1.965 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Hvilken benzin Hvilken benzin

Jeg ved godt, at der jævnligt tales om hvilken slags benzin man kan proppe i MC'erne, men jeg synes både jeg hører for og imod, og derfor så tror jeg, at det i høj grad handler om hvilken motor der er tale om (få RPM vs. mange RPM, kompression, volumen osv.)

Jeg er for nylig begyndt at give min GS500 Q8 Dynamic, som jo stadig er oktan 95, men indeholder friktionsnedsættende og rensende additivter lige som V-Power. Men kan man også bruge V-Power i en maskine som min? Kan den køre på den højere oktan, eller er den ikke højtydende nok til det?

Jeg kørte på V-Power på min RS 125, men den tager jo også voldsomt mange omdrejninger, og havde en meget høj kompression.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • 2 lamper og 2 billeder 500 kr.
  • Beskæring af buske/træer 1.000 kr.
  • Moving mattress up to loft 250 kr.
  • Vask af 3x hovedtrappe til 5'te sal og rengøring af gårdtoilet 700 kr.
  • Opgravning af kirsebærlaurbær 3.000 kr.
  • Opvaskemaskine reagerer ikke/ingen lys i display 1.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvilken benzin
  • #1   16. apr 2013
    Indeholdet af energi per volume er højere for benzin med et lavere oktantal. Dette skyldes det lavere flammepunkt og evne til at brænde hurtigere. *Det er nok i et eller andet omfang hypotetisk da benzin bliver tilført mange andre stoffer for at besidde de specifikke egenskaber der kræves. *Faktum er at man ikke får noget ud af at anvende en højere oktan end det motoren er designet til.


    Vel vidende at der er ufattelig mange andre faktorer der spiller ind når man diskuterer oktan set i forhold til den samlede effektivitet af en benzinmotor, så er det tankevækkende at vide at, såfremt man hæver indsugningstemperaturen ca. 6 grader C, så kræver det 0,5 højere oktantal! Alle med en gammel karburator motor har garanteret prøvet at holde/køre i kø og så begynder motoren pludselig at tændingsbanke når den bliver belastet – Det kunne meget vel være relateret til for høj indsugningstemperatur. Kold luft ind i motoren giver ikke kun effekt men også en motor som faktisk kræver et mindre oktantal i praksis.


  • #2   16. apr 2013 Prøv....

  • #3   16. apr 2013 Thjaa i min bog til Fjr 1300 står der over 91 Oktan

  • #4   16. apr 2013 Mu har jeg hørt det med, der skal ikke kun være en videnskab at købe olie og dæk til sin MC, men nu bliver det også en videnskab at købe benzin og undskyld mit franske, på en GS 500 !

  • #5   16. apr 2013 Karsten
    Nej du gør bare som du plejer, så lader vi alle de andre bekymre sig om noget ligegyldigt, men så går tiden jo med det og så kan vi køre mens de diskutere smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-) smiley :-)


  • #6   16. apr 2013 Jeg elsker disse tråde:-) religiøsiteten får i reglen frit løb!

    Din GS 500 er pisseligeglad, hvad du hælder i den, bare det er benzin!

    Den konstruktion er så gammel, at den næsten er specificeret til kaffefløde


Kommentér på:
Hvilken benzin

Annonce