1.720 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
16 Svar
Hvorfor knækker ventiler? Hvorfor knækker ventiler?
Ja helt nøjagtigt, hvorfor er det lige at ventiler skal knække?
Nu har min motor i forvejen ry for at tygge ventiler ind imellem. Men hvorfor er det lige at de skal knække. Det er ikke fordi at de er for langsomme om at lukke, stemplet rammer slet ikke ventilen.
Det er iøvrigt typisk udstødningsventiler motoren tager.
Er det fordi de bliver for varme? (er vel sandsynligt)
Eller er det fordi de ikke står rigtigt?
Eller noget helt tredie.
Ventilerne ER iøvrigt rimeligt tynde.
Men spørgsmålet er som sagt.
Hvorfor knækker ventiler?
Mvh
Velo
0 synes godt om
feb 2006
Følger: 176 Følgere: 165 MC-er: 10 Emner: 207 Svar: 12.519
men få fat i nogle rå stålventiler de holder med garanti længere , hvis hærdningen er for hård vil de knække
maj 2006
Følger: 112 Følgere: 87 MC-er: 10 Emner: 143 Svar: 4.087
Under alle omstændigheder bør de ikke gøre det.
OT: er det dig der kommer i Station2 i aften?
jul 2007
Følger: 12 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 58 Svar: 1.151
Nej, meget ventilslid opstår når de ikke er stillet præcis og en følge deraf er ofte også højere temperaturer.
nov 2005
Følger: 22 Følgere: 22 MC-er: 2 Emner: 73 Svar: 1.086
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Gad vide om man kan få andre ventiler i den størrelse.
Men det er kun udstødningsventilerne der knækker og det er typisk oppe i toppen.
Men indrømmet, det er typisk noget tid efter jeg har haft stillet ventilerne at det går hen og sker, kan ske at jeg skal justere og tjekke dem noget oftere end anvist.
Jepser J.
Det er ikke mig der er i TV2 i denne omgang, men jeg er spændt på at se hvem det er. Jeg har intet hørt om det nogen steder.
maj 2006
Følger: 112 Følgere: 87 MC-er: 10 Emner: 143 Svar: 4.087
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Ud fra hvad jeg har hørt (Læst på BS.) så skulle det være en flerdobbelt dansk mester, og så er der faktik ikke ret mange andre end en 2-3 sjældændere som det kan være.
nov 2005
Følger: 22 Følgere: 22 MC-er: 2 Emner: 73 Svar: 1.086
apr 2006
Følger: 35 Følgere: 46 MC-er: 7 Emner: 247 Svar: 1.769
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Der er noge om ulovlige knallerter.
Jepser.
Det ser ikke ud til at det er en 8 dobbelt Scooter kører der tester dem. Men blot en 8 dobbelt DM RR vinder (Kan jo være alle klasser!)
Nu har jeg ikke set hvor denne her ventil er knækket.
Men lur mig om ikke det er lidt under hvor rillen til låsemånerne sidder, det har det været 2 af gangene hvor jeg har oplevet det.
Hvis de bliver for varme, skal den så ikke dyses lidt federe egentligt?
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Og stumpen var temmelig svær at få ud af "låget" eller hvad nu toppen mellem ventilen og fjederen den hedder.
Og nu jeg tænker over det, så er det det samme sted som de to første gange jeg oplevede et ventilbrist.
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Hvad er den bedste måde at modvirke dette på.
Korte halvmånerne op eller hvad?
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Tak for hjælpen.
Venligst
Velo
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Tror du har misforstået mig Hekto.
Der er ikke den rille hvor halvmånerne de sidder fast i. Det er i den anden ende af halvmånerne at ventilen er knækket.
Det er som om at det er halvmånerne der har klemt ventilen over (Sådan forståeligt overdrevet)
Kan jeg ændre på disse låse måner så risikoen for ventilbrud mindskes? Eller er det bare ærgeligt og en risiko jeg må leve med?
okt 2004
Følger: 53 Følgere: 52 MC-er: 3 Emner: 54 Svar: 941
Du kan godt kalde det for skarpe kanter. For det bliver knivtynde ned mod tystykket der hvor de ender.
Men jeg har en ide som du også ser ud til at hentyde til her.
Irriterende at der skal være sådan men motoren er jo også en lidt gammel konstruktion efterhånden.
aug 2005
Følger: 131 Følgere: 138 MC-er: 4 Emner: 518 Svar: 21.198
Er de ikke stillet korrekt, bliver der ikke ordentlig fysisk kontakt mellem topstykket og ventilen, varmen i ventilen og stammen kan ikke afledes og hele ventillegemets temperatur stiger. Dette medfører, at det knækker, hvor det udsættes for flest tæv eller har sit svageste sted.
Det vogtigste er derfor, at der er spillerum ved ventilen i TDC og hellere lidt for meget end for lidt. Er der ike spillerum, opstår der varmeafledningsproblemer længe for de avancerede ting somsvigtende kompression og gok fra stemplet.
Hvorfor knækker ventiler?