{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Regler.
  • #2   18. mar 2009 Hva skal du bruge?
    Jeg kan sige så meget, at du skal ned omkring 76. Før der er de store ændringer.


  • #3   18. mar 2009 ok dvs at hvis jeg vil montere en springergaffel skal den være standardlængde og TÜV godkendt.

  • #5   19. mar 2009 Der er ingen regler uden undtagelser hvis du er parat til at betale ! det er det eneste det går ud på, det er hvor mange penge du kan få lov at pumpe i statskassen fordi du syntes det er sjovt at lave mc, ikke en skid andet..

    Det er os derfor du ikke kan finde et sted, hverken på nettet eller i hard copy hvor der er udspiceficeret nogle korrekte guidelines, det findes ikke.


  • #6   19. mar 2009 Alle tyske HD dele har sku TUW på sig.
    så alle der sælger dele fra W&W og ligende steder kan sælge dig dele som kan komme på din mc. Selv på riser og styr - fra bla. High way Hawk er der TUW.
    Der skal der være på alt efterhånden.

    Det er også nemmere at få dem godkendt så og synet.


  • #7   19. mar 2009 På f.eks. forgafler er det ikke nok at der er en TÜV godkendelse her i dk for at de kan blive godkendt. Der skal os være en attest på at den er prøvekørt. Kender et par stykker som lige har abejdet på at få en ny SJP gaffel kørt så den må bruges på det danske marked. Det tog tid og havde nogle omkostninger med sig, men det lykkedes.

  • #8   19. mar 2009 René - dit første punkt er forkert, hvis cyklen er fra før '71 så gælder styrregler som på alle andre kørertøjer, max højde på 4 meter : ) og der ud over er der cykler der er typegodkendt med højere står end det ellers tilladte mål, og så må man gerne.

  • #10   19. mar 2009 det kan os bare gå op og så ned igen : ) hehe

  • #11   19. mar 2009 det er set før : ) dog ikke 4 meter.. hehe

  • #12   20. mar 2009 så har jeg også lige et spørgsmål smiley
    jeg vil gerne have fatboy pladefælg på min, dvs. original hjul
    er godt klar over det med at det koster pr. skive, og det er også til at betale.....
    men kan det komme til at koste noget ekstra for fælgene, selv om det er originale harley fælge ?


  • #14   20. mar 2009 så skal der sku findes pladefælge smiley takker

  • #15   20. mar 2009 Man må både skifte tank, fælge og skærme ud. Enkeltvis vel at mærke. En tank og en skærm er iorden at skifte ud men hvis man samtidig også skifter fælge så begynder det at blive en vuderingssag!
    Der er en hårfin grænse ved hvornår man skal betale ny reg afgift af ombygningen og det er desværre din told og skat mand der bestemmer hvornår det skal ske. Så det afhænger jo lidt af hvilket humør han er i..!


  • #16   20. mar 2009 Bare lige af ren nysgerrighed. Hvordan finder min told og skat mand ud af hvad jeg har lavet.... Han har jo ikke et billede af kværnen hængende..... Går jeg ud fra??? smiley

  • #17   21. mar 2009 Nej - men jeg kan sige dig at panserne, skat og ligende folk følger med på disse sider og de også kommer til træf af den grund. Det er ikke første gang nogle er blevet "taget" på grund af det.

  • #18   21. mar 2009 Det var den flinke panser mand der informerede den flinke skatte mand i mit tilfælde. Det kostede godt 75.000 kr..!
    Og jo de har billeder af cyklen i arkivet når den først har været til ny vudering og der er tale om ny identitet!


  • #19   23. mar 2009 Har hørt at man godt må sidemontere sin nummerplade, HVIS den sidder BAG bagakslen???????

  • #21   23. mar 2009 Troels A - nej men s man bare ved lidt om motorcykler. Så kan man godt se at din ikke ligner en FLH fra 68 længere.
    Og din hænger si stadigvæk i at HD er en "Rocker" mc og skal derfor straffes. Men fuck være med alle de ombygget japaner som tit er ringe opbygget og dirkte farlige at køre på (og se og "følt åå en del af dem) - så snart jagten på dem går ind kan det være vi får lidt fred.


  • #22   23. mar 2009 Jamen så synes jeg at jagten skal gå ind snart... smiley Så vi semi ærlige mennesker med vores trafik sikre maskiner kan nyde en tur.......

  • #23   24. mar 2009 Fenris - Racediskrimination.
    Men sådan er det at kører HD - lidt klare retningslinier, og ens behandling af alle MC'r uanset mærke og ejer ville være rart.


  • #24   24. mar 2009 Enig.
    Jeg kan ikke se hvorfor det skal være ulovligt at sætte andre skærme på, maler den om, nyt styr, osv.

    Alle dele er jo betale moms af, arbejdsløn = skattepenge, malerarbejde = skattepenge igen, osv. Så det er da bedre man må og der er fatse og ens regler om det - end man gør det og snyder.
    Og dog IKKE tilhænger af EVO motor i stivstel, anden gearkasser, osv. Gamle motorcykler skal sku forbilve gamel - men man må dog godt efter MIN mening opgradere med nye lejer, oliepumpe, osv. Men synes det andet er synd.
    (ikke mindet på dig Bjarke og din Suzuki Maruder HD. *LOL* :OP )

    Men ja P.J. ens regler og gennemskulige regler og fornuftige. så tro jeg også at de finder ud af at det er bedre for begge parter. :O)
    Men det er jo svært for gamle røvhuller som bla. Dansk "dolke" parti og andre end at lave at end at jagte indvandre og forsøge på at lave tåbelige menneske retingehds krængende regler end at tage fat i virklige problemer som har været her længe.
    Vi kan da ikke blive ved med at have særregler og være medlem af EU.

    Fordi de er sådan efter HD - er fordi Danmark ikke har rigtige forbrydere at jagte end "rockerne" - så er det jo så nemt at tage alle over en kam.




  • #25   24. mar 2009 None taken.. Jeg står gerne ved at jeg har "hugget" lidt fra andre mærker og er ikke flov over det.. smiley
    Men ellers er jeg helt enig. Man må smide alufælge på sin gamle bil der er født med stålfælge uden at der sker noget ved det men man kan risikere at skulle igennem SKAT hvis man gør det på sin gamle rystepudser!


  • #26   24. mar 2009 Fenris mange af de "gamle" cykler med evo motor, er jo helt nye cykler, bare med gammel reg. attest og et replica stel, så det syntes jeg nu er fint nok, men så må man bare have nogle regler der siger hvad det koster at skifte motor, om man ligger en evo i et stift stel, eller en gammel flathead i sin road king - det er underordnet, bare man ikke skal stemples som kriminel fordi man syntes det er sjovt at bygge sin cykel om på kreativ vis. Bare den er lavet sikkerhedsmessigt forsvarligt burde alt være tilladt. Har man nogle faste reger er det som du selv siger = penge i statskassen og det er jo det der er interesse i, men at de folk som sidder og bestemmer er så smalsporet at de ikke kan fatte det, det forstår jeg simpelthen ikke.

  • #27   25. mar 2009 Det store prob er at næsten uanset hvad man laver og hvad HD du køber, har man samtidigt købt sig en titel som lovbryder...... sådan burde det jo ikke være.
    Synes det er synd at det skal være såden fordi man kan lide de gamle HD´er, men gerne vil lave den om. Kan sgu godt forstå hvis der er nogen der ombestemmer sig.......
    Personligt har jeg besluttet, at hvis de ændringer jeg laver giver en bøde, so be it, så må jeg punge ud...... smiley


  • #28   25. mar 2009 Enig PJ - bare ikke det med EVO motor.
    Så køb en HD der er lavet med EVO motor - eller et stel og sæt en EVO motor på og betal afgift.
    En HD skal have den motor og gearkasse den er født med. Færdig...
    (i min verden) :OP

    Troels A : Ja det er lidt træls at det er sådan - men det ved vi jo. Også inden vi købte den. :O) Så du har nok en smart holdning i det du siger . Betal hvis det kommer til den. Længere er del vel bare ikke......



Kommentér på:
Regler.

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce