{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
478 visninger | Oprettet:

lav stand i vædskebeholder {{forumTopicSubject}}

Hejsa.

Jeg har jo en honda vfr og den fik service i efteråret sidste år hvor den jo bla fik skiftet bremse vædske .

Spørgsmålet er, hvad er det for en vædske som er i den beholder i venstre side på styret? Er det bremse vædske eller er det noget koblings vædske, for der står bare at det er bremse vædske der skal på så tænkte om det er bremse vædske i begge beholdere.
Det er nemlig sådan at jeg forleden da lagde mærke til at den var under halvt fyldt i den venstre, men den er helt fyldt op i den højre. Jeg går da ikke ud fra at mc manden kun har fyldt en lille smule i den ene og så fyldt den anden helt op. Så jeg tænker jo på om der er noget galt.
Nogen der har en ide om der måske er noget galt, noget utæthed eller lign. Har læste i nogen andre indlæg at det vidst også kunne være slidte bremseklodser.
Har selvfølgelig tænkt mig at få det tjekket ved mc manden, men vil lige høre om der er andre som har prøvet noget lignende og om det er en større udgift der skal til.
MVH
Mille


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  lav stand i vædskebeholder
  • #1   10. apr 2008 til venstre er det din kobling... men jo det er samme væske type... hvis ikke han har kigget kobling er der vel ikke fyldt væske på den??

    kan ikke huske hvordan systemet er på en honda.. kan godt være det tyder på slidt kobling... men det skal man ikke bekymre sig om før man kan mærke noget...


  • #2   10. apr 2008 Jo kan se på papir han også har skiftet koblings vædske og kontrolleret kobling / plader. Burde han så ikke have opdaget noget. Hm eller måske ikke.

  • #3   10. apr 2008 så er den nok bare ikke fyldt helt op...???

  • #4   10. apr 2008 ellers er den utæt!!

  • #5   10. apr 2008 Fyld den op, og se om der tabes noget.

    Det kan være nogen sataner at lufte ud. Måsker har der været en luftlomme, der har flyttet sig, så væskestanden er sunket.


    Svinder det ikke yderligere efter opfyldning, er alt OK. Falder standen igen, så skal du nok til at lede efter en læk.


  • #6   10. apr 2008 ja ellers også har han bare skrevet han har skiftet væske og afregnet dig for det, men aldrig gjort det... det sker jo desværre også i den branche smiley

  • #7   11. apr 2008 Ja altså tanken har da stejfet mig, det med hvor meget af det som de har noteret ned, har de så også gjordt.
    Men havde nu tænkt at prøve at høre ham ad. har desværre ikke en klap forstand på det selv :o)
    Men frygter da også lidt om han så kan finde på at bilde mig ind at der er alt muligt galt.

    Ved heller ikke lige hvor jeg hælder bremse vædsken i, i beholderen. Det har jeg ikke lige sådan studeret mig ud af.

    men i ville måske prøve at hælde noget vædske i, det før i gik til mc mekaniker? Mender der står dot4 som at der skla i, så går også ud fra det er det der skali. Men ved nu ikke lige om jeg gør det. Tager nok hen forbi ham.



Kommentér på:
lav stand i vædskebeholder

Annonce