3.556 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 9 Svar

gas flaske gas flaske

må en gasflaske ligge ned når man bruger af den?
har en gas radiator i værkstedet men slangen jeg ligehde at sætte på var ikke lang nok til flasken kunne stå op og da jeg så skulle slukke den var der is på regulatoren og da jeg tog den af sad ventilen i flasken fast så der bare fes gas ud men det hjalp bare at prikke til ventilen så stoppede den. men skyldtes det at den lå ned ?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Køb og udskiftning af batteri på bil 1.100 kr.
  • Opsætning af 6 lamper 1.000 kr.
  • tømrer 1.000 kr.
  • Føring til lampe 250 kr.
  • Opsætning af lampe 700 kr.
  • Fyld vand på mit varmeanlæg 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  gas flaske
  • #3   17. nov 2010 ligge de enlig ikke ned på gas trucks ? kom jeg lige til at tænke på? smiley

  • #4   17. nov 2010 hvorfor må den ikke ligge ned ? tror mere isen skyldtes den var utæt ved kobling ?

  • #6   17. nov 2010 michael.b svendborg B nej var den ikke for den gjorde det ikke da den sad på min gas ovn og der tjekkede jeg den også for utæt heder da den er ved at være oppe i alderen

    Mogens S nåe ja havde lige glemt forskellen der er på de 2 typer smiley


  • #7   18. nov 2010 GAS til gaffeltruck har dykrør, derfor kan de ligge ned. Endvidere er der på (vel de fleste) gaffeltrucks et system varme system, hvor man bruger kølevandet til gassen, så den altid er flydende.

    Hvis har en biltema i nærheden, så koster slanger ikke ret meget.

    Uanset slange så kan din flaske nu stadig fryse, men hvis du ikke bruger store mængder gas gør den det kun i bunden.

    Til min egen garage har jeg en almindelig gasflaske af metal, for de nye plast flasker der ikke vejer noget isolere for meget, så når jeg bruger meget gas så fryser den inden i og så vil den ikke sende de store mængder gas ud. Der findes dog nogle letvægtsflasker i stål. Mener de er 1 kg tungere end de andre (af plast), men de bliver så ikke byttet alle steder, lige som der findes to forskellige plastflasker som de heller ikke bytter hos hinanden. Var et sted hvor de sagde de ikke havde min plasttype (sådan en har jeg nemlig også) og så ville de give mig 50kr for flasken.....damn, er de sindssyge? Jeg skulle så give 700kr for deres

    Anyway, længere slange på. Gasslange i biltema koster 24,95 for 1 meter, men hvis det er i tømmerhandlen er 100kr fair pris


  • #8   18. nov 2010 det sker der intet ved, har lagt gasflaker ned i tyve år nu under diverse slagninger,og brugt dem, så pak sammen. det er ok

  • #9   19. nov 2010 Jeg ville nu mene det kommer også an på forbruget. Hvis man bruger lidt gas, så er det vel lige meget. Har selv en 12KW terrassevarmer og der kan gassen står nok så rigtigt, men når der er koldt på værkstedet, så fryser den og flasken kan ikke sende nok gas ud.

    Men det er vel også kun et større problem mens flasken er helt fuld, er den under halv, så vil frosten jo ligge under udgangsventilen. Måske han kunne starte med at lægge flasken lidt på skrå smiley


  • #10   19. nov 2010 Isen skyldes at den ligger ned ja . Den kan ligge ned hvis der er så lidt gas i at det ikke når over halsen. For ellers kommer der bare flydene gas ud.

  • #11   19. nov 2010 Nej is skyldes ikke at flasken ligger ned, det skyldes fordampning. Nå du åbner ventilen fordamper gassen og den flydende del af gassen bliver kold. I og med du har lagt flasken med vil der være flydende gas oppe omkring ventilen. Det vil resultere i, som du har oplevet, en tilisning af ventilen.
    Det eneste minus der kan være ved at lægge flasken ned, er at du ikke får en lige så god tilgang at gas da den fordampede gas ikke kan komme ordentligt ud af ventilen. Som Daniel N siger: "Der kan komme flydende gas ud", det kan så resultere i at flammen går ud eller laver nogle små puffbrændinger. Casper L's forslag med at hælde den på skrå til at starte med, er en udemærket ide. Men det kommer osse lidt an på, som han skriver, hvor stort er dig gas forbrug... Jo større forbrug, jo større fordamning og derved en hårdere nedkøling af den resterende mængde gas i flydende form.
    Mit forslag ville være bare at køre en længere slange, specielt hvis dit setup er af ældre dato. Hvis slangen er krakeleret i overfladen skal den skiftes alligevel.
    Sidste note, F-gas flasker er ikke lavet til at ligge ned men det kan dog godt lade sige gøre. Det er dog ikke anbefalet.

    Mvh
    Kasper


  • #12   19. nov 2010 den eneste grund til at jeg lagde den ned var fordi jeg ikke lige havde anden slange og slangen fejler intet men regulatoren er rimelig gammel men tak for de mange fine svar smiley

Kommentér på:
gas flaske

Annonce