Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Dishwasher e15 error 1.000 kr.
  • Mount 7 lamps to the ceiling 800 kr.
  • Montere et vitrineskab 500 kr.
  • Vandhane problemer 500 kr.
  • Opsætning af lampe 500 kr.
  • Kogeplade afmontering og montering 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Honda VF 500 F2 1987
  • #2   17. aug 2015 Hvis krumtapslejerne ikke er gået efter næsten 30 år, kan man ikke ligefrem sige de er svage. Men det var nu kun de første årgange der var ramt af det. 86 årgangen var det rettet op på.


  • #3   17. aug 2015 Som Jesper er inde på, så er der forskel på dem afhængig af årgang, de første årgange (VF500F2D/E'ere) var dem, der havde problemer med krumtapslejerne, min den første led af det, og døde langsomt af det over tid - Det blev så rettet til næste model VF500F2F, med motorændringer og modificeret begrænser, der blev sat 500 RPM ned. F'erne er bl.a kendetegnet ved rødt sæde, røde gaffelben og andre farvekombo'er end D/E'erne. Det er værd at tjekke bl.a affjedring, har den stadig orig bagdæmper, er den med rimelig sandsynlighed skudt nu, da de typisk ikke holdt mere end 30-50.000 km, ved udskiftning konverterer de fleste til uorig.

  • Michael M
    Michael M Tilmeldt:
    maj 2013

    Emner: 11 Svar: 82
    #4   18. aug 2015 Var der ikke noget med at de første modeller var uden benzinpumpe, så de ikke kunne tømme tanken helt?

  • #5   19. aug 2015 En yderligere forbedring kom til medio '85 (EU, først i '86 i USA svjh) i form af linjeborede knastaksellejer, der endeligt gjorde op med de tidlige V4-modellers knastaksel- (rettere ventilindstillings-) problemer, som denne nu ikke var plaget synderligt af. Kan kendes på de to nedadhængende halvelliptiske tunger på hver topdækselpakning.

    Produktionsnåret er derfor interessant, nogen '87'er lavede Honda aldrig, så check lige årgangen efter stel- og motornummeret, fx i tabellen på honda-v4.com – se link nederst på siden her:
    http://www.honda-v4.com/sabmag/techinfo1.html

    Og så god fornøjelse til din kæreste med den kække nye cykel smiley


Kommentér på:
Honda VF 500 F2 1987

Annonce