3.422 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
7 Svar
Bilbatteri til roskilde musikanlæg Bilbatteri til roskilde musikanlæg
Hej drenge..
Jeg har lige været i Harald-nyborg og købe et bilbatteri til en aktivhøjtaler ser skal med på roskildefestivallen.
fik afvide at jeg skulle gå efter et såkaldt "fritidsbatteri"
butikken gav mig dette batteri:
http://www.harald-nyborg.dk/merinfo.asp?varenr=6630&n=40100
men er det det samme som fritidsbatteriét?
(link fjernet)
kan ikke rigtig se hvad der skulle være anderledes andet end mit skulle have mere strøm i??
0 synes godt om
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 1 MC-er: 2 Emner: 11 Svar: 392
Sådan meget generelt så har fritids batterier tykkere belægning og kan derfor bedre klare at blive ladet meget op og suget næsten tomme. Et normalt bilbatteri vil forholdsvis hurtig falde sammen ved samme brug. Et bilbatteri har tyndere plader, hvilket betyder at det meget hurtigt kan smide rigtig meget strøm (startstrøm), det har AGM batteriet lidt svære ved (og har heller ikke godt af)
Når det så er sagt, er det harald nyborg, så jeg tror de sælger flere batterier til mercedes end af fritids batterier, hvorfor du ved at købe det bedst egnede batteri risikere at få et gammelt batteri (det fik jeg i biltema) som så heller ikke holder særlig længe.
Nu står der ikke præcis hvad batteri det er til mercedes, men hvis det er standart vil det også tabe mere strøm, hvorimod AGM burde holde 75% (kan ikke huske det præcise tal) efter 1 år.
Så du burde have købt fritids batteri, men når det bare er til Roskilde (en uge), så er det batteri du har købt udmærket. Mener dog at AGM batterier kan ligge ned, så det havde måske være mere praktisk
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 1 MC-er: 2 Emner: 11 Svar: 392
AGM-batteri
Denne nyskabelse har store fordele frem for andre batterier og
kan anvendes til både, campingvogne, bile, ødegårde, kolonihave, kørestole og i industri.
Væsentligt øget levetid
Batteriet holder typisk dobbelt så længe som et konventionelt fritidsbatteri og 7-10 gange så længe som et startbatteri!
Uovertruffen strømkapacitet
Da batteriet kan aflades med helt op til 100 % af dets kapacitet,
er der ganske enkelt mere strøm til rådighed for alle strømslugere.
Utrolig praktisk
Batteriet tager kun halvt så længe at oplade som et gelbatteri, og der kræves ikke særligt opladningsudstyr. Opladningen sker hurtigere på grundet en meget lav intern modstand, og det betyder mindre ladetid, mulighed for brug af almindeligt opladningsudstyr og den deraf følgende besparelse.
Helt vedligeholdelsesfrit
Man skal hverken bruge tid eller penge på at vedligeholde batteriet.
Fuldstændig vibrationssikkert og 100 % tip- og lækagesikkert: velegnet til alle tænklige miljøer med et højt vibrationsniveau eller til både i høj søgang.
Praktisk og sikkert.
Et særligt system til sikker og kontrolleret ventilation, klassificeret som ufarligt til land-, sø- og lufttransport.
Batterier med AGM-teknologi tjener sig ind
Anvend aldrig et startbatteri til traktionsformål – batteriet vil svigte og ende med at koste dig langt mere i det lange løb.
Invester i et AGM-batteri, som er designet til opgaven og leverer sikker og pålidelig strøm, længe efter at andre batterier har givet op.
aug 2007
Følger: 5 Følgere: 4 MC-er: 2 Emner: 107 Svar: 347
http://www.harald-nyborg.dk/merinfo.asp?varenr=6779&n=10
tænkte self på at bruge det efter Roskilde også. til fis og ballade.
håber de vil bytte mit batteri så. :S
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 1 MC-er: 2 Emner: 11 Svar: 392
mar 2007
Følger: 32 Følgere: 377 MC-er: 4 Emner: 72 Svar: 1.574
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 1 MC-er: 2 Emner: 11 Svar: 392
Et bilbatteri = høj startstrøm, men kort holdbarhed hvis man rigtig aflader det.
Et fritids batter = lav startstrøm, men holder så meget længere til dybe afladninger
Nu er der så nogle vedligeholdelsesfri batterier som rent faktisk er GEL, så det er lidt en jungle.
Har selv haft begge dele i min have. Har brugte solbatterier, de er så småt begynde at give op. De er fra 1996. I min have havde jeg 2-3 60 amp bilbatterier (de kostet jo ikke meget) og INGEN af dem holdt over 2år. Mit forbrug var små solceller som ladede dem op, og en interter (12- 230volt 1000watt) som lavede strøm til en 230v plæneklipper på 850watt.
Værst af alt, når et af bilbatterierne faldet sammen, tog det strøm fra det andet batteri, så begge skulle skiftes. Min erfaring er dog "kun" basseret på 5-6 bil batterier og 12-15 "sol" batterier (AGM). Var så heldig at få resterne fra et powerUPS anlæg som skulle opgraderes
MEN....Det kommer an på hvad det skal bruges til. I min garage har jeg 2x100 amp "sol" batterier (AGM formoder jeg), og det er de helt fine til, sådan at jeg har masser af lys og de taber ikke rigtig strøm vinteren over. Min mc bruger jo intet strøm, så det kan de sagtens trække. Havde jeg der imod en bil, som nogle gange skulle have hjælp, så havde jeg nok valgt mercedes batterier, for det dur de andre bare ikke til. Så ved jeg godt det har lidt mere indre modstand, men så må man bare lade det op lidt oftere. Nu prisen er den samme og til Roskilde ville jeg klart vælge AGM.
maj 2009
Følger: 2 Følgere: 1 MC-er: 2 Emner: 11 Svar: 392
Hvad der er et GEL batteri?
I et GEL batteri er elektrolytten ikke flydende. Elektrolytten laves stiv med tilsætning af en kiselopløsning. GEL batteriet er lukket, uden påfyldningslåge. Gasserne rekombinerers til vand under forudsætning at batteriet ikke overlades. Den største fordel med GEL batterier er at det er umuligt at spilde syre, selv ved ødelæggelse af batteriet. Den stive elektrolyt bevirker også til at gel batterierne er meget robuste overfør rystelser og mekaniske påvirkninger. GEL batterier er meget bedre end våde batterier til at tåle dybdeudladning uden ødelæggelse. Gode GEL batterier er dyre og klarer ca. 700-1100 stk. 50 % cyklus, en svaghed er at de er følsomme for høj ladespænding og at de har ikke højre virkningsgrad end et traditionelt vådt AGM batteri. Endvidere klarer de ikke lige så høje ladestrømme og ladespænding som AGM batterier.
Hvad der er et AGM batteri?
Absorbed Glass Mat er det seneste trin i udviklingen af blysyre batterier. Her bruger man et "fiber tæppe" som med kapilæreffekt holder elektrolytten på plads. AGM batteriet er lukket uden dæksler og gasserne rekombineres til vand hvis man ikke overlader. AGM batterier er meget robuste overfor rystelser og mekaniske påvirkninger, og ligesom GEL er de sikrede mod syrelækage. AGM batterier har altså mange af de gode egenskaber man finder i de dyrere GEL batteriet. Endnu bedre, AGM batteriet har højre virkningsgrad.
Hvad der er et VRLA batteri?
Ventil Reguleret Bly Syre batteri – Denne type batteri er forseglet og vedligeholdelsesfrit med en ventil eller flere ventiler i toppen der tillader gasser at slippe ud og lukker derefter igen.
Bilbatteri til roskilde musikanlæg