{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
691 visninger | Oprettet:

Kobling {{forumTopicSubject}}

Jeg havde lidt med problemer med min kobling - maskinen trak selv om koblingen var trukket og koblede meget hårdt til når man satte den i gear.

Fik skiftet friktionspladerne - men det hjalp ikke - og har nu fået skiftet alle plader (jern og friktions) - men synes stadig ikke den er supergod.

Når den er kold trækker den stadig lidt fremad når jeg sætter den i 1. selv om koblingen er trukket - den kobler ret hårdt til (højt klonk og maskinen rykker ret kraftigt) - når den er slukket og står i gear, kan jeg ikke skubbe dne selv om koblingen er trukket.

Så nu vil jeg lige høre - er jeres på samme måde?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kobling
  • #1   27. apr 2008 Min giver også somme tider et "klonk" men den trækker ikke.

  • #2   27. apr 2008 Du har højst sandsynligt en defekt koblingscylinder/slavecylinder. Er der luftet ud??

    Prøv at starte med en udluftning, og hjælper dette ikke, er den nok defekt..

    Håber at det løser dit problem..


  • #3   27. apr 2008 Ja altså - den har jo været på værksted 3 gange for at få lavet den kobling - hvor de to gange har haft skilt alt ad for at skifte plader - så der er den jo luftet ud og alt kontrolleret - så jeg regner da med at cylindrene er i orden - der er ihvertfald ikke luft i systemet.

  • #4   28. apr 2008 ville umiddelbart også sige det kunne lyde som dit greb eller udluftniung...
    kan du ikke ændre på koblingsbrebets indstilling?
    kan det trykke helt i bund mod håndtaget og hvor hårdt skal der så trykkes?


  • #5   28. apr 2008 Hmmm altså - som sagt, den har været på værksted 3 gange med koblingen, så jeg er rimeligt sikker på at der ikke er noget galt med greb, cylindere eller lignende - jeg er egentlig ligeglad med hvad det er der er galt (hvis der er noget galt) - for så er det værkstedets problem. (det er ikke ment negativt til de venlige folk der har foreslået diverse årsager - men jeg skruer ikke selv på de mekaniske dele). smiley

    Det jeg egentlig er ude efter, er en beskrivelse af hvordan jeres koblinger opfører sig - værkstedet siger at den skal gøre som den gør nu, at det er normalt at man ikke kan skubbe den når den er slukket og står i ger, selv om koblingen er trukket - at den kober til med et højt klonk og et ryk (det hedder jo kawasaki HEAVY industries siger de) - altså generelt at det bare er sådan den er - så jeg vil bare høre om det er rigtigt, for det var ikke helt det jeg forventede af kawasaki.


  • #6   28. apr 2008 Hmmm altså - som sagt, den har været på værksted 3 gange med koblingen, så jeg er rimeligt sikker på at der ikke er noget galt med greb, cylindere eller lignende - jeg er egentlig ligeglad med hvad det er der er galt (hvis der er noget galt) - for så er det værkstedets problem. (det er ikke ment negativt til de venlige folk der har foreslået diverse årsager - men jeg skruer ikke selv på de mekaniske dele). smiley

    Det jeg egentlig er ude efter, er en beskrivelse af hvordan jeres koblinger opfører sig - værkstedet siger at den skal gøre som den gør nu, at det er normalt at man ikke kan skubbe den når den er slukket og står i ger, selv om koblingen er trukket - at den kober til med et højt klonk og et ryk (det hedder jo kawasaki HEAVY industries siger de) - altså generelt at det bare er sådan den er - så jeg vil bare høre om det er rigtigt, for det var ikke helt det jeg forventede af kawasaki.


  • #7   28. apr 2008 Flot - så gik netforbindelsen ned, med dobbeltpost til følge - men okay, I må godt nøjes med at læse det ene. smiley

  • #8   30. apr 2008 nej den skal ikke trække når koblingen er trukket!....-at den giver et "klonk" er nok mere en fejl 40;)...-det er noget med at finde koblingspunktete ikke;)

  • #9   30. apr 2008 daniel P : "-at den giver et "klonk" er nok mere en fejl 40;)...-det er noget med at finde koblingspunktete ikke;)"

    Øøøøøøh, når cyklen holder stille, koblingen er trukket helt i bund og du sætter den i 1. gear - så giver det et klonk - hvordan i alverden er det lige at du får det til at kunne være en fejl 40 der har noget med koblingspunktet at gøre???


  • #10   30. apr 2008 troede du mente når du starter op fra at holde i gear. Nej det er ikke normalt heller. Det er fordi den ikke kobler helt ud, hvilket den altså burde...
    kan du trække koblingsgrebet helt ind til styret?


  • #11   30. apr 2008 Jeps - jeg kan sagtens trække grebet helt ind til styret - har også forsøgt i alle 4 indstillinger, men det ændrer ikke på noget.

    Nå, men det lader til jeg må have den ud på værkstedet igen. smiley


  • #12   30. apr 2008 ja det er jo så ikke helt så godt. Den burde blive stram at trykke ind på samme måde som din bremse din bremse...
    har de kigget på hovedcylinderen på grebet?
    de burde da også kunne lave det på værkstedet! giver de dig den bare tilbage i samme tilstand som du kommer med den?


  • #13   30. apr 2008 tja, de har jo som sagt skiftet alle skiverne - 2 gange endda - og siger nu at den skal være sådan. smiley

  • #14   8. maj 2008 Var ude hos værkstedet igen i dag - og værkstedsmester selv var ude og kigge, prøve og prøvekøre maskinen - og han siger god for den som den er, så det må jeg jo nok stole på er rigtigt og at den så er i orden - og så leve med at den er lidt underlig når den er kold.

    Startede ved Lydmuren hvor jeg fik skiftet de første plader - men har så efterfølgende brugt Stevens MC shop - og det har jeg faktisk været rigtig godt tilfreds med, det bedste værksted jeg endnu har prøvet - superservice, flinke folk med tid og lyst til at snakke og hjælpe - og superkompetente i alt hvad de har lavet på min bike ellers (og jo også på koblingen, selv om jeg var i tvivl om hvordan den skulle være)


Kommentér på:
Kobling

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce