{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.854 visninger | Oprettet:

Kim L
Kim L
Tilmeldt:
31. mar 2016
Følger: 13 Emner: 4 Svar: 2

Udskiftning af forgaffel {{forumTopicSubject}}

Er der nogen der har erfaring med at skifte forgaffelben?

Planen er at sætte forgaffelbenene fra en Suzuki GSXR 1000 k8/k7 over på en Suzuki GS 500E fra 1992.

Er det muligt at skifte dem direkte over på GS'eren?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Udskiftning af forgaffel
  • #1   20. maj 2016 Lige så nemt som at stoppe en 43 mm stang i et 37 mm hul ......... smiley

  • Kim L
    Kim L Tilmeldt:
    mar 2016

    Følger: 13 Emner: 4 Svar: 2
    #2   20. maj 2016 Hahah, tak for svaret.
    Jeg kunne ikke finde mål på det, men jeg tror du fik afklaret det ret hurtigt smiley


  • #3   20. maj 2016 hvorfor vil du dog sætte sådan en performance mod på en gammel gs 500 smiley

  • #4   20. maj 2016 #1 det kan man godt, jeg har en del erfaring. Det kræver dog en del opvarmning og måske at man tilsætter lidt smørelse, hvis ikke hullet er smurt grundigt nok i forvejen smiley

  • #5   20. maj 2016 Hej Kim. Du skal lige huske på at det ikke er lovligt. Det selvom det giver bedre køreegenskaber...tjek skad.dk
    Mvh
    Iwan


  • Kim L
    Kim L Tilmeldt:
    mar 2016

    Følger: 13 Emner: 4 Svar: 2
    #6   20. maj 2016 Iwan: Jeg var ikke klar over at det ville være ulovligt at skifte gaffelbenene?

    Elias: jeg havde lidt en plan for at ombygge den til en Cafe Racer, og forgafflen virkede som en essentiel del for give fronten et mere aggressivt look - Samtidig med de forbedret køreegenskaber.

    Desuden kan jeg ikke stå for en Guld forgaffel smiley


  • #7   20. maj 2016 ellerrs kan du jo skifte hele forgaflen . og modificere om nødvendigt ,så det passer i kronrør

  • #8   20. maj 2016 hvis det er samme kronrørs lejer burdet der kunne lade sig gøre at flytte broer fra donoren over på din havelåge. Husk du skal have hjul, skiver forskærm, calibre, bremse master mv med over fra Gixxer'en, og så kommer du til at kører med 2 forskellige hjul, samt dit baghjul kommer til at se noget fesent ud.
    Jeg havde nok bare købt progresive fjedre til gaflen, og så malet den. event noget farvet armeret bremse slange


  • #9   20. maj 2016 Det er ikke ubetinget en forbedring af køreegenskaberne. du skal opgradere affjedringen bag tilsvarende.
    Men det kan lade sig gøre. Du skal have broerne fra GSXr med over, og så skal der sikkert laves en ny aksel til kronrør, og du skal finde ud af hvilke lejer der skal brugesgod arbejdslyst.


  • Martin F
    Martin F Tilmeldt:
    nov 2015

    Følger: 1 Emner: 2 Svar: 9
    #10   20. maj 2016 Det er nu meget nemt,men det kræver du skifter kronrørslejer og den øverste skal der en 3 mm spacer i selve forgaflen og broerne skal du ikke gøre noget ved

Kommentér på:
Udskiftning af forgaffel

Annonce