{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
666 visninger | Oprettet:

Kawasaki zzr1100 1993 {{forumTopicSubject}}

Hej alle sammen. Jeg har en Kawasaki ZZR 1100 fra 93. Som går ujævnt ved under 3000 omdrejninger. Nu har jeg tænkt mig at rense tomgangs dyserne men jeg har fået fortalt at det også kan være justering. Mit spørgsmål er så, kan man overhovedet det selv og hvordan. Håber i kan hjælpe da jeg har fået en pris på 5000kr for det ????


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af badeværelsesventilator 1.000 kr.
  • Mobil Cykelreparation 500 kr.
  • opsætning af lamper (redigeret) 1.000 kr.
  • There is problem with the sink. Water is liking from the pipe 1.200 kr.
  • Slibe og lakere bordplade i køkken 1.500 kr.
  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kawasaki zzr1100 1993
  • Poul L
    Poul L Tilmeldt:
    jan 2023

    Følgere: 7 Emner: 1 Svar: 71
    #1   5. nov Hej Palle.
    Umiddelbart tyder dit indlæg på, at dine "mekaniker-færdigheder" skal have lidt støtte. Jeg ved ikke, hvad mekanikertimer koster på et godt værksted, men hvis der først skal fejlfindes, derefter adskilles og renses. Måske suppleres med nye kabler, membraner, dyser og tætningsringe, kan en reparation hurtigt løbe op.
    Det er en halvgammel mc og fejlkilder kan være utætheder mellem karburatorer og topstykke. Andre fejlkilder: uens kompression, herunder om 1 eller flere af de 16 ventiler fungerer perfekt.
    Det er en højtydende maskine. Jeg ved ikke, om den har egentlig motorstyring og dermed sensorer og dermed fejlkilder forskellige steder???
    Alt i alt tror jeg, at du kan spare dig for mange ærgrelser og penge, hvis du kan finde hjælp hos den dygtigste mekaniker på det bedste værksted.
    Beskriv gerne senere, hvad der var årsag.
    vh Poul


  • Palle R
    Palle R Tilmeldt:
    nov 2025

    Følger: 13 Emner: 1 Svar: 1
    #2   5. nov Jeg vil starte med at tjekke for utætheder med en bøtte koldstart og derefter rendes tomgangsdysserne. Så må jeg til sidst have den på værksted.

  • #3   11. nov hvis den skal på værksted, kan jeg anbefale et til sådan en

Kommentér på:
Kawasaki zzr1100 1993

Annonce