{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
585 visninger | Oprettet:

Krom Stempel {{forumTopicSubject}}

Hey

Fik fingre i et lettere slidt stempel fra en 3.2L bil igår smiley (Ca. 600cc @ 85mm smiley smiley )
Er så ved at slibe og pudse lidt på det, så det blir fint igen, heh.
Man har så lidt den idé at måske bruge den som en lille lampe på værelset smiley
Men når jeg så engang har fået det fint igen, kunne jeg godt tænke på det blev krom.
Så ville høre om nogen har forslag til hvordan jeg nemmest får det det krom?
Overvejede lidt det krom spray man kan få i Thansen, men det står jo så også det er kun er deko spray (Gør jo ik noget) Men at det så også smitter af :S
Hvad ville i gøre hvis i var lige så dumme/ drengerøvet som mig? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vi mangler og sætte lys i huset 700 kr.
  • Hjælp til ophængning af 5-7 billeder 500 kr.
  • Opvaskemaskine fejl 900 kr.
  • Boret huller i køkkenlåge og isat hængsler 1.250 kr.
  • Dissemble and assemble cage 525 kr.
  • problem med vandtilførsel til opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Krom Stempel
  • #1   5. okt 2006 Så også lige et billed smiley
    (Og ja, det havde sat sig, så derfor det slidt :P)

    (link fjernet)
    (link fjernet)


  • #2   5. okt 2006 Det skal vel bare have en grundig pollering?

    ps. pas på at serienummeret fra dit GT1 ikke kommer i omløb - hehe smiley


  • #3   5. okt 2006 Hmm okay, men hvordan/med hvad skal jeg polere for at få det krom så?
    heh hvor ser du gt1 henne? smiley
    Hvis det er den cd der ligger på bordet du hentyder til så er det ik noget at være bange for smiley
    Det er GTA LCS (Grand theft auto- Liberty city stories) Jeg brændte (Ups:P) til ps2, men der hva så lige en fejl på cd'en og så tegnede jeg bare lige noget krusseduller på den smiley


  • #4   5. okt 2006 CD oa. OK - synes bare der var lidt rigeligt med 'privat' på billede og ikke sikkert du havde tænkt på det.

    Chrom:
    Chrom er det jo ikke men kan blive lige så flot med en god pollering.

    Hvis du vil have alle ridser osv væk først skal det slibes med fint sandpapir som til sidst skiftes til fineste vandslib, her efter en god gang autosol så får det hurtigt chromglans og kan så lakeres eller vokses.

    Hvis du vil beholde ridser osv. (der har jo sin charme) så prøv at se hvad autosol i sig selv gør, brug en vaskeklud eller lign. at pollere med så du kan komme ned i ridserne og pollere også.
    Hvis autosol i sig selv ikke sliber nok så prøv at opstøve noget som hedder 'Gleerustol', en brun tube med noget grønt pollercreme. Burde være til at finde i byggemarkedet eller isenkræmmeren t .omkring 20,-

    Gleerustol indholder meget slibemiddel og er derfor sk... godt til en 1. gangs pollering, selv et gammelt vandrør kan man få til at ligne chrom hvis man vil.
    Når stemplet er blevet blankt giver du det en tur med autosol, igen brug en klud som kan komme ind i rdser og sprækker og så for at pollere alt pudsemidlet ud herfra igen.

    Tror det går som en leg når du kommer igang.


  • #5   5. okt 2006 (Y) Takker smiley
    Så smutter jeg da lige ned i lokale byggemarked når jeg får fri fra skole, og kigger efter noget gleerustol og autosol smiley


  • #6   5. okt 2006 Go' fornøjelse, la' os osse se resultatet ...

    Når det efter pollering er hænderne som skal være fine igen er alm. håndsæbe og et drys vaskepulver ret effektivt, hva' f..... man gør under neglene har jeg ikke fundet ud af endnu ... smiley


Kommentér på:
Krom Stempel

Annonce