1.073 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Afhentning af bil i tyskland??? Afhentning af bil i tyskland???

Hej vil høre om nogen har styr på om der er specielle regler for afhentning af bil i tyskland, havde tænkt mig at hente den på trailer da jeg har BE-kørekort og derfor gerne må, og har bilen til det. Men er der nogle specielle regler i tyskland når man har en bil på trailer? Er der nogen herhjemme???
Gerne svar fra nogen med viden inden for dette område og ikke bare folk der tror at det måske er sådan eller sådan.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skift af elpære 250 kr.
  • Fjernelse af hvepsebo 1.250 kr.
  • Cleaning 205 kr.
  • Dækskifte på el-løbehjul 670 kr.
  • Samling af ikea kommode 700 kr.
  • fjerne ukrudt 1.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Afhentning af bil i tyskland???
  • #1   20. jun 2009 Der er så vidt min viden ikke nogen regler hvis bare vogntoget er lovligt, og du har styrebrev til det.

  • #2   20. jun 2009 Tysk politi går meget op i at bilen er spændt ordentlig fast under kørsel - stropper både foran og gerne 2 bagpå og altid krydsspændt - ellers er der normalt ikke nogle problemer GOD TUR smiley

  • #3   20. jun 2009 husk at der er noget med man ikke må køre søndag med vogntog over 3500 kg på tyske veje...
    mener det ophører kl 22 søndag aften kan ikk huske hvornår det begynder


  • #4   20. jun 2009 ja den var jjeg så ikke lige opmærksom på , da jeg normalt kører i en 10 pers VW Caravelle på hvide plader

    Varevogne med trailer betragtes som lastvogne ( LKW) og må ikke køre Søn- og hellidage i Tyskland.
    det gælder for LKW over 7.5 ton og LKW med anhænger uanset vægt.

    Og hvad er så en LKW for en størrelse?
    PKW's (personbil) der indrettet til godstransport ligestilles med LKW (lastbiler), men er fritaget pga af 7,5 ton reglen. Men

    når der så bliver koblet en anhænger på så fjerner an denne undtagelse og kalder det samlede vogntog for en LKW og så gælder søn og helligdagsforbudet.







  • #5   20. jun 2009 Afhentning sker på fredag, så det bliver ikke noget problem, og har nok stropper til at spænde hjul fast:) samt der er en vejer på traileren som kan spændes på vognen.

  • #6   20. jun 2009 Men vogntoget kommer heller ikke over de 3500kg mener jeg, bilen vejer ikke så meget, men tralieren jeg køre med må læsses med mere end 50plus af bilens egenvægt, og så er det BE kørekort der skal bruges, men må godt trække både bil og trailer, der kræver bare lige mit BE kort, men det har jo så der skulle ikke være nogen problemer ang pappet.

  • #7   22. jun 2009 Søren det kan godt være, men nu har jeg erhveret mig kørekortet og kender reglerne, det er ikke altid politiet kender dem, har jeg oplevet nogen gange efter hånden. Hvis en trailers samlede totalvægt overstiger bilens egenvægt +50kg, så kræves der BE kort, lige meget hvor meget traileren er læsset, sådan er regleren slut prut.
    Der er så den vinkel på det af hvis din bil vejer lad os sige 1T=1000, men kun er godkendt til at køre med påhængskøretøj på max 500kg, men traileren der køres med må læsses op til 2T, så må du stadig godt køre med traileren med B kørekort, fordi bilen ikke må trække mere end 500kg, og det er jo ikke mere end de 1000kg+50kg.
    De er indviklede de regler, nok også derfor hr. betjent ikke helt har styr på dem. Det sagde vores kørelære også at de ikke havde allesammen, men der snakkes om at indføre at hvis man køre med en trailer med tilladt totalvæg på 750 eller over så er det BE kørekort, men det skal lige igennem lovgivningsprocessen først.


  • #8   22. jun 2009 Du må så i det sidste omtalte bare ikke trække mere end 500kg bag bilen

  • #9   25. jun 2009 Er det ikke det jeg skrev?

  • #10   25. jun 2009 Andreas(Fredericia) J
    ja netop og nu bekræfter han( Søren B * Århus *) jo også at han har taget fejl -

    Når du skal finde Totalvægten for påhængskøretøjet må du selv bestemme om du benytter totalvægten der fremgår af påhængskøretøjets registreringsattest ( altså den tilladte totalvægt ) for man kan jo ikke aflæse den faktiske totalvægt på en registreringsattest



  • #11   26. jun 2009 NEJ Søren B * Århus * det du skrev var jo - "" Det er ikke hvad traileren max må veje, de går ud fra, men hvad den rent faktisk vejer."" - og det er jo forkert !!!!!!!

    Tænkt eksempel - Bil 1 - Ford Escort 1,6 årg 87 egenvægt 950 kg tilladt påhængsvægt med bremser 1000kg - må gerne køre med autotrailer egenvægt 500kg tiilladt totalvægt 1500 kg belæsset med 500 kg sand - Bil 2 - Ford Escort 1,8 årg 92 - 1050 kg egenvægt tilladt påhængsvægt med bremser 1200kg - må ikke køre med den samme autotrailer med egenvægt 500 kg og tilladt totalvægt på 1500 kg selvom den er tom !!!!!


Kommentér på:
Afhentning af bil i tyskland???

Annonce