818 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Et lille uheld :-) Et lille uheld :-)

b€lev udsat for en lidt træls oplevelse i fredags. Kom kørende i det inderste spor på en to sporet vejbane på en knallert 45 og vil skifte ud i ydersporet. JEg blinker og kigger bagud og begynder at dreje over i den anden vej bane, da jeg opfatter det som om det er frit, men da jeg kommer over striberne ramler jeg ind i forskærmet på en bil ( som jeg ienten har overset eller kører for stærkt ) og må bide i asfalten og fik lidt knubs og hudafskrabninger. De to personer i bilen er fuldstændigt overbevist om at det er min skyld og det var jeg faktisk også selv. men har så sidenhen snakket med nogen der vil siger at det lige så godt kan være bilens skyld da de burde have været opmærksomme på at jeg skiftede vejbane og så burde have taget farten af.
Selv er jeg blevet noget i tvivl. Er der måske nogle der har nogle Bud?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • afhente skrald til containerplads 350 kr.
  • Electrician needed to put light fixtures up. 1.500 kr.
  • Enhver haveopgave 2.000 kr.
  • Rengøring 700 kr.
  • Flytte levende pumaer 570 kr.
  • Hæng spisebordslampe op 250 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Et lille uheld :-)
  • #1   25. maj 2009 det lyder jo som om det er dig der køre ind i dem?
    man kan jo også sige du skulle have været mere opmærksom på at se om der kom nogen inden du trækker ud?
    men det er jo svært at sige når man ikke har set det.
    men godt du ikke kom noget til!


  • #2   25. maj 2009 Ved vognbane skift, må du ikke forstyrre deres kørsel, så hvis du trækker ud selv om du har blinket, og de så bliver nødt til at bremse, så kan det give dig en orienterende køreprøve.

    I bedste tilfælde hvis de virkelig har kørt groft uforsvarligt for stærkt, kan der blive tale om delt skyld, men så skal der nogle vidner på.


  • #3   25. maj 2009 svært at bedømme når man ik har set hændelsen, men umiddelbart vil jeg da os mene at du selv har skylden. hvis de har været så langt bagud at de ik var til syne da du kiggede bagud, så har de dæleme kørt MEGET stærkt for at komme op på siden af dig, og så havde det nok været mere end "en lidt træls oplevelse" med nogle små knubs og hudafskrabninger... heldigt at der ikke skete dig mere.

  • #4   25. maj 2009 Ok det var nemlig også det jeg selv regnede med. Men some tider lever man jo lidt i håbet hehe. men tak for det.

  • #5   25. maj 2009 Så vidt jeg ved er det den der skifter vognbane der har ansvaret for at sikre sig at der er fri bane.
    Ligesom på motorvejen, der må man vente med at trække ud i yderbanen til der er plads.
    Man kan ikke bare blinke og forvente de andre holder tilbage, for det skal de ikke.

    Bilen skal selvfølgelig stadig overholde fartbegrænsningen, men det kan være svært at bevise at de har kørt for hurtigt.

    Havde du været på cykel (og måske knallert 30) havde sagen dog været anderledes.


  • #6   25. maj 2009 Det er meget svært at kigge over skulderen med en intrgralhjelm og jeg har selv været ved at lave dette nummer et par gange så du må nok se i øjnene at du har kvajet dig og glæde dig over at du slap fra det med livet i behold.

    Jeg har selv pålagt mig at give god tid og bruge spejlene. F.eks. du ser i spejlet at der kommer 2 biler tæt efter hinanden men med god plads ned til nr. 3 i rækken. Så er det bare med at komme ud lige efter nr. 2. Hvis det er en overhaling kan du nå den inden nr. 3 kommer op til dig og hvis det er fordi du senere skal svinge tiul venstre har nr. 3 bil god tid til at få øje på dig.


  • #7   25. maj 2009 Det var jo slet ikke det, der skete. De lå bag dig, du checker at banen er fri, hvilket den er, da de jo ligger bag dig, herefter blinker du og begynder at trække ud, da dem bagved beslutter sig for, at de godt lige kan nå udenom, fordi de lige skal vise, at deres bil er meget sygere end din motorcykel. De når op på siden af dig inden du er trukket så langt ud, at du rammer dem.

  • #8   25. maj 2009 Ifølge køreskolerne, skal man kigge i spejlet og over ryggen, ellers dumper man til køreprøven på grundlag af manglende orientering .. Du har den blinde vinkel hvis et andet køretøj ligger lige bag dig, derfor skal man gøre det sådan ..

    - Men godt at der ikke skete mere ..


  • HM
    HM Tilmeldt:
    apr 2006

    Følgere: 17 MC-er: 1 Emner: 21 Svar: 2.542
    #9   25. maj 2009 ....som i lignende sager - ofte omtalt herinde - så er det *DIG* som skifter vognbane der har det (primære) fulde ansvar! Du skal sikre dig at vognbaneskift kan gennemføres - uden at du er til fare, gene eller ulempe - uagtet om bagfra kommende bil/mc måske kører for stærkt eller ej... dette har pr. "jura" ingen betydning i første omgang!

    Det samme gælder med hensyn til venstresving....og for at sætte sagen lidt i perspektiv, så er det altid venstresvingende trafik (f.eks. traktor eller andre landbrugskøretøjer) der får skylden - uagtet om de blinker i god tid eller ej... men det er *os* på MC der betaler med livet!

    Fædselsloven siger:

    Ændring af færdselsretning og placering mv.
    (§ 16, stk. 2, og § 18, stk. 1 og 2)
    Du får et klip, hvis du ændrer færdselsretning og placering til fare eller unødig ulempe for andre trafikanter. Bøde: 1000 kr.

    Du skal sikre dig, at din manøvre kan ske uden fare eller unødig ulempe for andre, inden du:

    svinger i vejkryds
    vender eller bakker
    sætter i gang fra vejkanten
    skifter vognbane
    på anden måde ændrer placering til siden
    standser eller hurtigt nedsætter hastigheden

    Du kan læse mere om disse fantastiske regler på dette link:
    http://www.sikkertrafik.dk/a6df3e80/GSID/11030789

    Sund fornuft, adfærd i trafik, at holde på sin vigepligt (ret)....og jura går absolut ikke hånd i hånd....

    /h


  • #10   25. maj 2009 Jeg holder med snetyven.....

Kommentér på:
Et lille uheld :-)

Annonce