{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.
  • Manglende strøm i en væg og en toløbet kontakt, der ikke kan slukke i kolonihaven 880 kr.
  • Skift af bruse armatur 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Erstatning ved méngrad
  • Sajmon ™
    Sajmon ™ Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    mar 2004

    Følgere: 294 MC-er: 16 Annoncer: 1 Emner: 126 Svar: 20.716
    #1   13. mar 2010 Jeg har selv en uafgjort sag - dog med en soloulykke.

    Du hører noget så snart jeg ved mere...


  • #2   13. mar 2010 Jeg skal snart til en eller anden specieal-læge for at bestemme méngraden...
    Nu er det også "kun" 2 år siden det skete...


  • #3   13. mar 2010 hey
    jeg var ude for et uheld hvor modpart havde skylden, mit tog lidt over et år fra ulykken skete til jeg havde pengene i hånden, men ham special lægen du skal ind til er den sidste læge du skal ind til medmindre du ikke er enig med hans afgørelse. og så går der omkring 1-2 mdr så skal dit og modparts forsikring se om de er enig om procent satsen... og et lille råd, hvis du er i fagforening kan det være du også har en ulykkes forsikring, det havde jeg uden at de oplyste mig om det, så undersøg lige alle de steder.


  • #4   14. mar 2010 Per
    Var det fra modpartens forsikring eller din egen???


  • #6   14. mar 2010 2 gange har jeg fået dog ca 30-34 år siden,det gik rimelig glat gennem

  • #7   14. mar 2010 hvis modpart har skylder skal du have fra hans forsikring og din egen. men hvis sagen er opretten i hans forsikring behøver den ikke være i din,

    jesper j. hvis han er indkaldt til special lægen med men grad er hans sag igang og så kan de ikke pille ved den længere


  • #8   14. mar 2010 Fik udbetalt 5% aconto (knap 30k) september 2009 fra min egen ulykkesforsikring (solouheld). Dette kørte automatisk efter jeg gav dem tilladelse til at indhente journaler fra hospitalet.
    De afslutter sagen denne måned hvor den endelige mengrad bliver afgjort.


  • #9   14. mar 2010 Har gået til genoptræning de første 6 måneder efter ulykken. Her efter har sygehuset "syltet" sagen. Først da jeg brokkede mig fik jeg en henvisning til Skørping privathospital. Har er jeg blevet opereret igen (denne gang for at fjerne skruerne i bækken / ryggen. Men uden held. De kunne kun fjerne den ene (ud af 2). Den sidste vil lægen stærkt fraråde mig at få fjernet. Efter som følgeskaderne kan blive værer end dem jeg har dagligt pt.
    Hele sagen har kørt via en advokat, så der er ikke noget der er blevet forældet. Modpartens "bilforsikring" skal dække erstatningen for en evt. méngrad. Har samtidig fat i min egen ulykkesforsikring.
    De sagde 1-2 måneder efter ulykken at jeg (iflg deres læge) vil have på 5%. Allerede der valgte de at udbetale erstatning. Men nu må vi se hvad modpartens forsikring evt kan rende op i (hvis jeg kommer over % i méngrad)
    Og ikke mindst hvad advokaten skal have i salær.....


  • #10   14. mar 2010 hmm du kan jo få gratis advokat hjælp.. er du ikke medlem af en fagforening for de har også nogen der kan hjælpe dig

  • #11   14. mar 2010 Har kun "gratis retshjælp" hvilket kun dækker hvis man skal i retten.

  • #12   14. mar 2010 oki men hva er det helt konkret dit problem er ?

  • #13   14. mar 2010 Det var bare for at høre hvad prisleje jeres erstatning lå på. (fra modpartens forsikring)

  • #14   14. mar 2010 Og hvad advokat-regningen løb op i..

  • #15   14. mar 2010 jamen jeg har fået omkring 95 k af modpart.. og ingen advokat hjælp

  • #16   20. mar 2010 Hvis du får højere mengrad af modpartens forsikring mener jeg også du skal have det fra din egen, da begge selvskaber kan få en kopi af lægeattesten fra speciallægen. Og der kan ikke vurderes to forskellige mengrad ud fra den samme lægeerklæring.

    Et godt råd er at du nedskriver alle de gener du har efterhånden som du finder ud af det. For det kan være svært at huske lige når man sidder og taler med lægen. Jeg havde selv en lang liste jeg tog fat i og det gik meget glat, da lægen simpelthen skrev det hele ned på hans erklæring.


  • #17   20. mar 2010 jeg fik 36.000 for en mengrad på 5% i ryggen.
    og et år efter kender jeg en som fik omkring 20.000 for mengrad på 5% i noget med hånden. mener det var omkring 20, hvertfald en del mindre end jeg fik


  • #18   20. mar 2010 God ide med den liste. Den må jeg lige få skrevet ned inden jeg skal møde lægen.

    Hvor stor en evt erstatning bliver, afhænger af hvor meget den totale forsikringssum er på. Feks en alm ulykke er typisk på 600.000 som bliver 30.000 for 5%.
    Har ladet mig forstælle at på en bilforsikring er der dækning op til 10.000.000 på personskade. Og det er det beløb som bliver brugt il udregning.
    Håber på at jeg kommer op på min 5%. Ellers falder der vist ikke noget af..


  • #19   20. mar 2010 5 % burde ikke være besværlig og nå, hvis du så får 5 % af din forsikring og modpart går med til det skal du også have 5 % af dem, og det er den sats som du har i din forsikring, der bliver gældende for modpart også, så hvis du har 600.000 for du 30.000 af din egen og 30.000 af hans,.

  • #20   21. mar 2010 Æv.
    Mht. de 5% skulle jeg gerne komme min op på. Jeg har smerter i mit højre ben konstant, Det er som om det sover. Nogle benstilinger kan simpelthen ikke lade sig gøre da det gøt for ondt. Har også en skrue siddende tilbage i bækken som de ikke kan tage ud igen (har prøvet).

    Så mon ikke vi nærmer os lidt mere end 5%??


  • #21   21. mar 2010 jo ville mener du sagtens kan komme over 5%

  • #22   24. jun 2010 hey allesammen... faldt lige over forumet her min selvsamme frustration med erstatning og advokat halløj... er der nogen af jer der har hået nogen afgørelser...? (Sajmon­­™ & Søren (Sæby) C) ??

    jeg var ude for en ullykke d 11 sep 2009 med en bil som overså mig...
    tiden der er gået siden ullykken har været lidt af en tur og venter stadig på nyt i min sag.. STRESSFAKTOR NR 1... hehe




  • #23   24. jun 2010 Jeg har "lige" været ved special-læge for at fåfastsat min méngrad. Men har ikke fået svar endnu. (det var i april måned).

    Held og lykke med "kampen". Du kan roligt regne med 1-2 års ventetid før du nærmer dig en afgørelse.


  • #24   25. jun 2010 Skidt..! Jamen så min kamp jo dårligt begyndt. Hvornår kom du galt afsted..? Og har du nogle gode fif til en anden uheldig mc'ist..

  • #25   25. jun 2010 Uheldet skete den 3/3 08 - se evt fotoalbum

  • #26   26. jun 2010 Øv øv øv.. Ellers en pæn cykel du havde dig..! Ja et fotoalbum siger meget.. Lavede også selv et da jeg var indlagt.. smiley man keder sig jo en del..

    Kommer du til at køre igen..?


  • #27   26. jun 2010 Har kørt lige så snart jeg kunne gå!!! Men har i år solgt min cykel.

  • #28   13. jul 2010 Så kom der en afgørelse fra modpartens forsikring. De vurdere méngraden til værende 10%, hvor i mod min egen forsikring fastholder de 5%. Sagen kommer nu til Arbejdsskadestyrelsen. (der er ca ½ år i ekspeditionstid). Dette er i håb om at kunne få min egen forsikring op på de 10%.

  • #29   13. jul 2010 Jeg har lige fået den endelige afgørelse og det blev 12% mengrad. Selvom min ankel blev smadret godt og grundigt, lyder dine skader værre.

    For min ankelskade gælder det at den er helet med store smerte og kraftig nedsat bevægelighed. Udover den nedsatte bevægelighed og ømhed om morgenen mærker jeg ikke så meget til den. Jeg startede endda med at løbe i februar måned og løber 5km hver anden dag.

    Du kan iøvrigt selv se hvordan mengrad fastsættes her:
    http://www.ask.dk/Udgivelser/Vejledninger/Mentabelfra1januar2004opdateret11.aspx


  • #30   13. jul 2010 "problemet" er at jeg lige siden ulykken har kunne passe mit arbejde, uden at blive "degraderet" eller gå ned i løn. Jeg har dog fuld bevægelighed i begge ben / hofte...

  • #31   13. jul 2010 Denne blev brugt fra modpartens forsikring

    Bækken
    B.2.4. Svære, daglige smerter og uden asymmetri 10%



  • #32   14. jul 2010 Jeg fik at vide at det er ligegyldig om du kan passe dig arbejde eller ej. Det påvirker ikke fastsættelsen af mengraden.
    Der er ikke sat en mengrad på ryggen?


  • #33   14. jul 2010 Det var "kun" nogle små tapper som sidder på siden af ryghvirvlerne som var brækket. men de sad som de skulle uden lægerne gjorde noget. Har nu aldrig mærket noget til det..

    Erstatningen bliver selvf. større hvis du ikke kan passe dit arbejde som du tidligere har kunne. (iflg min advokat)


Kommentér på:
Erstatning ved méngrad

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce