{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
532 visninger | Oprettet:

Well well, pneumatisk eller std ventil {{forumTopicSubject}}

Det lyder til og blive et spændende år i GP.
Yamaha, som ellers skrottede idéen med pneumatiske ventiler til 08 ser nu ud til og være tilbage i kampen igen. Yamaha's motorkonstruktør havde ellers ved sidste GP test i 07 sagt at han stadig ville satse på fjeder ventiler, da han mente de stadig havde potentiale. Nu har han så åbenbart skiftet mening... igen, igen smiley

Derimod er Honda blevet noget mut over deres ellers lovende pneumatik motor og er gået tilbage til alm fjeder ventiler igen. Hvorfor vides ikke, men det kan muligvis skyldes holdbarheden.

Der køres pt årets første test på Sepang og de er alle tilstede. Honda og Yamaha har deres pneumatik motorer til stede, men har valgt ikke og bruge dem endnu.
Men idéen burde være god nok, da Suzuki og Kawasaki har kørt med pneumatik i hele 07 og de kører rigtig stærkt for tiden. Vermeulen var 3. hurtigst i dag og Capirossi lå lige efter.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Well well, pneumatisk eller std ventil
  • #1   22. jan 2008 det lyder som en god ide

  • #2   22. jan 2008 Jah... fik vidst bare fyret noget vrøvl af, når det jeg ville frem til var at, det forhåbentligt bliver spændende i det nye år smiley

    For hvis Honda virkelig går tilbage til alm ventiler og Yamaha vover hoppet (igen) til pneumatisk... Hvem vil så vinde?
    Yamaha havde ikke andet end bøvl ud af det sidste år, men det kan da være de endelig har opfundet den dybe tallerken igen.
    Det kører jo åbenbart udemærket for de små (i forhold til Honda og Yamaha) mærker som Suzuki og Kawasaki.
    Det lyder da lidt som en falliterklæring fra guruerne ved HRC, når de ikke kan få sådan noget spændende teknik til og virke.


  • #3   23. jan 2008 Ja det er sku lidt underligt med de pneumatisk, i F! køre alle jo med dem, og der virker det super godt. Honda laver jo også F1 motore, så de burde virkelig have en fordel på feltet. Men det ser ikke sådan ud. Men ja bliver spænden om de kan få det til at holde.


Kommentér på:
Well well, pneumatisk eller std ventil

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce