969 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
6 Svar
vejstriber vejstriber
Så lige i tv at man laver forsøg med nye vejstriber, og jeg syntes disse long dot striber så meget høje ud og rundrygget.
Så i min lille hjerne var der en der sagde "hvid de gamle flade striber er glatte hva så med disse"
Og hvor vil jeg hen med indlæget, jov med mængden af bruger her inde må der være en der arbejder med disse, og måske kan berolige en gammel mand.
gerne med en forklaring om rughed eller anden sikkerheds tiltag på disse.
https://www.dr.dk/nyheder/regionale/oestjylland/nye-vejstriber-skal-faa-dig-sikkert-frem-paa-en-moerk-og-regnfuld
0 synes godt om
sep 2005
Følger: 5 Følgere: 146 MC-er: 3 Emner: 102 Svar: 2.006
Ok med bid..
maj 2011
Følger: 5 Følgere: 73 MC-er: 6 Emner: 47 Svar: 3.955
dec 2004
Følger: 2 Følgere: 23 MC-er: 1 Emner: 9 Svar: 785
På de nye bliver vandet drænet væk så det ikke ligger ovenpå malingen og gør den glat.
feb 2013
Følger: 5 Følgere: 31 MC-er: 1 Emner: 5 Svar: 2.036
Jeg har en del erfaeing med at køre på lignende forhondringer, fra ekstremsportsverden, og det blot et spørgsmål om at farten er høj nok, så bemærker man knap nok gappet mellem de enkelte klodser.
Mit indtryk er at det er en markant sikkerhedsforbesring ift de gamle typer.
Og billigere at vedligeholde/udføre
På tide med noget nytænkning i færdselsstyrelsen.
maj 2011
Følger: 5 Følgere: 73 MC-er: 6 Emner: 47 Svar: 3.955
jun 2004
Følger: 4 Følgere: 210 Emner: 105 Svar: 3.872
Jeg skrev det kun blev nye striber ude i kanten, men her tog jeg fejl.
Vi har hidtil kunnet krydse de gamle striber, selv om de ikke er særlig synlige og ofte glatte i vådt føre.
De nye skal være mere synlige og heller ikke glatte efter det oplyste, så der bliver sikkert ingen problemer med dem?
vejstriber