{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
471 visninger | Oprettet:

Manglende baglys CB900FZ 1979 {{forumTopicSubject}}

Hej,

Jeg har en CB900F (Z) fra 1979 hvor jeg i øjeblikket har lidt problemet med lyset som jeg ikke har kunne løse selv.

* Når der er tænding på cyklen lyser forlygten som den skal og det lange lys fungerer fint, men der er ikke noget lys i baglygten (og heller ikke i speedometer/omdrejningstæller - men her er jeg ikke sikker på om pærerne virker). Udover dette virker bremselys som det skal
* Hvis jeg vælger "p" på lysskifteren har jeg intet lys udover bremser

*Hvis jeg så drejer nøglen til "P" er der lys i både positionslyset og baglygten

Dvs pærerne i baglygten virker som de skal, men der er ikke strøm til dem når nøglen er på "on" - mit problem nu ligger så i om der er nogen der har et bud på hvor fejlen kan ligge - er det i tændingen eller muligvis i lyskontakten?

Så vidt jeg har læst mig frem til burde instrumentpanelet have lys på nøglen er på "on" - men som sagt her kan det godt være pærene der er gået idet jeg ikke har haft instrumentbordet splittet endnu.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle skab 60 cm dyb 120 cm bred 230 cm høj 1.000 kr.
  • Montering af køkkenskab 1.250 kr.
  • Pumpen virker ikke 1.200 kr.
  • Gas connection to an OVEN 4.000 kr.
  • Havehjælp 1.500 kr.
  • Udskiftning af hane til opvaskemaskine 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Manglende baglys CB900FZ 1979
Kommentér på:
Manglende baglys CB900FZ 1979

Annonce