{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.335 visninger | Oprettet:

Dilemma! {{forumTopicSubject}}

Elsker min Bandit..........men kom i et øjebliks svaghed til at prøvekøre en dl650 vstrom.......der er Mange forskel..... Nu er jeg blevet fristet.
Efter 30 år på mc har jegaldrig ejet sådanen enduro? Touring? Adventure cykel og ved ingenting om dem udover at den her var sjov at køre på.

Den skal bruges til hverdags kørsel........langtur
med kæreste bagpå og oppakning........vi er ikke små menesker og altid har meget med!

Jeg har ikke brug for en racer men vil gerne kunne klare 150 på langstrækninger med passagere og oppakning.


Tanker?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hængt 3 lamper op 1.200 kr.
  • Ophængning af lampe 400 kr.
  • Hænge tre lamper op 800 kr.
  • Samle Ikea Pax to skabe 1.000 kr.
  • Hænge 2 billeder op 450 kr.
  • Udskift kontakter 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Dilemma!
  • #2   24. maj 2014 Hej Martin C,

    Jeg er sikker på at der vil komme mange forskellige forslag. Og ja, det er også fint, det findes mange forskellige cykler, men udfra det du skriver i din post, kontra til mit personlige valg ville jeg vælge en Blackbird fra årgang 2001 og op. Skifte til Hyperpro Streetkit fjedering for/bag og du får en cykel som kan køre langt, kan hvis for lov, køre hurtigt også :), sidder behageligt på længre turer, selv med konen bagpå og oppakning, tage evt en kig på min, ikke til salg, men så kan du se størrelse forhold på MC hvis du ikke har set en Blackbird tidligere. Den vejer tør vægt 223. Min er indstillet på mine 95 kg +10 if forehold til de nye fjeder jeg fik monteret hos Hyperpro fornyligt, og når konen skal med drejer jeg en lille smule bag til og wupti, nu passer skidet til lidt extra vægt og bagage fr en ferie tur eller hygge tur smiley

    Mine 5 cent, håber du finder noget som passer dig og konen bedst, god sommer!


  • #3   24. maj 2014 Jeg synes det lyder som om, at en DL650 lige vil være dig. Og prøv bare en Blackbird som reference, men de er da så vidt forskellige som man kan tænke sig.

    Affjedringen på Suzukien er helt håbløs, men 5-6000 kr, så får du noget lækkert Wilbers for og bag.


  • #4   24. maj 2014 Den nye 1000 V-strohm får rigtig god kritik, den er så også noget dyrere end den gamle model.
    Til 2 skal man op i en 1000 ccm, 650 er alt for lidt, den er for brystsvag.


  • #5   24. maj 2014 650 for brystsvag til 2? Det er jeg helt uenig i, men OK vi kører heller ikke 200 km/t-touring. Allan har du prøvet at køre to på tur på en DL650, eller udtaler du dig ud fra en generel opfattelse?

  • #7   25. maj 2014 Nej, ikke specifikt den og har kun en gang haft nogen bag på på ferie, CB7500, det gider jeg ikke igen. Vil de med må de sadle deres eget dyr op. Har de ingen må de blive hjemme.
    Hvis man skal ligge og køre 150 selv vejer 100 og konen 50-99 + pakkenelliker, så er en 650 sgu spændt hårdt for, det er min påstand.


  • #8   25. maj 2014 Du vil blive overrasket over hvor letkørt DL650 er, også fuldt lastet med passager. Vi har været rundt på min på Nurburgring, og vi var ikke de langsomste på banen smiley

Kommentér på:
Dilemma!

Annonce