
    Og ja, der er kondensvand i benzin. Hvor stor en andel ved jeg ikke, men den er i ydersæsonen høj nok til, at man tidligere skulle tilsætte karburatorsprit. Men som sagt var det kun en mulig forklarring hvis det er tilfælde som omtalt. Mere sandsynligt hvis det er i ydersæsonen du har oplevet det.

    Andreas D: Jo, lige med det hvor jeg svarer på oktantallet ved jeg godt hvad jeg taler om.


  • #29   12. dec 2010 du har sgu en vidundermaskine må man sige

    jeg har på min fz6, også prøvet at skifte imellem 95 og 98, og der kunne jeg ikke se nogen forreskel overhovedet, og knapt mærke det heller

    det er sgu en and det der, du har lavet en regnefejl

    men jeg vil glæde mig til at du skriver igen til sommer, når du har kørt den samme strækning 10 gange på den ene oktan, og 10 gange på den anden, så kan vi jo tage gennesnittet på det

    det andet med at sammenligne to ture kan man ikke bruge til noget

    jo flere ture du tager af samme art længde og hastighed, så mindre bliver variablerne med fugtighed lufttruk og temperatur

    så det må du da prøve ad, først derefter så tror jeg mere på din tur


  • #30   12. dec 2010 Hvor mange tanke har du målt? Mål 10 tanke, så må vi se om du kører 800km længere på 95 fremfor 98

  • #31   12. dec 2010 Der kan også ligge en lille forskel i hvordan cyklen er parkeret under tankningen.
    Hvis min står på centralfoden, så kan der komme godt en liter mere i tanken end som når den står på sidestøttefoden.
    Den ekstra liter bliver så omregnet til flere eller færre km på en tankfuld.


  • #32   12. dec 2010 jeg har lige et hurtig spørgsmål, ville min tlr ha godt af at kører på 98oktan eller skal jeg holde mig til 95oktan

  • #33   12. dec 2010 hurtig og rigtig svar..

    tjek din værksteds bog der stå det..

    mvh


  • #34   12. dec 2010 Det er efter min bedste overbevisning spild af kører med højere oktan ind 95. hvis motoren er af ældre årgang.
    især hvis den er af ældre årgang da højere oktan ligefrem kan være skadeligt for motoren.

    da ældre motor ikke forsynet med bankesensor som kan opfange den smule tændingsbakken højere oktan kan fremkalde.
    og ud fra disse data justere tændingen efter det.

    så det er forkert at tror man gør noget godt for sin ældre cykel ved at smide højere oktan på.

    BO.

    jeg tror godt det kan være rigtigt nok.
    hvis din tænding måske iforvejen ikke står helt i skabet.
    og du så smider højere oktan på dyret.


  • #35   12. dec 2010 det eneste rigtige er vel at gå ned på oktan 92!!!!

  • #36   12. dec 2010 kommer da vist an på hvilket kompressionsforhold ens motor har! Min går klart bedst på 99... men den er heller ikke normal...

  • #37   12. dec 2010 på Bo Sloth's stik-imod-al-teori-mc må det jo give yderligere 80 km's kørsel pr tank smiley

  • #38   13. dec 2010 Hvis man læser indlægget så undre TS sig lige så meget som os andre.
    Jeg kan ikke umiddelbart se at et oktan-skift kan give SÅ stor km-forskel, er det testet flere gange - samme strækninger, samme kørestil?

    Den eneste erfaring jeg har haft var at min gamle xj kunne tage 1 km/l i snit mere med en høj oktan (erfaret på Norgeturen hvor de ikke har oktan 95 i standerne)


  • Fanta H
    Fanta H Tilmeldt:
    apr 2007

    Følger: 4 Følgere: 11 Svar: 1.409
    #39   13. dec 2010 Lav oktan giver en hårdere/hurtigere forbrænding, derfor kan en lavt ydende motor med lav kompression, få højere effekt med lavoktan benzin, har man højere effekt giver man mindre gas for at holde samme hastighed, høj oktan brænder langsommere, derfor er det godt til hårdt pumpede motorer med høj kompression,
    Lav oktan benzin er tungere, derfor er det sværere at suge op gennem dyse og nålestyr, dvs. en lidt magere blanding, disse 2 ting kan godt give en bedre økonomi.


  • #40   13. dec 2010 Jeg synes måske du skal overveje at gøre som Mirza foreslår - mål over flere tankfulde.

    De småforskelle der kan være i forbrændingskarakteristik kan betyde lidt, men slet ikke forskelle som de her nævnte, men det kan forskelle på tankfyldning og tankstationens afbrydermekanik.

    og, så har det her regnestykke en karakter, der ofte opfordrer os til at få et bestemt resultat - vi mennesker elsker at undres:-)


  • #41   14. dec 2010 Lad os tilsætte noget MTBE.. så får vi et rigtigt højt oktan tal...! så køre vi kun 100 km på en tankfuld... smiley

Kommentér på:
Oktan 95 kontra oktan 98

Annonce