1.225 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
4 Svar
renovering af Bremse Master renovering af Bremse Master
Hejsa,
Min bremse master for lækker. I den anledning har jeg 2 spgm:
1) Max MC sælger repsæt som indeholder låg til bremsevæskebeholder osv. Er det ikke muligt kun at købe pakningerne?
2) Skal sådan en fætter hones - eller kan man bruge noget fint smergellærred - eller med andre ord; er det noget jeg selv kan lave?
Pfht, Henrik
0 synes godt om
okt 2006
Følger: 17 Følgere: 16 MC-er: 3 Emner: 167 Svar: 3.621
okt 2005
Følger: 11 Følgere: 10 MC-er: 2 Emner: 49 Svar: 816
Vedr. honing, det kan man kun svare på ved at kigge på overfladen, indeni cylinderen. Oftest er det bedst med en honing efter min mening, da du får en ensartet og jævn overflade, hvor stemplet arbejder.
Smergel og andre diverse mirakelmidler, kan jeg efter erfaring kun fraråde, da overfladen som regel bliver for ru, og man har en tendens til kun at slibe på samme sted, så der opstår forskelle i diameteren. Held og lykke med projektet.
P.s overvej om det kan betale sig at købe en ny komplet master.
feb 2008
Følger: 10 Følgere: 7 MC-er: 4 Emner: 12 Svar: 125
Jeg har ikke honet eller noget andet, men det er vigtig at få renset den "rille" som den nye o-ring/ pakning skal ligge i.
Den kan være irret en del og hvis man ikke får det væk bliver det noget makværk.
Held og lykke med projektet
maj 2006
Følger: 7 Følgere: 17 MC-er: 3 Emner: 406 Svar: 933
/Henrik
renovering af Bremse Master