2.578 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Skærtorsdag Esbjerg Skærtorsdag Esbjerg

Som Tidligere afholder vi igen i Esbjerg Skærtorsdagstræf på torvet med efterfølgende åbenthus ved klubben MC Roadriders på Ravnsbjergvej. Der er på et møde med politiet og hjemmeværnet sket nogle få ændringer.
Ruten er den samme. Foreste del af feltet vil blive placeret ved vor frelser kirke (Kirkegade fra ca.1400 og frem, så man prøver at løse problemet med at der kommer huller i kortegen, og herved vil have lettere ved at fylde op bagfra) Afgang 15:00.
Skolegade-Strandbygade-Frodesgade-Storegade-Jagtvej-Strandby kirkevej-Spangsbjerg kirkevej- Parkvej-Tarphagevej-Guldagervej. (der var den Allan ;-).
I forhold til tidligere og sikkerheden omkring kortegen, vil der i år være mere tydelig afmærkning ved f.eks rundkørslen, da der har været for mange udbrydere, som har valgt forskelle ruter, og herved skabt forvirring. Det samme er sket ved Jagtvej. Det store perspektiv "kører man i kortegen, så kører man i kortegen" ;-).
I forhold til ankomst fra Ribe / Måde, er der ikke mulighed for dirigering, og deltagere skal selv herfra finde frem til torvet, jeg vil forsøge at nå at hænge lidt skilte op til vejledning.
Karavanen vil blive samlet i Esbjerg N og guidet ind via Jernbanegade (en ændring).
I klubben er der live musik og åbenthus fra 16-18 og efterfølgende har klubbens bar åben.
Flyer Link: www.roadriders.dk
Vi ses / godt påklædt tyder det på smiley
Dan


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Dishwasher e15 error 1.000 kr.
  • Mount 7 lamps to the ceiling 800 kr.
  • Montere et vitrineskab 500 kr.
  • Vandhane problemer 500 kr.
  • Opsætning af lampe 500 kr.
  • Kogeplade afmontering og montering 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skærtorsdag Esbjerg
Kommentér på:
Skærtorsdag Esbjerg

Annonce