{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.010 visninger | Oprettet:

john d
john d
Tilmeldt:
19. sep 2007
Følger: 1 Emner: 7 Svar: 2

"MOTORCYKELFASCINATION" igen på banen {{forumTopicSubject}}

"Langt mere spændende at komme på høkskole, end jeg havde troet".

Sådan hed det fra sidste års kursister på Europahøjskolen på Kalø. 5.-11.2009 går det igen løs, nu med oplægsholdere som Robbin Harms (Honda), Biker Jens (Harley), Annette Birkmann og Bendt Bendtsen (BMW).

Stedet er Europahøjskolen på Kalø 50 km norsøst for Århus, der kendes for sit berømte tirsdagstræf. Der vil være fælleskørsel til Feldballe MC og CAP's Harley Davidson med prøvekørsler af nyeste modeller. Hvad angår Ducati hedder det 696 og 848. MC-journalister som Peter Rahbek og Gunnar Skrydstrup på slap line og ortopædkirurgen Finn Kronborg som indpisker, hvad angår MC-sikkerhed.

Udover Højskolesangbogen vil der være rig lejlighed til at hygge sig ved lejrbålet, til bluesmusik, til bikerfilm, under fælleskørslerne, den herlige natur - Mols Bjerge med krævende sving - og badebroen i middagspauserne. I 2008 var kursisterne mellem 28 og 74 år. Takket været statsstøtte er prisen for ugekurset kun kr. 3.275.

Øverste citat er fra Johnny Jeanty Jacobsen, der kører sit eget succesfulde custom-firma Killer Machine.

Nærmere oplysninger om ugekurset "Motorcykelfascination" på tlf. 8637 1286 eller http://www.europahojskolen.dk/korte-kurser/motorcykel-fascination.aspx


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lamper 900 kr.
  • Cover holes in walls and ceiling 1.000 kr.
  • Hoved og terasse dør lukker ikke ordentligt 1.300 kr.
  • Lavet et makeup bord 750 kr.
  • Ophæng af TV og ophæng af lamper 1.485 kr.
  • Fixe opvaskemaskine der lækker vand 1.090 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  "MOTORCYKELFASCINATION" igen på banen
  • john d
    john d Tilmeldt:
    sep 2007

    Følger: 1 Emner: 7 Svar: 2
    #1   20. feb 2009 Korrektion: datoerne for "Motorcykelfascination" er 5.-11.7.2009: altså i de fleste sommerferie!

Kommentér på:
"MOTORCYKELFASCINATION" igen på banen

Annonce