1.127 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Vedligeholdelse af hjelm Vedligeholdelse af hjelm

Hey,

Hvordan vedligeholder man sin hjelm bedst?
Jeg har købt noget visir spray hos Hein-gerike som skulle få vandet til at glide af visiret når man køre. Ved ikke om det virker lige så godt som det nano man kan købe.

Tænkte på om hvordan man bedst beskytter selve hjelmen, skal man polere den når den nu er larkeret? eller skal den bare holdes ren med vand og lidt sæbe?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte stikkontakt 1.550 kr.
  • Vandhane skal strammes fast 650 kr.
  • Udskifte en wifi-stik som er gået i stykker. Har købt det nye som skal sættes i. 700 kr.
  • Stoppet toilet 1.700 kr.
  • Sætte lamper op. 700 kr.
  • Havehjælp 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Vedligeholdelse af hjelm
  • #2   28. mar 2009 Skal lakken ikke have nogen form for beskyttelse så den stadig skinner?

  • #3   28. mar 2009 hvis man er hysterisk kan man få noget voks på spray dåse beregnet til hjelme, men min bliver bare tørret over med en fugtig klud, så er den så god som ny.

  • #6   29. mar 2009 plexus er godt, bruger det både til hjelm og kåbe dele..

    det bedste er at efter en lang tur i sommer varmen hvor der 2000 insektere på kan man bare skylle visiret i varmt vand og fjerne alle de møg kryb og lige tørre dyrene af uden at ridse visiret:-)

    så til sidst på med lidt plexus så er vi klar til næste gang.. plexus laver en smukt hinde på visiret der gør at insekt delene ikke størkner på visiret:-)


  • #7   29. mar 2009 Det lyder lidt som et mirakel middel det plexus. Det skal vist prøves. Umidelbart virker det fra hein-gerike meget godt mod vand. i alt fald i en vandhanetest. Så mon ikke også det virker ude på vejen.

    Nu har den fået lidt voks og visiret rain-free. så må vi se hvor længe det holder.

    Det er nu rart at kan få lidt tips her på mcg.


Kommentér på:
Vedligeholdelse af hjelm

Annonce