Trackdays

Trackdays

Medlemmer: 260
Forside Forum Medlemmer Annoncer MC-er
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ringlås skal op...nøgle tabt 500 kr.
  • Hækklipning 2.300 kr.
  • Hænge lampe op 600 kr.
  • Skal have sat lamper op ved køkken ø. 500 kr.
  • Udtag til lampen og ny stikkontakt 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  geerindikator for langsomme
  • #1   11. sep 2008 Har samme problem, og den jeg har skulle enda´være en af de bedre ;o(

  • #2   12. sep 2008 og hvad er det så lige der er galt med at tælle i hovedet og kigge omdr


  • #3   12. sep 2008 Den der sidder i min AIM virker perfekt..

  • #4   12. sep 2008 Hvis du kan nå at aflæse en gearindikator kører du for langsomt smiley

    Prøv istedet at koncentrere dig om hvor mange gear du skal gå ned ved hvert sving istedet for hvilket gear du kører i.


  • #5   12. sep 2008 synes bare jeg har tankerne alle andre steder end at tælle geer, og lånte en gsxr med det orginale på og syntes det var super dejligt at have på på banen

  • #6   12. sep 2008 Problemet med alle gearindikatorer der ikke føler direkte på skiftetromlen er at de jo kun kan vise gearet når koblingen er sluppet. Desuden tager de dit blik fra banen under nedbremsningen hvilket jeg ikke finder optimalt. Du kigger jo heller ikke på speedo/omdrtæller når du bremser ind til et sving.

    På banen ved jeg ikke hvilket gear jeg kører i, men jeg ved hvor på banen jeg skal hvor mange gear ned. Det kan jeg tælle uden at tage blikket fra banen.


  • #7   12. sep 2008 ja du har ret, jeg har kørt mc i over 10 år nu men kan stadi blive i tviol, mest på vejen men som sagt syntes jeg det var dejligt på den cykel jeg lånte der.
    lige et hurtigt blik inden man liger den ind for at være helt sikker


  • #8   12. sep 2008 Hvad skal man eller få tiden til at gå med Morten ???

    Jeg må godt nok indrømme jeg bruger geerindikator rigitg meget. Selv om jeg at gammel vane stadig tæller gear.
    Selv under indbremsninger på over 1.3 G er der stadig masser af tid til at se på den.

    Det er vist bare en af de ting, hvis man først har prøvet den. Kan man ikke lave ude..


  • #9   12. sep 2008 Måske. Jeg synes blot at jeg har nok at set til under indbremsningerne. Desuden vil sådan en gearindikator jo ikke virke særligt godt sammmen med RVF'ens slipperkobling. Den vil med garanti lave rod i udregningerne smiley

  • #10   13. sep 2008 Det er så nok en af de få ting der er lavet rigtig på en Suzuki. der sidder geerindikator nemlig indbygget i gearkassen.

    På min datalogger kan man også se hvor meget slip der er i koblingen.... Så kan man også sidde og se på det når man bremser *GGGG*


Kommentér på:
geerindikator for langsomme

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce